Trwa ładowanie...

Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 11:18
Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie
Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie (Shutterstock)

Czym jest zaśniad groniasty? Jest to niezłośliwa forma choroby ciążowej. W Europie odnotowany jest dość duży procent zachorowań na zaśniad groniasty. Czym jest spowodowany? Zaśniad groniasty wynika z nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej lub zapłodnienia jej przez dwa plemniki. Lekarze wyróżniają dwa typy zaśniadu: zaśniad groniasty całkowity, zaśniad groniasty częściowy. W niektórych przypadkach zaśniad groniasty może przerodzić się w nowotwór złośliwy kosmówki. Dlatego w momencie wykrycia zaśniadu kobieta zawsze diagnozowana jest w kierunku kosmówczaka.

spis treści

1. Zaśniad groniasty – przyczyny

Zaśniad groniasty całkowity i częściowy różnią się od siebie nie tylko przyczyną pojawienia się, ale także objawami. Zaśniad groniasty całkowity powstaje w momencie zapłodnienia pustej komórki jajowej przez 1 lub 2 plemniki. Natomiast zaśniad groniasty częściowy wynika z zapłodnienia zdrowej komórki jajowej przez 2 plemniki równocześnie, jest to, tzw. dispermia. Dlatego tak ważna jest stała kontrola ciężarnej i systematyczne, USG, ponieważ zaśniad groniasty rozwija się w pierwszych miesiącach ciąży. Przy zaśniadzie częściowym możliwe jest całkowite wyleczenie kobiety, co tym samym zwiększa szansę na zajście w kolejną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Istnieją dwa rodzaje zaśniadu groniastego: częściowy i całkowity
Istnieją dwa rodzaje zaśniadu groniastego: częściowy i całkowity

2. Zaśniad groniasty – objawy

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Przy zaśniadzie groniastym całkowitym nieprawidłowo rozwija się łożysko. W macicy jest trofoblast pod postacią pęcherzyków przy jednoczesnym obrzęku podścieliska. Występują również torbiele tekaluteinowe o bardzo dużych wymiarach, które pojawiają się w skutek hipersekrecji gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG. Symptomy do złudzenia przypominają objawy poronienia niezupełnego. Może pojawić się krwawienie z dróg rodnych, intensywne wymioty. W niektórych przypadkach diagnozowana jest także gastoza, czyli ciążowe zatrucie.

To też trzeba wiedzieć

Natomiast w przypadku zaśniadu częściowego objawy mogą sugerować poronienie rodzaju niedokonanego. Dochodzi do wycieku brązowej wydzieliny z dróg rodnych. W nielicznych przypadkach kobieta rodzi dziecko, ale umiera ono w okresie okołoporodowym, ponieważ posiada liczne zmiany rozwojowe. Diagnozowana jest także postać inwazyjna zaśniadu groniastego. Tego rodzaju zaśniad groniasty cechuje miejscowe naciekanie mięśni macicy przy jednoczesnym uszkodzeniu naczyń. Pojawiają się również krwotoczne ogniska.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży? [7 zdjęć]

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało

zobacz galerię

3. Zaśniad groniasty – leczenie

Zaśniad groniasty jest leczony tylko i wyłącznie poprzez jego całkowite usunięcie. Przeprowadza się łyżeczkowanie macicy i kanału szyjki macicy. Statystyki zawierają dane, które określają procentową skuteczność leczenia zaśniadu i tak 80% jeśli chodzi o zaśniad groniasty całkowity, a 95% w przypadku, gdy diagnozowany jest  zaśniad groniasty całkowity. Oczywiście każde usunięcie kończy się zabraniem do badania histopatologicznego wycinka. Jest to konieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że zaśniad groniasty przerodzeni się w raka złośliwego kosmówki.

W momencie, kiedy lekarz stwierdza zaśniad groniasty zlecana jest natychmiastowa terapia. Kobietom, które nie planują już więcej ciąży zaleca się histerotomię, czyli całkowite usunięcie macicy, co zmniejsza ryzyko, że zasniad groniasty jeszcze raz się pojawi, ale również zmniejsza możliwość pojawienia się kosmówczaka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze