Trwa ładowanie...

40-latek zbagatelizował objawy raka jelita. "Jedna wstydliwa rozmowa może uratować ci życie"

 Karolina Rozmus
24.06.2022 11:12
Cierpi na raka w czwartym stadium
Cierpi na raka w czwartym stadium (Facebook)

Kiedy zauważył niepokojące objawy, pomyślał, że je za dużo czerwonego mięsa i zbyt często sięga po kieliszek z winem. Mimo to poszedł do lekarza, jednak ten zbagatelizował dolegliwości 40-latka. Niedługo później okazało się, że cierpi na raka jelita grubego. "Jedna wstydliwa choroba wystarczy".

spis treści

1. Guz nowotworowy w okrężnicy

- Lekarz powiedział, żebym się nie martwił, w wieku 40 lat byłem za młody na raka jelita. Pomyślałem, że po prostu jadłem za dużo steków i wypiłem za dużo czerwonego wina – wspomina Matthew Wiltshire.

U internisty pojawił się, gdy zauważył problemy trawienne.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Choć lekarz podchodził do objawów z rezerwą, to skierował pacjenta na kolonoskopię. Nikt nie spodziewał się takiego wyniku – w okrężnicy wykryto guza nowotworowego.

- Cały mój świat wywrócił się do góry nogami. Martwiłem się, jakiego leczenia będę potrzebować, i stanąłem w obliczu przytłaczającego strachu, że nie będę mógł opiekować się rodziną tak długo, jak planowałem - mówi Matthew.

Mężczyzna był przerażony, ale lekarze natychmiast podjęli odpowiednie leczenie. Trzy tygodnie później przeszedł operację usunięcia guza. To nie koniec zmagań z nowotworem – po zabiegu założono mu stomię na kolejne trzy miesiące.

Matthew uniknął chemioterapii oraz radioterapii. Lekarze przyznali, że udało się zdiagnozować raka we wczesnym etapie. Brytyjczyk miał nadzieję, że to koniec jego walki o zdrowie. Mylił się.

2. Przerzuty do miednicy i płuc

Dwa lata później zaczęły mu doskwierać bóle w okolicy pośladków. Badania obrazowe potwierdziły, że nowotwór wrócił – tym razem z przerzutami do kości miednicy.

- Mój onkolog zalecił mi pięciotygodniową codzienną radioterapię z chemioterapią w postaci tabletek i cotygodniową chemioterapią dożylną – relacjonuje. - Miałem przejść operację w 2017 roku, ale przed wykonaniem zabiegu chirurg wykonał skan, który wykazał podejrzane guzki w moich płucach - dodaje.

Lekarze chcieli zaczekać dwa miesiące, by zobaczyć, jaka będzie progresja podejrzanych zmian. Ich obawy się potwierdziły - rak jelita grubego z przerzutami w czwartym stadium. Operacja nie mogła się powieść.

- Kontynuowałem chemioterapię, aby powstrzymać raka – opowiada, dodając, że zrezygnował z pracy i przeszedł na dietę keto, by poprawić stan swojego zdrowia.

Dziś już 48-letni Matthew chce zwiększać świadomość na temat raka jelita grubego
Dziś już 48-letni Matthew chce zwiększać świadomość na temat raka jelita grubego (Facebook)

Dziś rak nie postępuje, ale Matthew wie, że każda chwila jest na wagę złota. Ma ważny apel dla wszystkich, którzy myślą, że rak jelita grubego ich nie dotyczy – nowotwór nie wybiera. Wczesna diagnoza może uratować zdrowie, a nawet życie.

- Ludzie czują się zbyt zawstydzeni, a przez to zostają zdiagnozowani na późnym etapie – mówi, nawiązując do krępujących dolegliwości towarzyszących rakowi jelita grubego i dodaje: - Nie odkładaj tego, jeśli masz objawy – jedna wstydliwa rozmowa może uratować ci życie.

3. Rak jelita grubego – objawy

Wśród objawów uważanych za wczesne symptomy raka jelita grubego znajdują się:

  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • tzw. ołówkowate stolce,
  • krwawienie towarzyszące wypróżnieniom,
  • utrata masy ciała,
  • obecność guzka lub bólu w okolicy odbytnicy,
  • osłabienie organizmu i przewlekłe zmęczenie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze