Trwa ładowanie...

Zapalenie przydatków – objawy, przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
23.02.2023 10:23
Zapalenie przydatków to inaczej zapalenie narządów miednicy mniejszej.
Zapalenie przydatków to inaczej zapalenie narządów miednicy mniejszej. (Adobe Stock)

Zapalenie przydatków to inaczej zapalenie narządów miednicy mniejszej. Choroba obejmuje jajniki i jajowody, macicę i otrzewną maciczną, choć może przenosić się również na okoliczne tkanki. Jakie są jej przyczyny i objawy? Na czym polega jej leczenie?

spis treści

1. Co to jest zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków, to jest zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID, ang. pelvic inflammatory disease), jest stanem zapalnym, który obejmuje głównie jajniki, jajowody i błonę śluzową kanału macicy, choć proces chorobowy obejmować równie objąć otrzewną maciczną, a i przenosić się na okoliczne tkanki.

Infekcja tego typu najczęściej dotyczy młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Zwykle PID występuje u pacjentek między 15. a 25. rokiem życia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jakie są przyczyny zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków miednicy to konsekwencja zakażenia bakteryjnego w obrębie układu rozrodczego. Infekcję wywołują najczęściej bakterie beztlenowe i tlenowe, takie jak gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) oraz chlamydia (Chlamydia trachomatis).

Ryzyko PID wzrasta:

Patogeny w obrębie przydatków dostają się drogą wstępującą i zstępującą, przy czym droga wstępująca stanowi 90 procent przypadków. Wówczas patogeny przedostają się do przydatków przez pochwę i macicę w sytuacji, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty.

W takiej sytuacji infekcja rozpoczyna się w dolnym odcinku układu rozrodczego (w obrębie sromu, pochwy i pochwowej części szyjki macicy), z czasem zapalenie szerzy się na pozostałą część macicy, jajniki i jajowody.

2. Objawy zapalenia przydatków

Objawy ostrego zapalenia przydatków to:

  • silny ból w podbrzuszu (często także ból krzyża), który lokalizuje się po zewnętrznych stronach, a nasila podczas ucisku czy podczas stosunku seksualnego,
  • gorączka, stan podgorączkowy,
  • upławy o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu, to jest nieprawidłowa wydzielina z pochwy,
  • nieprawidłowe krwawienia, zarówno bardzo obfite miesiączki, krwawienia pojawiające się między miesiączkami czy po stosunku.

Możliwe jest pojawienie się objawów towarzyszących z sąsiednich narządów. To zaparcie, biegunka, nudności, wymioty czy kolka jelitowa. W przypadku przewlekłego zapalenia przydatków dolegliwości są mniej nasilone.

Ponieważ jest to choroba nawracająca, nawet po dłuższym czasie braku dolegliwości może dojść do zaostrzenia objawów. Zdarza się tak, gdy rozwija się jakaś infekcja czy dochodzi do wyziębienia organizmu. Jednocześnie zapalenie narządów miednicy mniejszej bardzo często przebiega bezobjawowo.

3. Zapalenie przydatków leczenie i diagnostyka

Podejrzewając zapalenie przydatków należy zgłosić się do ginekologa. W diagnostyce wykorzystuje się:

Zapalenie przydatków leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Jeśli istnieje potrzeba, można także zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby ograniczyć objawy infekcji. Jaki antybiotyk na zapalenie przydatków?

Decyduje o tym posiew wymazu z pochwy i z szyjki macicy z antybiogramem. W poważnych, zaawansowanych przypadkach, gdy pacjentka nie reaguje na leczenie antybiotykami doustnymi, rozważa się leczenie w szpitalu. Czasem konieczna jest operacja w celu ratowania życia.

Podjęcie działań jest konieczne, ponieważ nieleczona infekcja może prowadzić do zajęcia otrzewnej, pojawienia się ropnia jajowodowo-jajnikowego, niepłodności czy rozwoju ciąży ektopowej. Zdarza się, że bakterie poprzez krew lub z otaczających tkanek wnikają do układu rozrodczego.

Zapalenie przydatków - leczenie domowymi sposobami

Leczenie zapalenia przydatków domowymi sposobami jest nieskuteczne, może także przynieść więcej szkody, niż pożytku. Zwykle opóźnia rozpoczęcie diagnostyki i podjęcie skutecznego leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze