NewsyMózgi tych osób dłużej pozostaną sprawne. Naukowcy odkryli istotną zależność

Mózgi tych osób dłużej pozostaną sprawne. Naukowcy odkryli istotną zależność

Choroby serca i choroby neurodegeneracyjne występują coraz częściej - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Na ryzyko ich rozwoju możemy mieć jednak duży wpływ. Oto pięć nawyków, które nie tylko warto, ale właściwie należy wdrożyć, jeśli chcemy się cieszyć długim zdrowiem.

Zdrowie mózgu jest powiązane ze zdrowiem serca. Te 5 nawyków ochroni jedno i drugie
Zdrowie mózgu jest powiązane ze zdrowiem serca. Te 5 nawyków ochroni jedno i drugie
Źródło zdjęć: © Getty Images

5 nawyków, które odmienią zdrowie

Demencja i inne choroby neurodegeneracyjne stają się coraz większym problemem zdrowotnym na całym świecie. Naukowcy poszukują skutecznych sposobów ich profilaktyki, a badania potwierdzają, że również stan serca ma ogromny wpływ na kondycję mózgu. Warto więc zadbać o zdrowy styl życia, który korzystnie wpłynie zarówno na serce, jak i na mózg. Praca obu organów jest ze sobą powiązana.

Amerykańskie badanie "Cardiovascular Health and Biomarkers of Neurodegenerative Disease in Older Adults" przeprowadzone przez naukowców z Chicago i Sacramento i opublikowane na łamach JAMA Network potwierdziło, że utrzymywanie zdrowego układu sercowo-naczyniowego zmniejsza ryzyko demencji. W eksperymencie uczestniczyło blisko 11 tys. osób w wieku około 73 lat, które oceniano pod kątem zdrowia serca i aktywności poznawczej. Wśród wyróżnionych przez naukowców nawyków, które znacząco zmniejszały zagrożenie chorobami, znalazły się:

WIDEO

Przez pleśń w mieszkaniu poważnie zachorowała

Jak wykazało badanie, osoby przestrzegające tych zasad miały niższy poziom biomarkerów neurodegeneracyjnych, co świadczyło o tym, że ich mózgi starzeją się wolniej.

Jak styl życia wpływa na zdrowie?

Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i kontrolowanie kluczowych parametrów zdrowotnych pomagają utrzymać układ krążenia w dobrej kondycji. Tym samym poprawiają dopływ tlenu do mózgu, co wspiera jego sprawność. Z kolei niewydolność serca może nawet podwoić ryzyko demencji, a choroba wieńcowa i migotanie przedsionków zwiększają je o 40 proc.

Niestety, jak wskazują ostatnie szacunki ekspertów, w Polsce na niewydolność serca cierpi aż 1 mln 300 tys. osób. Wszystkie choroby serca łącznie odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Rola profilaktyki staje się jednak jeszcze ważniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę dane, że aż 80 proc. powyższych zgonów można by zapobiec.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie