Trwa ładowanie...

Zamiast leków na tarczycę zaczęła stosować płyn Lugola. Trafiła do szpitala z podejrzeniem udaru

Przestala przyjmować leki na niedoczynność tarczycy. Zamiast tego zaczęła stosowac płyn Lugola
Przestala przyjmować leki na niedoczynność tarczycy. Zamiast tego zaczęła stosowac płyn Lugola (Getty Images)

Pacjentka chorująca na niedoczynność tarczycy postanowiła odstawić leki i zamiast tego - pić płyn Lugola. Była tak słaba, że miała problem z samodzielnym poruszaniem. Okazało się, że płyn Lugola wywołał u niej również chorobę Hashimoto.

spis treści

1. Odstawiła leki na tarczycę i zaczęła pić płyn Lugola

Endokrynolog Szymon Suwała opowiada o przypadku 31-letniej pacjentki, która trafiła do szpitala z powodu osłabienia siły mięśniowej, spowolnienia psychoruchowego i bradykardii (spowolnionej akcji serca). Początkowo podejrzewano u niej udar. Podczas badań okazało się, że powód "rozstrojenia" organizmu jest zupełnie inny. Kobieta cierpiała na niedoczynność tarczycy, poziom TSH w badaniach wynosił 410uIU/ml.

- Pacjentka już wcześniej przyjmowała lewotyroksynę, miała dobre wyniki badań, skarżyła się jednak na wypadające włosy i uczucie zmęczenia. Znalazła w Internecie grupę wsparcia, a na niej wiele kobiet z podobnymi problemami. Znalazły rozwiązanie - protokół jodowy leczenia niedoczynności tarczycy. Pacjentka uwierzyła w pseudonaukowe brednie i zaczęła stosować płyn Lugola - mówi lek. Szymon Suwała z Katedry Endokrynologii i Diabetologii CM UMK w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

Zobacz film: "Objawy nadczynności tarczycy"
Pacjentka zaczeła na własną rękę leczyć się płynem Lugola
Pacjentka zaczeła na własną rękę leczyć się płynem Lugola (Getty Images)

Pacjentka przez pewien okres "alternatywnej terapii" czuła się rewelacyjnie. Jednak po dziewięciu miesiącach nastąpiło pogorszenie. Jej stan był na tyle zły, że nie była w stanie utrzymać w rękach szklanki wody. Trafiła do szpitala z podejrzeniem udaru. Okazało się, że doszło do pogłębienia problemu z niedoczynnością tarczycy.

- Jawna niedoczynność tarczycy wiąże się z szerokim wachlarzem objawów, w tym objawów neurologicznych, psychoruchowych. W zasadzie, jedyną rekomendowaną opcją leczenia niedoczynności tarczycy jest przyjmowanie ustalonej dawki sztucznego hormonu zastępującego naturalny, głównie lewotyroksyny. Pacjentka doszła do siebie pod opieką lekarza. Płyn Lugola najpewniej wywołał chorobę Hashimoto, wcześniej nieobecną - zaznacza lek. Suwała.

2. Płyn Lugola - lekarze ostrzegają

Doktor Suwała przyznaje, że przypadek opisywanej pacjentki nie jest wyjątkiem. Pandemia spowodowała, że wzrosło zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia.

- Śledząc już od pewnego czasu Facebookowe grupy w internecie, spotkałem osoby, które chcą leczyć tarczycę jodem, płynem Lugola - przyznaje lekarz.

Endokrynolog ostrzega przed zgubnymi konsekwencjami stosowania na własną rękę tego preparatu.

- Jod jest bardzo potrzebny do życia, to nie ulega wątpliwości. Natomiast jego nadmiar lub nieuzasadnione użycie również może zaszkodzić – zgodnie ze słowami Paracelsusa: wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Nieuzasadnione i nadmierne zastosowanie jodu może doprowadzić do rozwoju efektu Wolffa-Chaikoffa, który powoduje unieczynnienie białka zwanego tyreoperoksydazą oraz upośledzenie produkcji T3 i T4, a tym samym - niedoczynność tarczycy. U niektórych z kolei podaż jodu może wywołać odmienny efekt, tzw. Jod-Basedow czyli nadczynność - wyjaśnia lek. Suwała.

3. Nieleczona niedoczynność tarczycy a groźne powikłania

Niedoczynność tarczycy częściej dotyczy kobiet. Typowymi objawami są nagłe zmiany nastroju, zmniejszenie zdolności do skupienia uwagi, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, sucha, zimna, blada skóra. Pacjentki często cierpią na zaburzenia miesiączkowania i mogą mieć problem z zajściem w ciążę.

- W momencie, kiedy zostawimy jawną niedoczynność tarczycy bez leczenia, możemy doprowadzić do rozwinięcia szerszego spektrum objawów tej niedoczynności, w tym dość rzadkiego powikłania jakim jest śpiączka hipometaboliczna. Warto też zwrócić uwagę, że wraz z pojawianiem się kolejnych dokuczliwych objawów, następuje pogorszenie jakości życia - wyjaśnia endokrynolog. - Do tego musimy pamiętać, że włączenie leków na nowo nie oznacza, że stan zdrowia poprawi się od razu, z godziny na godzinę. Lek zaczyna działać dopiero po kilku dniach, a wyniki trwale poprawiają się po kilku tygodniach - przypomina.

Zobacz także: Co Polacy wiedzą o chorobach tarczycy? Najnowszy sondaż BioStat dla Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze