Zaburzenia widzenia

Zaburzenia pola widzenia mogą być objawem wielu chorób miejscowych, jak np. jaskra, zaćma, a także ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Tętnice odżywiające oko podlegają w przebiegu chorób ogólnoustrojowych takim samym zmianom jak pozostałe naczynia, dlatego w wielu chorobach objawy ze strony oka są bardzo ważnym czynnikiem diagnostycznym i choć oko niejednokrotnie oddalone jest od chorego pierwotnie narządu (np. tarczycy czy trzustki) dolegliwości zgłaszane przez pacjenta pomagają w postawieniu właściwego rozpoznania.

Polecane wideo:

O czym mogą świadczyć zaburzenia widzenia?

Nagłe zaburzenia widzenia, takie jak ślepota, podwójne widzenie, rozmyte obrazy, mroczki, jasne rozbłyski, zanik bocznego pola widzenia, którym towarzyszy ostry ból oka to zwykle konsekwencja ostrego ataku niedokrwienia oka, ataku ostrej jaskry lub zapalenie nerwu wzrokowego. Przy wystąpieniu takich objawów należy pilnie zgłosić się do lekarza okulisty.

Zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej oka

Nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka z towarzyszącym bólem głowy i ogólnie rozmyte widzenie to najczęściej objawy zapalenia tęczówki lub błony naczyniowej oka.

Zwyrodnienie plamki gęstej

Nagłe lub powolne pogorszenie wzroku, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w czasie czytania, puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych – to najpewniej objawy zwyrodnienia plamki gęstej, schorzenia rozpoczynającego się zwykle po 55. roku życia. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja okulistyczne, a najbardziej skuteczne leczenie laserowe.

Odwarstwienie siatkówki

Częsty problem w okulistyce, jakim jest odwarstwienie siatkówki również przebiega z zaburzeniami pola widzenia, pod postacią mroczków, świetlnych rozbłysków i zaniku bocznego pola widzenia. Najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne.

Czytaj także:

Zaćma

Występujące z coraz większą częstością schorzenie, jakim jest zaćma powodowane zmętnieniem soczewki oka, objawia się zamglonym widzeniem i obecnością białej plamki widoczna na źrenicy oka. Skuteczne i coraz powszechniej stosowane jest leczenie operacyjne.

Nadwzroczność i krótkowzroczność

Rozmyte widzenie, kiedy patrzymy na bliskie przedmioty z towarzyszącymi bólami głowy i przemęczeniem oczu, jest objawem nadwzroczności – wady wzroku pojawiającej się zwykle z wiekiem. Objawy znosi się poprzez dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Natomiast rozmyte widzenie przy oglądaniu przedmiotów oddalonych to objaw krótkowzroczności, również korygowanej szkłami okularowymi lub soczewkami kontaktowymi.

Ciało obce w oku

Urazy gałki ocznej również mogą być przyczyną zaburzeń pola widzenia, poprzez bezpośrednie, mechaniczne uszkodzenie. Ciało obce można usunąć samodzielnie, a jeśli to nie przyniesie efektu – udać się do lekarza.

W przebiegu jakich chorób występuje zaburzenie pola widzenia?

Choroby ogólnoustrojowe przebiegające z zaburzeniami pola widzenia to przede wszystkim nadczynność tarczycy, objawiająca się podwójnym widzeniem z towarzyszącym wytrzeszczem oczu, ociepleniem skóry i przyspieszeniem akcji serca oraz migrena z obecnością plamek świetlnych i mroczków w polu widzenia.

Przyczynę neurogennych zaburzeń wzroku mogą zaś stanowić uszkodzenia nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej oraz ośrodków wzrokowych w płacie potylicznym. Zmiany w tych strukturach mogą powodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a nawet utratę wzroku.

Skąd biorą się ubytki w polu widzenia?

Ubytki w polu widzenia zazwyczaj nie są precyzyjnie określone przez pacjentów, którzy skarżą się na złe widzenie. Niektórzy pacjenci nie zdają sobie sprawy z ubytku pola widzenia, a odnotowują jedynie, że potrącają przeszkody (np. framuga drzwi) lub przechodniów na ulicy.

Klinicznie najważniejsze ubytki w polu widzenia klasyfikuje się jako mroczek środkowy, niedowidzenie połowicze jednostronne lub dwuskroniowe oraz niedowidzenie kwadrantowe górne.

  • Mroczek środkowy, tj. większy lub mniejszy ubytek w środku pola widzenia występuje w czasie lub jako następstwo zapalenia nerwu wzrokowego.
  • Niedowidzenie połowicze dwuskroniowe jest następstwem uszkodzenia skrzyżowania wzrokowego i zdarza się najczęściej w przypadkach guzów przysadki mózgowej.
  • Niedowidzenie połowicze jednoimienne lewo- lub prawostronne z zajęciem widzenia środkowego jest wynikiem uszkodzenia przeciwstronnego pasma wzrokowego w przebiegu udaru, urazów lub guzów mózgu.
  • Niedowidzenie kwadrantowe górne ma miejsce przy uszkodzeniu promienistości wzrokowej (struktury anatomicznej wchodzącej w skład drogi wzrokowej w mózgu) w głębi płata skroniowego.
Komentarze (6)
~m83
~m83

Mam przyciemnione pole widzenia w prawym oku, horyzontalnie, mniej wiecej w polowie pola widzenia. Porownac to mozna do martwych pikseli na ekranie tv lcd. Bylem u okulisty zrobil mi wszystkie badania i nic. Wzrok mam dobry, oko fizycznie bez zmian ale wciaz to przyciemnione pole. MIal ktos podobny problem? Nie moge nigdzie znalesc takiego przypadku a okulista powiedzial mi ze musze isc do rodzinnego zeby dal mi skierowania na badania specjalistyczne bo przyczyny moga byc rozne.

Odpowiedz
~Taus
~Taus

a u mnie w sumie banał, bo wiek. Po 40 pojawiły się problemy ze wzrokiem, poszłam do okulisty i się okazało, że mam prezbiopię. Brzmi okropnie, ale wcale taka straszna przypadłość to nie jest, szczególnie, jak się nosi okulary z soczewkami progresywnymi Jzo. Dla mnie najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia widzenia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Zaburzenia widzenia
Zaburzenia widzenia

Przejściowe zaburzenia widzenia

Pojawiające się zaburzenia widzenia, zwłaszcza nagłe i znacznego stopnia, zawsze wzbudzają niepokój. Często, nawet jeżeli jest to pogorszenie (...) , którą wcześniej widzieliśmy. Możliwe jest także przejście...

Zaburzenia widzenia

Polacy widzą coraz gorzej

Polacy widzą coraz gorzej

. Dane te nie odzwierciedlają jednak problemu w pełni. Wiele osób, mimo wyraźnego pogorszenia jakości widzenia, rezygnuje z wizyty w gabinecie (...) rozwijają się one u dzieci i młodzieży. GUS szacuje, że wśród grupy liczącej tysiąc...

Zaćma

Kiedy najlepiej wykonać operację usunięcia zaćmy?

Kiedy najlepiej wykonać operację usunięcia zaćmy?

się jak najszybciej. Nie można zwlekać z pójściem do okulisty, jeśli pojawią się pierwsze objawy zaćmy, takie jak: zaburzenia ostrości widzenia, widzenie (...) "przez mgłę", szybsza niż zwykle...

Zaćma

Pierwsze objawy zaćmy

postępowaniem choroby. Pierwszym objawem są zaburzenia ostrości widzenia. Jednak nie tylko zaćma powoduje pogorszenie się wzroku. Taki pierwszy objaw (...) jako powikłanie jaskry czy retinopatii barwnikowej). Objawy...

Badanie wzroku

Badanie okulistyczne

Badanie okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku, pomiar ostrości widzenia, ocena dna oka, mierzenie ciśnienia śródgałkowego (...) oraz określenie pola widzenia. Podczas wizyty u okulisty najczęściej...

Badanie wzroku

Lampa szczelinowa

Lampa szczelinowa

Po wykryciu zaburzeń ostrości widzenia (w badaniu testującym ostrość wzroku za pomocą tablicy Snellena), pacjent powinien przejść komputerowe (...) badanie refrakcji wzroku, które ma za zadanie wykryć wadę, jaka stoi...

Zaćma

Grupa wiekowa zaćmy

Grupa wiekowa zaćmy

Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki oka. Objawia się zaburzeniami ostrości widzenia, szybkim męczeniem się oczu, widzeniem "za mgłą (...) ", zniekształconym widzeniem przedmiotów oraz...

Życie intymne

Gwałt prostytutki

Gwałt prostytutki

stosunki seksualne za pieniądze. Dylemat, który pojawia się w mediach, czy można zgwałcić prostytutkę, z punktu widzenia seksuologicznego nie jest trudny

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby