Trwa ładowanie...

"Skóra pachniała piżmem". To był jedyny objaw choroby

Nadzwyczajny zmysł węchu Joy został wykorzystany przez naukowców do stworzenia pierwszego w historii testu mającego na celu ustalenie choroby Parkinsona
Nadzwyczajny zmysł węchu Joy został wykorzystany przez naukowców do stworzenia pierwszego w historii testu mającego na celu ustalenie choroby Parkinsona (Facebook)

72-letnia Joy Milne z Perth w Szkocji dosłownie wyczuła chorobę Parkinsona u swojego męża. Kobieta ponad dekadę przed zdiagnozowaniem u niego choroby uszkadzającej mózg niepokoiła się specyficznym zapachem, który towarzyszył jej partnerowi.

spis treści

1. Niesamowity zmysł węchu wykorzystany przez naukowców

72-letnia Joy Milne, emerytowana pielęgniarka, powiedziała, że kiedy jej nieżyjący już mąż lekarz miał 33 lata, zaczął pachnieć piżmowym zapachem, który był inny niż ten dotychczasowy. Mniej więcej 12 lat później u Lesa zdiagnozowano chorobę Parkinsona, która z czasem prowadzi do stopniowego uszkodzenia części mózgu.

Nadzwyczajny zmysł węchu Joy został wykorzystany przez naukowców do stworzenia pierwszego w historii testu mającego na celu ustalenie choroby Parkinsona.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W ramach eksperymentu poproszono Joy, by powąchała koszulki noszone przez osoby chore na Parkinsona i tych, którzy nie mieli tej choroby. Kobieta prawidłowo zidentyfikowała koszulki noszone przez pacjentów z chorobą Parkinsona. Powiedziała też, że jedna koszulka z grupy osób zdrowych pachniała jak te u osób chorych. Zaledwie osiem miesięcy później u osoby, która nosiła tę koszulkę, zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Badanie wykazało, że choroba może wywołać zapach spowodowany chemiczną zmianą sebum w skórze. Joy twierdzi, że "chemiczna zmiana sprawia, że skóra pachnie piżmem".

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad udoskonaleniem tej metody diagnostycznej i liczą, że wkrótce uda im się opatentować pierwszy na świecie test wykrywający zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Jak podkreślają, robią wszystko, aby chorobę można było wykryć możliwie najszybciej.

Joy z mężem
Joy z mężem (Facebook)

2. Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniem struktur mózgu o nieznanej przyczynie. Pojawia się, gdy dochodzi do zaniku tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu. To z kolei powoduje objawy, takie jak:

  • spowolnienie ruchowe,
  • sztywność mięśni,
  • drżenie spoczynkowe,
  • zaburzenia chodu i postawy.

Naukowcy wymieniają też kilka objawów, których pojawienie się wyprzedza rozwinięcie się choroby Parkinsona. Należą do nich:

  • zaburzenia węchu (osłabienie węchu),

Szacuje się, że choroba Parkinsona występuje u 0,15-0,3 proc. populacji ogólnej. U osób powyżej 65 r.ż. zapadalność na tę chorobę wyraźnie wzrasta i wynosi 1,5 proc. W Polsce z tą chorobą zmaga się ok. 60-70 tys. osób. Nieco częściej chorują mężczyźni. Uważa się, że początek choroby najczęściej przypada ok. 60. r.ż., ale mogą chorować także osoby młodsze.

Niestety w dalszym ciągu nie opracowano skutecznego leczenia przyczynowego choroby Parkinsona. Stosowane obecnie metody terapii koncentrują się na łagodzeniu objawów lub spowalnianiu postępu procesu degeneracji komórek układu nerwowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze