Zaczyna się pod prawym żebrem. Takiego bólu nigdy nie bagatelizuj
Przyczyn bólu brzucha może być naprawdę wiele. Niekiedy jest to objaw niestrawności, ale czasem może świadczyć o znacznie poważniejszych dolegliwościach. Kiedy więc należy skonsultować się z lekarzem?
1. Kamica żółciowa
W przypadku bólu brzucha wiele zależy od jego natężenia i lokalizacji. Dyskomfort pod prawym żebrem nie powinien być bagatelizowany, szczególnie jeśli można go opisać słowem "tępy".
W taki sposób może objawiać się kamica żółciowa. Szacuje się, że ze schorzeniem zmaga się ok. 20 proc. mieszkańców Europy Zachodniej. Istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do gromadzenia się kamieni żółciowych.
Nieodpowiednia dieta, wysoki poziom cholesterolu, hormonalna antykoncepcja, cukrzyca, otyłość lub nagła utrata wagi to tylko niektóre z czynników prowadzących do rozwoju kamicy żółciowej.
Ryzyko rośnie także wraz z wiekiem, a choroba zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Może także wystąpić w czasie ciąży lub podczas stosowania bardzo restrykcyjnych diet. W Polsce kamica żółciowa atakuje ok. 20 proc. społeczeństwa.
2. Nie bagatelizuj tych objawów
Powikłania nieleczonej kamicy żółciowej są bardzo poważne, gdyż może dojść do zapalenia trzustki lub zatkania przewodów żółciowych. Chorobę nie zawsze jest łatwo zdiagnozować ze względu na mało charakterystyczne objawy.
Jeśli kamienie znajdują się w woreczku żółciowym, pacjenci najczęściej skarżą się na tępy ból w prawym podżebrzu, wzdęcia oraz uczucie pełności. Nieco inne dolegliwości pojawiają się w przypadku kamieni zlokalizowanych w przewodach żółciowych.
Chorzy zwykle zgłaszają promieniujący w kierunku środkowego nadbrzusza ból oraz skurcze. Dodatkowo może pojawić się stan podgorączkowy i dreszcze, a także zażółcenie skóry i białek oczu.
W przypadku wystąpienia symptomów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zleci dalsze badania. Kamicę żółciową można wykryć podczas USG lub tomografii komputerowej. Wykonywane są też badania krwi, by ocenić funkcje wątroby.
3. Co zwiększa ryzyko kamicy?
Jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju kamicy żółciowej?
- płeć żeńska,
- podeszły wiek,
- otyłość,
- cukrzyca,
- podwyższony poziom trójglicerów we krwi,
- przyjmowanie strogenów np. stsooswanie hormonalnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej,
- choroby jelit, jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna,
- choroby wątroby, np. marskość.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.