Trwa ładowanie...

Zauważył to na języku miesiąc przed śmiercią. To był objaw raka jelita grubego

 Katarzyna Prus
11.02.2023 18:08
Rak jelita grubego może dawać przerzuty do jamy ustnej
Rak jelita grubego może dawać przerzuty do jamy ustnej (Getty Images)

Rak jelita grubego to bardzo podstępny nowotwór, nie tylko dlatego, że nawet latami nie daje charakterystycznych objawów. Nietypowe mogą być także miejsca przerzutów. Tak było w przypadku 57-latka, który zauważył guz na języku. Na ratunek było za późno.

spis treści

1. Nietypowe przerzuty raka jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Europie. Co roku w Polsce taką diagnozę słyszy ponad 18 tys. osób. Choroba rozwija się bardzo podstępnie i nawet latami może nie dawać żadnych objawów lub są one bardzo nietypowe, przez co łatwo je zlekceważyć.

Przerzuty raka jelita grubego do jamy ustnej wiążą się z kiepskimi rokowaniami
Przerzuty raka jelita grubego do jamy ustnej wiążą się z kiepskimi rokowaniami (Getty Images)
Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Nietypowe mogą być również miejsca przerzutów. Takie powikłania dotyczą nawet 40 proc. pacjentów, a najczęstszym miejscem jest wątroba. Rak może też atakować płuca, mózg, węzły chłonne, a nawet jamę ustną, choć to niezwykle rzadkie przypadki.

Jeden z nich został opisany w "Journal of Case Reports in Otolaryngology". 57-letni mężczyzna zmagał się z rakiem odbytnicy w czwartym stadium. Był leczony z wykorzystaniem radioterapii i chemioterapii. Przeszedł także operację, po tym jak wykryto przerzuty w lewym płucu.

Na tym się jednak nie skończyło i wkrótce choroba znowu dała o sobie znać. Mężczyzna zgłosił się do lekarza z bolesnym guzem na języku. Okazało się, że rak zaatakował także jamę ustną. 57-latka nie udało się uratować.

2. Fatalne rokowania

Przerzuty do jamy ustnej są rzadkością i niestety - jak zwracają uwagę autorzy publikacji - oznaczają nikłe szanse dla chorego. Rozpoznanie zmiany przerzutowej w jamie ustnej zazwyczaj wiąże się z fatalnymi rokowaniami, pomimo leczenia chirurgicznego lub chemioterapii, a mediana przeżycia wynosi od sześciu do ośmiu miesięcy.

Niestety, rak jelita grubego często jest rozpoznawany w zaawansowanym stadium, kiedy pojawią się już przerzuty. Dlatego każdy niepokojący objaw lepiej od razu skonsultować z lekarzem.

Nie powinno się lekceważyć:

  • zmiany nawyków jelitowych (biegunka i zaparcia),
  • anemii,
  • braku apetytu,
  • nagłego i niewyjaśnionego spadku masy ciała,
  • nieokreślonego bólu brzucha,
  • uczucia niepełnego wypróżnienia,
  • śluzu i krwi w stolcu,
  • krwawienia z odbytnicy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze