Trwa ładowanie...

Zapalenie miazgi zęba – czym jest, objawy, leczenie

Zapalenie miazgi zęba, zwane jest inaczej pulpitis. Powstaje najczęściej wtedy, kiedy mamy do czynienia z nieleczoną próchnicą. Nieleczone zapalenie miazgi zęba, może prowadzić do poważnych schorzeń, dlatego jeżeli boli ząb, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Czym grozi zapalenie miazgi zęba i jak je leczyć?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zapalenie miazgi zęba – czym jest?

Zapalenie miazgi zęba występuje jako następstwo nieleczonej próchnicy. Bakterie atakują najgłębsze tkanki i powstaje zapalenie miazgi, które można podzielić na te w fazie początkowej i zaawansowanej.

Faza początkowa zapalenie miazgi zęba objawia się nagłym, pierwszym bólem i występuje około trzech dni. Faza zaawansowana to ból utajony lub przewlekły ból nieleczony, zmiany są ciężkie do wyleczenia, a także bardzo bolesne.

2. Zapalenie miazgi zęba – objawy

Zapalenie miazgi zęba w fazie odwracalnej (początkowej) objawia się spontanicznym bólem zęba, a także nadwrażliwością na spożywanie zimnych i gorących napojów, a także słodkości. Ból może pojawiać się także w porach nocnych. Podczas dotyku lub nadgryzania pacjent może uskarżać się na ból. Czasami występuje złe samopoczucie albo gorączka.

Objawy zaawansowanego zapalenia miazgi zęba mogą występować w trzech postaciach. Natomiast w każdej z nich ząb jest bardzo wrażliwy na zimno i ciepło, a także może boleć nawet samoistnie. Dziąsła są opuchnięta, może wystąpić gorączka i bóle szczęki.

Choroba może mieć także charakter utajony, a dopiero po czasie zęby zaczynają boleć. Niestety wtedy jest już ciężko wyleczyć zęba. Wszystkie bóle mogą doprowadzić do martwicy zębów, gdzie ból nagle znika, jednak mimo wszystko należy udać się do lekarza, aby podjął odpowiednie kroki leczenia.

Domowe sposoby na ból zęba - osolona woda, guma do żucia, olejek goździkowy, lód, pasta do wrażliwych zębów, ocet i pieprz, miesznka imbiru i pieprzu cayenne, woda utleniona, akupresura
Domowe sposoby na ból zęba - osolona woda, guma do żucia, olejek goździkowy, lód, pasta do wrażliwych zębów, ocet i pieprz, miesznka imbiru i pieprzu cayenne, woda utleniona, akupresura [9 zdjęć]

Łyżeczka soli rozpuszczona w filiżance wrzącej wody stanowi doskonały, domowy sposób na ból zęba, czyli...

zobacz galerię

3. Zapalenie miazgi zęba – leczenie

Jeżeli lekarza stomatolog rozpozna chorobę zapalenia miazgi zęba musi niezwłocznie podjąć leczenie. Na początku lekarz powinien usunąć zmiany próchnicowe, a następnie uzupełnić ubytki w zębie. Jeżeli ząb nadal boli, należy podjąć próbę leczenia kanałowego. Z wnętrza zęby usuwane są martwe tkanki, a puste miejsce są uzupełniane specjalnym preparatem leczniczym.

Nieleczona próchnica może powodować poważniejsze skutki, np.: utratę zęba, dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Odpowiednia dieta będzie podstawą zdrowych zębów, należy wykluczyć przede wszystkim słodycze i cukier, a także przynajmniej raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Należy mieć świadomość tego, jak postępować by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długie lata.

Musisz to wiedzieć

Rodzice powinni uświadamiać małe dzieci, jak należy prawidłowo szczotkować zęby, kiedy to robić i jak to robić. Dzieci uczą się nawyków od rodziców, dlatego jeżeli wpoimy im odpowiednie zachowanie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ominą ich wszelkie nieprzyjemne i bolesne choroby zębów. Niestety coraz częściej dzieci chorują na próchnicę, co jest bardzo niebezpieczne i niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych i bolesnych skutków na przyszłość.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.