Zaśniad groniasty – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest zaśniad groniasty? Jest to niezłośliwa forma choroby ciążowej. W Europie odnotowany jest dość duży procent zachorowań na zaśniad groniasty. Czym jest spowodowany? Zaśniad groniasty wynika z nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej lub zapłodnienia jej przez dwa plemniki. Lekarze wyróżniają dwa typy zaśniadu: zaśniad groniasty całkowity, zaśniad groniasty częściowy. W niektórych przypadkach zaśniad groniasty może przerodzić się w nowotwór złośliwy kosmówki. Dlatego w momencie wykrycia zaśniadu kobieta zawsze diagnozowana jest w kierunku kosmówczaka.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Zaśniad groniasty – przyczyny

Zaśniad groniasty całkowity i częściowy różnią się od siebie nie tylko przyczyną pojawienia się, ale także objawami. Zaśniad groniasty całkowity powstaje w momencie zapłodnienia pustej komórki jajowej przez 1 lub 2 plemniki. Natomiast zaśniad groniasty częściowy wynika z zapłodnienia zdrowej komórki jajowej przez 2 plemniki równocześnie, jest to, tzw. dispermia. Dlatego tak ważna jest stała kontrola ciężarnej i systematyczne, USG, ponieważ zaśniad groniasty rozwija się w pierwszych miesiącach ciąży. Przy zaśniadzie częściowym możliwe jest całkowite wyleczenie kobiety, co tym samym zwiększa szansę na zajście w kolejną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Zaśniad groniasty – objawy

Przy zaśniadzie groniastym całkowitym nieprawidłowo rozwija się łożysko. W macicy jest trofoblast pod postacią pęcherzyków przy jednoczesnym obrzęku podścieliska. Występują również torbiele tekaluteinowe o bardzo dużych wymiarach, które pojawiają się w skutek hipersekrecji gonadotropiny kosmówkowej, czyli hCG. Symptomy do złudzenia przypominają objawy poronienia niezupełnego. Może pojawić się krwawienie z dróg rodnych, intensywne wymioty. W niektórych przypadkach diagnozowana jest także gastoza, czyli ciążowe zatrucie.

Natomiast w przypadku zaśniadu częściowego objawy mogą sugerować poronienie rodzaju niedokonanego. Dochodzi do wycieku brązowej wydzieliny z dróg rodnych. W nielicznych przypadkach kobieta rodzi dziecko, ale umiera ono w okresie okołoporodowym, ponieważ posiada liczne zmiany rozwojowe. Diagnozowana jest także postać inwazyjna zaśniadu groniastego. Tego rodzaju zaśniad groniasty cechuje miejscowe naciekanie mięśni macicy przy jednoczesnym uszkodzeniu naczyń. Pojawiają się również krwotoczne ogniska.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Ciąża to stan wyjątkowy dla kobiety, który trudno trafnie porównać z czymkolwiek innym. Twoje ciało ulega kolejnym zmianom, przygotowując się do porodu....

Zaśniad groniasty – leczenie

Zaśniad groniasty jest leczony tylko i wyłącznie poprzez jego całkowite usunięcie. Przeprowadza się łyżeczkowanie macicy i kanału szyjki macicy. Statystyki zawierają dane, które określają procentową skuteczność leczenia zaśniadu i tak 80% jeśli chodzi o zaśniad groniasty całkowity, a 95% w przypadku, gdy diagnozowany jest  zaśniad groniasty całkowity. Oczywiście każde usunięcie kończy się zabraniem do badania histopatologicznego wycinka. Jest to konieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że zaśniad groniasty przerodzeni się w raka złośliwego kosmówki.

W momencie, kiedy lekarz stwierdza zaśniad groniasty zlecana jest natychmiastowa terapia. Kobietom, które nie planują już więcej ciąży zaleca się histerotomię, czyli całkowite usunięcie macicy, co zmniejsza ryzyko, że zasniad groniasty jeszcze raz się pojawi, ale również zmniejsza możliwość pojawienia się kosmówczaka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, jak dbać o higienę jamy ustnej

Szczoteczka do mycia języka

Szczoteczka do mycia języka

Cuchnięcie z ust jest tylko objawem - w takim przypadku obowiązuje leczenie przyczynowe, ponieważ likwidacja pierwotnej przyczyny prowadzi do ustąpienia objawu.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.