Trwa ładowanie...

Zapalenie krtani u niemowląt – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
09.01.2024 11:09
Zapalenie krtani u niemowląt jest chorobą o nagłym początku i dynamicznym przebiegu.
Zapalenie krtani u niemowląt jest chorobą o nagłym początku i dynamicznym przebiegu. (AdobeStock)

Zapalenie krtani u niemowląt jest chorobą o nagłym początku i dynamicznym przebiegu. Może być groźne, stąd trzeba wiedzieć, co robić, gdy pojawi się charakterystyczny kaszel i trudności ze złapaniem oddechu. Pierwsza pomoc domowa jest ważna, należy jedna pamiętać, że choroba w przypadku najmłodszych dzieci wymaga pomocy lekarskiej, a nawet wezwania pogotowia. Jakie są jej przyczyny i objawy?

spis treści

1. Co to jest zapalenie krtani u niemowląt?

Zapalenie krtani u niemowląt to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych, najczęściej o etiologii zakaźnej, która może być niebezpieczna. Krtań niemowlaków jest wąska, stąd nawet niewielki obrzęk krtani może zmniejszyć światło przepływu tlenu, a co za tym idzie, także problemy z oddychaniem.

Chorobę wywołują najczęściej wirusy, ale także bakterie lub alergeny (to alergiczne zapalenie krtani u dziecka), stąd wyróżnia się jej kilka postaci, nie tylko postać ostrą i przewlekłą, ale i:

Zobacz film: "Objawy raka krtani"
  • podgłośniowe zapalenie krtani, które diagnozuje się najczęściej u niemowląt od 3 miesiąca życia i małych dzieci do 3 roku życia. Odpowiadają za nie wirusy. Typowo w podgłośniowym ostrym zapaleniu krtani pojawia się nagły suchy szczekający kaszel, chrypka, problemy z nabraniem powietrza, duszności, które mogą przerodzić się w bezdech. Podgłośniowe zapalenie krtani znane jest jako krup wirusowy,
  • stan zapalny krtani i tchawicy, na którą chorują głównie dzieci od 2 do 4 roku życia. Chorobę wywołują wirusy. Charakterystycznym objawem jest ból za mostkiem i ataki kaszlu, któremu towarzyszy odksztuszanie wydzieliny,
  • zapalenie nagłośni, które jest najbardziej niebezpieczne, ponieważ obrzęk błon śluzowych może zamknąć drogi oddechowe. Chorobę wywołują najczęściej bakterie, a jej przebieg jest nagły i dynamicznie postępujący. Stan dziecka może się pogarszać w bardzo szybkim tempie.

Na zapalenie krtani zapadają często dzieci cierpiące na alergię wziewną. Z kolei nawracające zapalenia krtani mogą wynikać z wad anatomicznych układu oddechowego.

2. Objawy zapalenia krtani u niemowląt

Zapalenie krtani u niemowląt i starszych dzieci pojawia się nagle. Najczęstsze objawy choroby to:

  • trudności z nabraniem powietrza, duszności, wysiłkowe oddychanie. Napady duszności, wywołane szybko narastającym obrzękiem okolicy podgłośni, zdarzają się najczęściej nocą,
  • charakterystyczne świsty krtaniowe podczas wdechu powietrza - świst krtaniowy (stridor),
  • suchy i głośny kaszel przypominający szczekanie psa. U starszych dzieci charakterystyczna jest chrypka albo nawet bezgłos, problemy z głosem (afonia),
  • niechęć do jedzenia i picia (problemy z połykaniem),
  • ślinotok,
  • czasem gorączka i katar.

Stopień nasilenia kaszlu i występowanie innych objawów zależą od rodzaju zapalenia krtani.

3. Zapalenia krtani u niemowląt – pierwsza pomoc

Gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, wskazujące na zapalenie krtani, należy skontaktować się z lekarzem. Ponieważ chorobie towarzyszą dolegliwości, które mogą być groźne, a choroba postępuje szybko, natychmiastowa reakcja i jak najszybsza interwencja lekarza są bardzo ważne. Jeśli pojawia się charakterystyczny szczekający napad kaszlu, niemowlę ma trudności ze złapaniem oddechu, dusi się i sinieje, trzeba dzwonić po karetkę pogotowia ratunkowego.

Gdy dziecko ma napad kaszlu i duszności, trzeba mu szybko pomóc. Co robić? Wskazane jest, by:

  • owinąć je w koc i wyjść na świeże powietrze. Niższa temperatura powietrza obkurcza śluzówkę i zmniejsza obrzęk krtani, a co za tym idzie, ułatwia dziecku oddychanie,
  • wlać do wanny gorącej wody](https://portal.abczdrowie.pl/woda) i posiedzieć z dzieckiem w wypełnionej parą łazience. Para wodna likwiduje świst krtaniowy i udrażnia górne drogi oddechowe. Należ także zachować spokój i starać się uspokoić dziecko, które może być przerażone nagłym atakiem kaszlu i duszności.

W pokoju dziecka chorego na zapalenie krtani należy stale nawilżać powietrze za pomocą specjalnego nawilżacza lub rozwieszonych na kaloryferach mokrych ręczników. Trzeba także kontrolować temperaturę powietrza. Ta powinna wynosić około 19ºC.

4. Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Zapalenie krtani u dziecka trwa od kilku do kilkunastu dni, zwykle od 3 do 5 dni. Wiele zależy od postaci choroby, stanu dziecka oraz skuteczności wdrożonego leczenia.

Zwykle chore niemowlęta są poddane hospitalizacji na oddziale laryngologii. Tylko lżejsze przypadki mogą być leczone w domu. Ma to związek z tym, że pomimo szybkiego rozpoznania i leczenia choroba może mieć ciężki i dynamiczny przebieg.

Co na zapalenie krtani? Leczenie polega na podawaniu syropów łagodzących kaszel, a także leków przeciwgorączkowych. W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym wdraża się antybiotykoterapię, a przy wirusowym zapaleniu krtani leki przeciwalergiczne lub sterydowe (wziewne, w czopkach lub w zastrzykach).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze