Trwa ładowanie...

Zespół antyfosfolipidowy - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół antyfosfolipidowy występuje także pod nazwą APS lub zespół Hughesa. Zespół antyfosfolipidowy jest to rodzaj schorzenia z gatunku autoimmunologicznego. Niestety jest to schorzenie utrudniające lub wykluczające całkowicie zajście w ciążę, może być także bezpośrednią przyczyną poronienia.

Zobacz film: ""Poroniłam 3 razy". Dlaczego w Polsce to wciąż tabu?"

spis treści

1. Co to jest zespół antyfosfolipidowy

Tłumacząc najprościej, czym jest zespół antyfosfolipidowy należy podkreślić, że w tym schorzeniu dochodzi do destrukcji tkanek i narządów przez układ odpornościowy. Znajdujące się we krwi przeciwciała kierują się ku tkance łącznej i zmieniają jednocześnie krzepliwość krwi, co skutkuje przede wszystkim zatorami czy zakrzepami.

Niestety przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Wiadome jest, że zespół antyfosfolipidowy to zaburzenie towarzyszące innych chorobom przykładowo schorzeniom nowotworowym czy AIDS. Zespół Hughes może występować również oddzielnie.

Zespół antyfosfolipidowy jest schorzeniem mogącym uniemożliwić zajście w ciążę
Zespół antyfosfolipidowy jest schorzeniem mogącym uniemożliwić zajście w ciążę

Dla kobiet w ciąży bardzo ważnym zagadnieniem powinny być komplikacje, jakie wywołuje zespół antyfosfolipidowy. Schorzenie może powodować stan przedrzucawkowy, który w znacznym stopniu ogranicza ****rozwój płodu, inną komplikacją może być odklejenie się łożyska, co może być powodem do poronienia. Według statystyk nieleczony zespół Hughesa szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą jedynie 20%. Dlatego tak bardzo ważne są dokładne badania, które mogą uratować zdrowie i życie tak matki jak i dziecka. Bardzo ważne jest właściwe prowadzenie ciąży, stosowanie się do zaleceń lekarza ginekologa. Zespół antyfosfolipidowy nie jest wyrokiem, ale nieleczony może doprowadzić do poronienia.

Jedzenie, którego powinnaś unikać w ciąży
Jedzenie, którego powinnaś unikać w ciąży [8 zdjęć]

Unikaj kofeiny, nawet jeśli chce ci się spać. To normalne, że w czasie ciąży możesz być bardziej senna....

zobacz galerię

2. Objawy zespołu antyfosfolipidowego

Oczywiście jednym z najgroźniejszych objawów w ciąży, jakie niesie ze sobą zespół antyfosfolipidowy jest poronienie. Dlatego, kiedy nastąpiło ono już wcześniej przed planowaną kolejną ciążą warto zrobić badanie właśnie pod tym kątem. U osób, które cierpią na zespół antyfosfolipidowy zauważa się również bóle stawów, a na skórze zaczynają się pojawiać owrzodzenia najczęściej na podudziach, w niektórych przypadkach zauważalne są także zmiany martwicze w okolicach palców. Często dolegliwością charakteryzującą zaspół antyfosfolipidowy jest zakrzepica żylna zwłaszcza głębokich żył w kończynach dolnych. W zaawansowanym stadium może nawet dojść do udaru.

To też warto wiedzieć

3. Leczenie zespołu antyfosfolipidowego

Niestety zespół antyfosfolipidowy nie ma jednej, wspólnej metody postępowania. Najczęściej stosowane są podskórne zastrzyki z heparyny ( w przypadku ciężarnych tego rodzaju zastrzyk nie jest szkodliwy ani dla matki, ani dla płodu). Heparyna ma za zadanie poprawić pracę układu krzepnięcia. Czasem lekarz decyduje się na podanie innego leku, jakim jest kwas acetylosalicylowy, ale ten nie jest tak skuteczny jak heparyna i może nawet zwiększyć krwawienie.

W momencie, kiedy zespół anyfosfolipidowy jest zaawansowany i żadne leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne wymagana jest wymiana osocza, czyli plazmafereza, ale niestety w przypadku kobiet w ciąży jest to bardzo ryzykowna praktyka, chociaż pojawia się coraz więcej opinii lekarzy specjalistów, którzy twierdzą, że metoda nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia płodu, poronienia, a co najważniejsze jest to metoda z wysokim odsetkiem skuteczności.

Następny artykuł: Zaburzenia krzepnięcia krwi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.