Zerwany mięsień – objawy, przyczyny, leczenie i odszkodowanie
Zerwany mięsień to poważny uraz, który oznacza przerwanie ciągłości mięśnia, zaopatrujących go w krew naczyń krwionośnych, a czasem nawet drobnych nerwów. Jakie są objawy patologii? Co robić, gdy rozpoznane zostanie zerwanie mięśnia? Ile trwa leczenie?
1. Co to znaczy zerwany mięsień?
Zerwany mięsień to uszkodzenie jego struktury bądź ścięgna, które odpowiada za przytwierdzenie włókna mięśniowego do kości. Jego istotą jest przerwanie ciągłości mięśnia, zaopatrujących go w krew naczyń, niekiedy również drobnych nerwów.
Tego typu kontuzja jest poważna i bardzo dokuczliwa, ponieważ uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu. To rodzaj kontuzji znacznie poważniejszy niż naderwanie czy naciągnięcie.
Uszkodzenia mięśni, w zależności od stopnia urazu, dzieli się na:
- I stopień. Uszkodzenie obejmuje około 5 proc. włókien mięśniowych. Pojawia się nieduży obrzęk oraz krwiak (wskutek przerwania małych naczyń włosowatych).
- II stopień, czyli naderwanie, rozerwanie włókien mięśniowych. Pojawia się silny ból, krwiak i obrzęk, tkliwość bólowa oraz utrata siły mięśniowej.
- III stopień. Oznacza ciężkie uszkodzenia – zerwanie mięśni z przerwaniem ciągłości tkanek.
Naderwanie i zerwanie mięśnia to kontuzja typowa dla sportowców. Szczególnie podatne na tego typu uszkodzenia są mięśnie łydek, ud, brzucha, ramion, barków i klatki piersiowej. Najczęściej dochodzi do zerwania mięśni kończyn dolnych: kulszowo-goleniowego, mięśnia podeszwowego, czworogłowego oraz mięśnia brzuchatego łydki. Bardzo częste są takie kontuzje jak zerwany mięsień uda, zerwany mięsień w barku i zerwany mięsień w ręce.
2. Zerwany mięsień – przyczyny
Zerwany mięsień to najczęściej konsekwencja wykonywania silnych, gwałtownych ruchów i wykorzystywania do niego siły, która przekracza granice wytrzymałości struktur ciała.
Zwiększone ryzyko kontuzji to także:
- brak rozgrzewki lub źle przeprowadzona rozgrzewka przed treningiem,
- zbyt duże obciążenie podczas treningu,
- słaba elastyczność mięśni spowodowana brakiem rozciągania struktur,
- przemęczenie długotrwałym wysiłkiem, intensywne ćwiczenia oraz brak czasu na regenerację, (przetrenowanie),
- zbyt długi i intensywny wysiłek, który powoduje wydzielanie się kwasu mlekowego, co z kolei zaburza koordynację i czas reakcji mięśni.
3. Objawy zerwania mięśnia
Jakie są objawy zerwanego mięśnia? Przede wszystkim w momencie urazu można usłyszeć dźwięk kliknięcia lub chrupnięcia. Pojawia się nagły, silny ból (potęguje się w czasie aktywności włókien mięśniowych) i uczucie rozrywania mięśnia.
Ponieważ wskutek urazu dochodzi do rozerwania elementów tworzących mięsień: włókien, tzw. miofibryli, naczyń krwionośnych i drobnych nerwów, do typowych symptomów zerwania mięśnia należy:
- utrata siły mięśniowej,
- zmniejszenie zakresu ruchomości w stawach,
- brak kontroli nad uszkodzonym mięśniem,
- krwiak, siniak (dochodzi również do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych i krwawienia wewnętrznego),
- obrzęk obolałego miejsca,
- ucieplenie miejsca w obrębie urazu.
W miejscu uszkodzenia włókien w perspektywie czasu dochodzi do przebudowy tkanek i pojawienia się blizny.
4. Zerwany mięsień – leczenie
Leczenie zerwanego mięśnia jest wymaga konsultacji lekarskiej. Wskazane jest zwykle leczenie operacyjne zespalające zerwany mięsień.
Poza zabiegami rekonstrukcji tkanek do specjalistycznych metod leczenia oraz rehabilitacji zerwanych mięśni należą także ultradźwięki, laseroterapia, masaże, krioterapia i zabiegi fizykalne. Wykorzystuje się również leki o działaniu przeciwbólowym oraz zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, które wspomagają proces gojenia i regeneracji tkanek. Wskazane jest także kilkutygodniowe usztywnienie oraz opatrunek ochronny.
5. Ile odszkodowania za zerwany mięsień?
Ile odszkodowania za zerwany mięsień? To zależy od kilku czynników. Jeśli do zerwania mięśnia doszło przy pracy, należy się odszkodowanie za wypadek przy pracy. Jeśli do urazu doszło podczas wypadku komunikacyjnego – z NNW komunikacyjnego. W pozostałych okolicznościach, by uzyskać odszkodowanie, należy mieć inne ubezpieczenie, np. grupowe czy prywatne (np. sportowe, szkolne, NNW przy polisie na życie).
W zależności od stopnia upośledzenia funkcji ruchowych, jaki powoduje uraz, naderwanie mięśni szacuje się na 5-20 proc. uszczerbku. Stopień uszczerbku oceniany jest przez lekarza lub komisję lekarską, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.