Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zatrucie zęba – na czym polega, działanie negatywne, stosowanie u dzieci

Avatar placeholder
Daria Wejman 17.07.2024 09:50
Zatrucie zęba polega na nałożeniu pasty albo środka dewitalizacyjnego, na miazgę zęba, która jest w stanie zapalnym
Zatrucie zęba polega na nałożeniu pasty albo środka dewitalizacyjnego, na miazgę zęba, która jest w stanie zapalnym (adobestock)

Lecząc zęby kanałowo bardzo często należy najpierw zatruć zęba, żeby móc go skutecznie wyleczyć. Zatrucie zęba to bardzo stary sposób leczenia, jednak dzisiejsza stomatologia pozwala na usunięcie miazgi zębowej bez jej wcześniejszego znieczulania. Mimo wszystko warto wiedzieć na czym polega zatrucie zęba, czy każdy może to zrobić i czy ten sposób znieczulenia nie działa niekorzystnie na nasze zdrowie.

spis treści

1. Zatrucie zęba – na czym polega

Zatruwanie zębów jest starą metodą i nie powinno być stosowane przy dzisiejszych możliwościach medycyny. Zatrucie zęba polega na nałożeniu pasty albo środka dewitalizacyjnego, na miazgę zęba, która jest w stanie zapalnym. Wydzielane są substancje toksyczne w głąb miazgi, powodując jej powolne obumieranie. Dlatego należy mieć założony specjalny opatrunek na zębie nawet dwa tygodnie, ponieważ tylko wtedy środek może zadziałać. Po upływie określonego czasu można przejść do leczenia kanałowego.

Metoda zatrucie zęba jest nie do końca zdrową metodą
Metoda zatrucie zęba jest nie do końca zdrową metodą (123RF)

2. Zatrucie zęba – działanie negatywne

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Z kilku względu odchodzi się od leczenia zęba poprzez jego zatrucie. Otóż środek, który ma znieczulić miazgę ma silne działanie toksyczne, co nie jest korzystne dla innych tkanek, gdyż może do nich przenikać. Środek znieczulający ma w swoim składzie paraformaldehyd, który może powodować powstawanie nowotworów oraz zarażać wątrobę czy węzły chłonne.

Co więcej po założeniu specjalnego środka na zęba u wielu osób ból mijał, dlatego niektórzy nie korzystają z dalszego leczenia kanałowego. Najnowocześniejsze metody leczenia kanałowego wygrywają z zatruciem miazgi, ponieważ można to zrobić tylko i wyłącznie na jednej wizycie. Lekarz dentysta ma możliwość usunięcia miazgi stosując znieczulenie miejscowe, po czym może wykonywać dalsze etapy leczenia.

3. Zatrucie zęba – stosowanie u dzieci

Zatruwanie zęba u dzieci umożliwia ich dalsze leczenie, ponieważ najmłodsi często boją się stosowania znieczulenia w tzw. popularnym zastrzyku. Jednak warto mieć na uwadze to, iż substancje toksyczne mają prawo przedostać się do innych narządów, również dziecięcych i wywołać martwicę chociażby w sąsiednich tkankach.

Po dewitalizacji zęba nie należy jeść do około dwóch godzin. Po tym zabiegu można odczuwać ból i dyskomfort, ale do zniwelowani bólu pomocne będą leki przeciwbólowe, czasami nawet te najsilniejsze.

Musisz to wiedzieć

Dlatego zabieg zatrucia zęba nie do końca jest bezpieczne, ponieważ oprócz substancji toksycznych, które mogą przedostać się do pobliskich nerwów, często tuż po nim wiele pacjentów musi zażyć silne tabletki przeciwbólowe, aby uśmierzyć ból.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze