Zbadali mózgi ''superstulatków". Odkryli sekret długowieczności?
Naukowcy mają nadzieję, że badanie mózgów osób starszych z wyjątkowo dobrą pamięcią może pomóc w odkryciu sposobów leczenia chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Alzheimera. Czy dzięki ich odkryciu w przyszłości będzie można opracować bardziej skuteczne sposoby zwalczania tych chorób?
1. W czym tkwi sekret ''superstulatków''?
Termin "superstulatkowie" odnosi się do osób w wieku 80 lat i starszych, które uzyskują w testach pamięci wyniki porównywalne do osób w wieku 20-30 lat. Naukowcy badają, jak ci ludzie utrzymują swoją zdolność do zapamiętywania informacji, co może pomóc w opracowaniu strategii zapobiegających i leczących zaburzenia poznawcze.
W ramach tych badań naukowcy przeprowadzili autopsję mózgu 24 osób, w tym sześciu uznanych za "superstulatków poznawczych". Zbadano mózg:
- sześciu "superstulatków" w średnim wieku 91 lat,
- siedmiu "przeciętnych poznawczo" starszych osób w średnim wieku 89 lat,
- sześciu zdrowych dorosłych w wieku od 26 do 61 lat,
- pięciu dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) w średnim wieku 92 lat.
Nowe badania wykazały, że osoby starsze z dobrą pamięcią mają większe neurony niż osoby w wieku 20-30 lat. Co więcej, neurony tych osób nie wykazywały cech charakterystycznych dla choroby Alzheimera, takich jak splątki tau.
Choroba ta jest nieuleczalna i prowadzi do stopniowej degradacji mózgu oraz utraty zdolności myślenia i pamięci. Objawy choroby obejmują m.in. problemy z rozpoznawaniem bliskich osób, problemy z koncentracją i utratę kontroli nad zachowaniem.
Odkrycie to może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera, co ma kluczowe znaczenie w kontekście starzenia się społeczeństw na całym świecie.
2. Wyniki badań mózgów "superstulatków"
Badacze przebadali kondycję neuronów oraz obecność splątków neurofibrylarnych (NFT), nazywanych również białkiem tau, które, gromadząc się w neuronach, powodują ich dysfunkcję.
Okazało się, że neurony warstwy II ERC u "superstulatków" były znacznie większe niż u innych grup, w tym u młodszych osób kontrolnych, nawet o 60 lat młodszych. Dodatkowo, osoby z grupy "przeciętnej poznawczo" miały ponad dwukrotnie większą gęstość NFT w warstwie II ERC niż "superstulatkowie".
W dalszych badaniach naukowcy mają nadzieję zrozumieć, jak i dlaczego neurony u osób starszych z superpamięcią zachowują swoją integralność. Według głównej autorki badania, dr. Tamara Gefen z Uniwersytetu Northwestern w Chicago, obserwacja większych neuronów w mózgach "superstulatków" sugeruje, że te duże komórki były obecne od urodzenia i utrzymują się przez całe życie.
- Z nieznanych powodów populacje komórek w korze śródwęchowej mózgu (ERC) są wybiórczo podatne na powstawanie splątków tau podczas normalnego starzenia się i we wczesnych stadiach choroby Alzheimera - powiedziała dr Tamar Gefen, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych na Northwestern University Feinberg School of Medicine w rozmowie z "Medical News Today''.
Jak dodała, w badaniu wykazano, że kurczenie się neuronów (atrofia) w ERC wydaje się charakterystycznym markerem choroby Alzheimera.
- Podejrzewamy, że proces ten jest funkcją tworzenia się "plątaniny tau" w dotkniętych komórkach i prowadzi do słabych zdolności zapamiętywania w starszym wieku. Ustalenie tego czynnika ma kluczowe znaczenie dla wczesnej identyfikacji choroby Alzheimera, monitorowania jej przebiegu i prowadzenia leczenia – podkreśla ekspertka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.