Przejdź na WP

Objawy zapalenie trzustki - przyczyny, rozpoznanie, leczenie

O chorobach trzustki zrobiło się głośno po informacjach w mediach o przypadkach śmierci celebrytów i aktorów w wyniku raka trzustki. Z chorobą przegrała polska aktorka Anna Przybylska, Steve Jobs - współzałożyciel koncernu Apple, a także aktor Patrick Swayze. Lekarze zaczęli bić na alarm i uświadamiać nam, jak groźną i podstępną chorobą jest rak trzustki. I chociaż nie wszystkie dolegliwości związane z jamą brzuszną muszą od razu oznaczać obecność raka trzustki, to mogą być związane z inną, równie niebezpieczną chorobą – zapaleniem trzustki. W zależności od częstotliwości występowania objawów i przebiegu zapalenia trzustki wyróżniamy zapalenie ostre i przewlekłe.

Zobacz film: "Objawy chorób trzustki"

spis treści

1. Objawy zapalenie trzustki - przyczyny

Według szacunków, każdego roku na każde 100 tysięcy osób notuje się od 10 do 45 przypadków zachorowania na ostre zapalenie trzustki. Do głównych przyczyn rozwoju zapalenia trzustki zalicza się kamicę żółciową, zbyt wysoką wagę ciała, chorobę alkoholową, urazy jamy brzusznej, stosowanie leków oraz bulimię.

Ostre zapalenie trzustki rozwija się, gdy pojawia się w niej stan zapalny, prowadzący do tego, że enzymy trzustkowe uaktywniają się i zaczynają niszczyć otaczające tkanki. Oprócz samej trzustki atakują także naczynia krwionośne oraz przewód pokarmowy. Trawią ich ściany i powodują perforacje, które z kolei mogą doprowadzić do niewydolności narządów.

Przewlekłe zapalenie trzustki to proces znacznie bardziej długotrwały niż ostre zapalenie. Szacuje się, że na 100 tysięcy mieszkańców na przewlekłe zapalenie trzustki cierpi od 2 do 9 osób. Choroba alkoholowa i częste spożywanie napojów wysokoprocentowych są przyczynami rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki nawet u 90 proc. chorych. Niebezpieczne dla zdrowia jest także uzależnienie od nikotyny. Toksyny zawarte w alkoholu i papierosach trwale uszkadzają komórki, z których jest zbudowany narząd.

Podobne uszkodzenia powoduje kamica dróg żółciowych. Objawy zapalenie trzustki mogą mieć też uwarunkowanie genetycznie. Jeżeli chociaż jedno z rodziców cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki, to jest bardzo prawdopodobne, że dziecko również na nie zapadnie

5 sposobów na naturalne oczyszczenie trzustki
5 sposobów na naturalne oczyszczenie trzustki [6 zdjęć]

Troszczymy się kondycję wątroby i jelit, a o trzustce często zapominamy. Jest to organ, który jest odpowiedzialny...

zobacz galerię

2. Objawy zapalenie trzustki - rozpoznanie

Niestety, w odróżnieniu od ostrego zapalenia trzustki, przewlekła choroba trzustki nie daje intensywnych objawów. Przez lata przewlekle zapalenie trzustki może się rozwijać w ukryciu, co utrudnia rozpoznanie i podjęcie leczenia.

Częste objawy zapalenia trzustki to intensywne oraz dokuczliwe bóle brzucha, pojawiające się zwykle tuż po posiłku i utrzymuje się przez kilka godzin. Chorzy na przewlekłe zapalenie trzustki nie skarżą się jednak na ostry ból w jamie brzusznej, ale na promieniujący, który może być odczuwalny nawet na plecach. W wielu przypadkach jest tak, że bóle nawracają przez kilka lat, zanim pacjent uda się na konsultację do lekarza.

Przewlekłe zapalenie trzustki daje też inne symptomy, które powinny zaniepokoić. Zaliczamy do nich nagły spadek masy ciała, który najczęściej jest spowodowany niechęcią pacjenta do jedzenia - to właśnie po zjedzeniu posiłku objawy zapalenia trzustki się nasilają. Pacjenta z przewlekłym zapaleniem trzustki łatwo też poznać po przyjmowanej przez niego pozie podczas siedzenia i spania.

Chory na przewlekłe zapalenie trzustki, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, najczęściej podciąga nogi do brzucha i zwija się w „kłębek”. Często też pojawiają się u niego biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz dokuczliwe i bolesne wzdęcia.

Najsilniej odczuwane przez pacjenta objawy zapalenia trzustki to powtarzające się bóle w nadbrzuszu. Są one bardzo intensywne i mogą utrzymywać się wiele godzin, przybierając na sile. Nie ma jednak reguły na to, w którym dokładnie miejscu się pojawią. Często towarzyszą im wymioty, nudności oraz biegunka i gorączka.

Czasem jednak ból brzucha nie jest tak silny, a dolegliwości jamy brzusznej są mylone z objawami niestrawności lub spożycia zbyt dużej dawki alkoholu. Taka błędna diagnoza może mieć poważne skutki – zwlekanie z udaniem się do lekarza i przyjmowanie leków przeciwbólowych lub środków na niestrawność może nasilić objawy zapalenia trzustki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy zapalenie trzustki - leczenie

Pacjentom u których rozpoznano objawy zapalenia trzustki lekarze zawsze zalecają rezygnację z palenia papierosów i picia alkoholu. W przypadku ostrego zapalenia trzustki, chorzy przyjmują leki przeciwbólowe oraz preparaty, które mają nawodnić organizm.

Najważniejsza w leczeniu zapalenia trzustki jest odpowiednia dieta
Najważniejsza w leczeniu zapalenia trzustki jest odpowiednia dieta (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Najważniejsza w leczeniu zapalenia trzustki jest jednak odpowiednia dieta. Powinna być lekkostrawna, niskotłuszczowa, a posiłki przygotowywane na co dzień mogą być gotowane na parze lub pieczone w piekarniku. W przypadku zdiagnozowanych objawów zapalenia trzustki konieczna jest nie tylko zmiana sposobu odżywiania, ale też zmiana stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, brak nałogów, częste badania i obserwacja stanu zdrowia pozwalają na uniknięcie przykrych dolegliwości trzustki i rozwoju poważnych powikłań.

Następny artykuł: Niewydolność nerek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy