Trwa ładowanie...

Zapalenie stawów: fizykoterapia i terapia zajęciowa

Osoby chorujące na zapalenie stawów często skarżą się na sztywność stawów, głównie dlatego, że unikają jakiegokolwiek ruchu. Pomóc im może fizykoterapia. Fizjoterapeuci mogą nauczyć chorych, jak pokonywać sztywność stawów bez narażania ich na dalsze niszczenie. Celem fizykoterapii jest przywrócenie osobie możliwości wykonywania codziennych obowiązków.

spis treści

1. Leczenie fizykoterapią

Terapia zajęciowa może pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawów podczas codziennych czynności. Terapeuci zajęciowi mogą pokazać, w jaki sposób zmodyfikować dom i środowisko pracy w celu zmniejszenia zachowań, które mogą nasilać zapalenie i związaną z nim bolesność stawów. Mogą także dostarczyć szyny do rąk i nadgarstków i zalecą urządzenia wspomagające wykonywanie zadań, takich jak prowadzenie pojazdów, mycie, ubieranie, sprzątanie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Reumatoidalne zapalenie stawów - zdjęcie rentgenowskie dłoni
Reumatoidalne zapalenie stawów - zdjęcie rentgenowskie dłoni

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje najczęściej stawy nadgarstkowe, palcowo-łokciowe, kolanowe, barkowe

zobacz galerię

Zachowanie dobrego zakresu ruchu jest kluczem do utrzymania zdolności do wykonywania codziennych czynności. W związku z tym zwiększenie zakresu ruchu wspólnego jest głównym tematem fizykoterapii. Budowanie siły mięśni również jest niezwykle ważne, ponieważ silny mięsień może lepiej stabilizować osłabiony staw. Fizjoterapeuci pokazują, jakie ćwiczenia wykonywać, by zachować i wykorzystać siłę stawów.

Korzyści z fizykoterapii to uzyskanie wiedzy na temat schorzenia, na które pacjent choruje. Najczęściej w zapaleniu stawów pomagają:

 • zmniejszenie wagi - odciąży stawy;
 • nauczenie się metod ruchowych - pozwolą one zmniejszyć dyskomfort odczuwany w trakcie choroby;
 • odpoczynek - pozwala zredukować ból i stan zapalny stawów, szczególnie, gdy zaatakowanych jest wiele stawów;
 • stosowanie okładów z lodu lub okładów ciepłych może pomóc złagodzić ból miejscowy. Ciepło rozluźnia skurcze mięśni wokół zapalenia stawów. Ogrzewanie stawów i mięśni w ciepłej kąpieli lub prysznicem przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń może pomóc w ich wykonywaniu;
 • ćwiczenia – są ważnym elementem leczenia zapalenia stawów, są najbardziej skuteczne, gdy prawidłowo wykonuje się je na co dzień. Lekarz i terapeuta zaleci odpowiedni ich program.

Przedoperacyjne programy kształcenia i ćwiczenia, które rozpoczną się przed operacją, są kontynuowane w domu. Mogą one ulec zmianie w szpitalu – po operacji dopasowywane są do nowych potrzeb w okresie rehabilitacji. Ćwiczenia te mogą być wykonywane dodatkowo.

2. Zmniejszanie napięcia mięśni

Napięcie mięśni może być zmniejszane dzięki:

 • kontrolowaniu wagi,
 • świadomemu przyjmowaniu prawidłowej pozycji, by chronić stawy pleców, nóg i stóp,
 • odpoczynkowi, zarówno w pracy jak i w domu,
 • słuchaniu reakcji swojego ciała – jeśli pacjent odczuwa ból w stawach, to znaczy, że z organizmem dzieje się coś niedobrego i nie należy go wtedy narażać na dodatkowy ból.

Terapia zajęciowa może pokazać, jak wykonywać codzienne czynności bez pogłębiania bólu czy dalszego niszczenia stawów. Może to obejmować:

 • wykorzystywanie odpowiedniej techniki wsiadania i wysiadania z samochodu czy krzesła;
 • używanie silniejszych i zdrowszych stawów, by zredukować napięcie tych chorych – np. noszenie torebki na ramieniu zamiast trzymania jej w ręce;
 • rozkładanie ciężaru – podnoszenie naczyń obiema rękami, przenoszenie ciężkich przedmiotów w ramionach, a nie trzymając coś w rękach;

Jeśli zapalenie stawów obejmuje dłonie, należy unikać ściskania, chwytania, uderzania i skręcania ich. Oprócz fizykoterapii należy także dążyć do wyjaśnienia przyczyny zapalenia stanów - w poradni ortopedycznej bądź reumatologicznej, oraz przyjmować leki w razie konieczności łagodzące objawy i spowalniające proces destrukcji stawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza