Zatrzymanie akcji serca to nie koniec życia? Badacze odkryli, co się dzieje w mózgu w czasie śmierci
Badaczom udało się zarejestrować aktywność mózgu na chwilę przed, w trakcie, a także po śmierci. Odkryli rytmiczne wzorce fal mózgowych, podobne do tych, które generowane są, gdy śnimy, wspominamy coś lub medytujemy. Życie przelatujące nam przed oczami w momencie śmierci naprawdę istnieje?
1. Badanie EEG pokazało aktywność mózgu
Co się dzieje w naszych głowach w chwili śmierci? Czy myślimy o czymś, a może wspominamy nasze życie? Choć badania na zwierzętach wykazały zwiększoną aktywność mózgu w momencie i tuż po śmierci, to żadne z badań nie potwierdziło tych wniosków w przypadku gatunku ludzkiego.
Nowych faktów może dostarczyć jedno z badań, którego wnioski opublikowano we "Frontiers in Aging Neuroscience". To studium przypadku pacjenta, który doznał uszkodzenia mózgu.
87-letni mężczyzna znalazł się w szpitalu z powodu upadku, który spowodował dwa krwiaki podtwardówkowe. Mimo operacji stan chorego się pogarszał. Dr Raul Vicente z Uniwersytetu w Tartu w Estonii podłączył chorego do EEG (elektroencefalografia) w celu monitorowania napadów padaczkowych, które pojawiły się wskutek upadku. W czasie gdy pacjent pozostawał podłączony do aparatury monitorującej czynność mózgu, doszło u niego do zatrzymania akcji serca i zgonu. Wtedy też po raz pierwszy udało się zarejestrować aktywność mózgu przed, w czasie i po śmierci.
- Zmierzyliśmy 900 sekund aktywności mózgu w momencie śmierci i położyliśmy szczególny nacisk na zbadanie, co wydarzyło się w ciągu 30 sekund przed i po tym, jak serce przestało bić – powiedział autor badania, dr Ajmal Zemmar, neurochirurg z University of Louisville, USA.
Wyniki obserwacji okazały się zaskakujące.
2. Fale mózgowe – aktywność mózgu w czasie śmierci
- Tuż przed i po tym jak serce przestało działać, zaobserwowaliśmy zmiany w określonym paśmie oscylacji neuronowych, tak zwanych oscylacjach gamma, ale także w innych, takich jak oscylacje delta, theta, alfa i beta – powiedział dr Zemmar.
Fale mózgowe to obraz aktywności mózgu. Zakres ich częstotliwości zmienia się wielokrotnie w ciągu doby – np. fale alfa pojawiają się w stanie głębokiego relaksu, gdy jesteśmy spokojni i odprężeni, z kolei fale beta pojawiają się w ciągu dnia, gdy jesteśmy skupieni lub gdy nawiązujemy komunikację z innymi ludźmi. O falach gamma wiemy stosunkowo niewiele – mają najwyższą częstotliwość i są powiązane z funkcjami poznawczymi. Pojawiają się, gdy przeżywamy skrajne emocje i odpowiadają za zapamiętywanie czy tworzenie myśli, przetwarzanie informacji.
- Poprzez generowanie oscylacji związanych z odzyskiwaniem pamięci, mózg może odtwarzać ostatnie wspomnienia ważnych wydarzeń życiowych tuż przed śmiercią, podobne do tych zgłaszanych podczas NDE (ang. near-death experience¸ odczucia opisywane przez osobę, która była blisko śmierci lub doświadczyła śmierci klinicznej, przyp.red.) – stawia hipotezę Zimmer.
- Z tych badań możemy się nauczyć, że chociaż nasi bliscy mają zamknięte oczy i są gotowi, by nas opuścić, ich mózgi mogą odtwarzać najmilsze chwile, których doświadczyli w swoim życiu – przyznaje neurochirug.
Zimmer dodaje, że badania podważają dotychczasową wiedzą na temat tego, kiedy kończy się życie, a co za tym idzie "generują ważne kolejne pytania, takie jak te związane z terminem dawstwa narządów".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.