Trwa ładowanie...

Zaczyna się od zawrotów głowy i halucynacji. Może zaatakować podczas urlopu

Avatar placeholder
15.12.2023 14:19
Nagle mdleją i mają halucynacje. Wszystko dzieje się podczas zwiedzania
Nagle mdleją i mają halucynacje. Wszystko dzieje się podczas zwiedzania (Getty Images)

W 1989 roku na włoskim rynku wydawniczym ukazała się książka ordynatorki oddziału psychiatrycznego szpitala Santa Maria Nuova we Florencji. Autorka, dr Graziella Magherini, opisała w niej przypadki ponad 100 pacjentów, którzy trafili do szpitala bezpośrednio z galerii sztuki i muzeów. Objawy, z którymi się borykali, były efektem ekspozycji na piękno. Z czym się to wiązało?

spis treści

1. Czym jest syndrom Stendhala?

Zespół objawów wspomnianych pacjentów nazwano syndromem Stendhala na cześć francuskiego pisarza, który w XIX wieku opisywał intensywne i przytłaczające doświadczenia estetyczne, których doznał podczas wizyty we Florencji.

Syndrom Stendhala jest więc stanem psychicznym, który wywołuje silne reakcje emocjonalne na sztukę i piękno. Reakcje te bywają często tak silne, że mogą prowadzić do objawów somatycznych - zawrotów głowy, poczucia oszołomienia, dezorientacji i niepokoju, tachykardii, bólu w klatce piersiowej, mdłości, omdleń i halucynacji.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Najczęściej przytrafiają się osobom, które przebywają w miejscach o dużym znaczeniu kulturowym lub historycznym, ale mogą pojawić się również na skutek podziwiania niedostępnej na co dzień natury, np. wschodu słońca w górach.

Z syndromem Stendhala, zwanym inaczej "syndromem florenckim", mogą mierzyć się osoby o dużej wrażliwości emocjonalnej, kulturowej i estetycznej, a ryzyko jego wystąpienia rośnie w obliczu przeżytego stresu związanego z podróżą, odwodnienia lub niewyspania. Syndrom florencki najczęściej zdarza się u osób samotnych między 26. a 40. rokiem życia.

2. Jak radzić sobie z syndromem Stendhala?

Objawy syndromu Stendhala zazwyczaj mijają samoistnie. Eksperci radzą, by w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących stanów podczas zwiedzania, zrobić sobie przerwę i odseparować się na chwilę od intensywnych bodźców.

Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, w tym ćwiczenia oddechowe i medytacja.

Jeśli mimo to objawy nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem. Konieczne może okazać się przepisanie leków regulujących nastrój i emocje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze