Trwa ładowanie...

Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy

Avatar placeholder
13.08.2021 14:42
Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy
Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy

Czym jest zapalenie opłucnej? Jest to stan chorobowy, który powstaje, jako komplikacja po gruźlicy, zapaleniu płuc, a także po operacji chirurgicznej klatki piersiowej. Nieleczone zapalenie opłucnej może doprowadzić, do tzw. serca opłucnego, czyli znacznego przerostu mięśnia prawej komory serca, a także do zaburzeń w procesie oddychania. Zapalenie opłucnej to zbyt duża ilość płynu nagromadzonego w jamie opłucnej, co skutkuje niemożliwością całkowitego rozprężenia płuca. Jest to choroba, która uniemożliwia właściwe ruchy klatki piersiowej, co z kolei może powodować zaburzenie pracy układu oddechowo – krążeniowego.

spis treści

1. Przyczyny zapalenia opłucnej

W medycynie wyróżnia się cztery rodzaje zapalenia opłucnej. Zapalenie opłucnej włóknikowe inaczej zwane suchym, zapalenie opłucnej wysiękowe diagnozuje się, kiedy w jamie opłucnej zbiera się zbyt dużo płynu. Inny typy stanu zapalnego opłucnej to zapalenie opłucnej wysiękowe ropne powstałe w wyniku zakażenia bakteryjnego płynu i ostatni rodzaj to zapalenie opłucnej krwotoczne.

Zapalenie opłucnej może być komplikacją zapalenia płuc czy gruźlicy
Zapalenie opłucnej może być komplikacją zapalenia płuc czy gruźlicy

Zapalenie opłucnej może obejmować jedynie opłucną, ale w większości przypadków stan zapalny jest powikłaniem po chorobie układu oddechowego. Zapalenie opłucnej jest także diagnozowane przy schorzeniach innych układów dla przykładu może się pojawić w przebiegu:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • Chorobach wątroby
  • Niewydolności serca
  • Chorobach endokrynologicznych
  • Zapaleniu trzustki
  • Chorobach nerek

To też warto wiedzieć

Według lekarzy zapalenie opłucnej może się również pojawić przy urazach klatki piersiowej przykładowo przy połamanych żebrach.

2. Objawy zapalenia opłucnej

Zapalenie opłucnej może dawać nagłe objawy. Na początku pojawia się silny, kłujący ból klatki piersiowej, który jest w jednym, konkretnym miejscu. Objawy nasilają się przy oddychaniu, osoba chora nie może głęboko, swobodnie zaczerpnąć oddechu. Ból może się też pojawić przy kichaniu, kaszlu, a nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Zapalenie opłucnej charakteryzuje się tym, że ból zmniejsza się, kiedy zostaje na chwilę wstrzymany oddech lub gdy chory ułoży się na boku.

Zioła pomocne w rzuceniu palenia
Zioła pomocne w rzuceniu palenia [5 zdjęć]

Każdy, kto choć raz próbował rozstać się z nałogiem palenia, wie, że nie jest to proste. Przełamanie

zobacz galerię

Zapalenie opłucnej to też gorączka, suchy kaszel, duszność w miarę nabierania się płynu w opłucnej, przyspieszony i mocno spłycony oddech. U niektórych osób obserwuje się odchylenie tułowia w zainfekowaną stronę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza