Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka

Avatar placeholder
13.07.2021 11:02
Zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka
Zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka

Pod pojęciem zapalenia błony przedniego odcinka kryją się zapalenia dotyczące tęczówki oraz części ciała rzęskowego. Występują one najczęściej jako towarzyszące innym schorzeniom, mianowicie chorobom reumatologicznym. Właśnie, głównie do osób cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne jest kierowany poniższy artykuł, gdyż wczesne wykrywanie i leczenie wspomnianych zapaleń może uchronić ich od dodatkowego kalectwa czy cierpienia.

spis treści

1. Ostre zapalenie błony naczyniowej

Zapalenia błony naczyniowej przedniego odcinka dzielą się na ostre i przewlekłe. Ten pozornie banalny podział ma jednak ogromne znaczenie, gdyż zapalenia ostre zdecydowanie różnią się od zapaleń przewlekłych, zarówno objawami, jak i sposobem leczenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dodatkowo chory dość szybko zauważa postępujący spadek ostrości widzenia. Wymieniony światłowstręt połączony jest z obronnym zwężeniem szpary powiekowej - czyli „przymknięciem” oka. Charakterystyczne jest także zwężenie źrenicy.

Okulista, dodatkowo, podczas badania może zobaczyć w przedniej części oka tak zwaną „tyndalizację” płynu komorowego, czyli pojawienie się w nim komórek stanu zapalnego, mogących tworzyć osady. W części ciężkich zapaleń może uwidocznić się ropostek – inaczej mówiąc, będzie widoczny poziom ropy. Ostre zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej towarzyszą następującym chorobom:

2. Przewlekłe zapalenie błony naczyniowej

Dla odmiany zapalenie przewlekłe charakteryzuje się dość łagodnym (przynajmniej początkowo) przebiegiem. Chory nie odczuwa bólu, oko nie jest zaczerwienione, towarzyszyć mu może trudno zauważalny przez chorego powolny spadek ostrości wzroku.

Jedynie badanie okulistyczne może wykazać szereg zmian w postaci zrostów, guzków i nacieków. Przewlekłe zapalenie najczęściej jest kojarzone z chorobą reumatyczną, dotykającą dzieci, mianowicie z idiopatycznym młodzieńczym zapaleniem stawów (IMZS). W chorobie tej wyróżniamy kilka postaci. Jest to o tyle istotne z punktu widzenia artykułu, że różnią się one częstością współwystępowania tytułowej dolegliwości:

  • Postać układowa, inaczej zwana chorobą Stilla – w tej postaci zapalenie naczyniówki występuje najrzadziej, tj.

  • Postać wielostanowa – przewlekłe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej towarzyszy 7-14% dotkniętych chorobą;

  • Postać z zajęciem pojedynczych stawów - ryzyko stanów zapalnych omawianego problemu oka jest większe niż 25%.

Informacje te mogą wydawać się szczegółowe i pozornie niepotrzebne. Jednak należy pamiętać, że wczesne rozpoznanie zapalenia błony naczyniowej (zwłaszcza przewlekłego, gdyż postać ostrą ciężko przeoczyć) daje możliwość leczenia i uniknięcia groźnych powikłań, jak np. zrosty źrenicy, wtórne nadciśnienie wewnątrzgałkowe i jaskra, które prowadzą do nieodwracalnego upośledzenia widzenia. Dlatego też, będąc pod opieką reumatologiczną, pamiętajmy także o kontrolach okulistycznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze