Zespół antyfosfolipidowy - charakterystyka, objawy, leczenie

Zespół antyfosfolipidowy występuje także pod nazwą APS lub zespół Hughesa. Zespół antyfosfolipidowy jest to rodzaj schorzenia z gatunku autoimmunologicznego. Niestety jest to schorzenie utrudniające lub wykluczające całkowicie zajście w ciążę, może być także bezpośrednią przyczyną poronienia.

Zespół antyfosfolipidowy - charakterystyka

Tłumacząc najprościej, czym jest zespół antyfosfolipidowy należy podkreślić, że w tym schorzeniu dochodzi do destrukcji tkanek i narządów przez układ odpornościowy. Znajdujące się we krwi przeciwciała kierują się ku tkance łącznej i zmieniają jednocześnie krzepliwość krwi, co skutkuje przede wszystkim zatorami czy zakrzepami.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Niestety przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Wiadome jest, że zespół antyfosfolipidowy to zaburzenie towarzyszące innych chorobom przykładowo schorzeniom nowotworowym czy AIDS. Zespół Hughes może występować również oddzielnie.

Dla kobiet w ciąży bardzo ważnym zagadnieniem powinny być komplikacje, jakie wywołuje zespół antyfosfolipidowy. Schorzenie może powodować stan przedrzucawkowy, który w znacznym stopniu ogranicza ****rozwój płodu, inną komplikacją może być odklejenie się łożyska, co może być powodem do poronienia. Według statystyk nieleczony zespół Hughesa szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą jedynie 20%. Dlatego tak bardzo ważne są dokładne badania, które mogą uratować zdrowie i życie tak matki jak i dziecka. Bardzo ważne jest właściwe prowadzenie ciąży, stosowanie się do zaleceń lekarza ginekologa. Zespół antyfosfolipidowy nie jest wyrokiem, ale nieleczony może doprowadzić do poronienia.

Jedzenie, którego powinnaś unikać w ciąży

Unikaj kofeiny, nawet jeśli chce ci się spać. To normalne, że w czasie ciąży możesz być bardziej senna. Twój organizm potrzebuje tego wypoczynku. Ponadto...

Zespół antyfosfolipidowy – objawy

Oczywiście jednym z najgroźniejszych objawów w ciąży, jakie niesie ze sobą zespół antyfosfolipidowy jest poronienie. Dlatego, kiedy nastąpiło ono już wcześniej przed planowaną kolejną ciążą warto zrobić badanie właśnie pod tym kątem. U osób, które cierpią na zespół antyfosfolipidowy zauważa się również bóle stawów, a na skórze zaczynają się pojawiać owrzodzenia najczęściej na podudziach, w niektórych przypadkach zauważalne są także zmiany martwicze w okolicach palców. Często dolegliwością charakteryzującą zaspół antyfosfolipidowy jest zakrzepica żylna zwłaszcza głębokich żył w kończynach dolnych. W zaawansowanym stadium może nawet dojść do udaru.

Zespół antyfosfolipidowy – leczenie

Niestety zespół antyfosfolipidowy nie ma jednej, wspólnej metody postępowania. Najczęściej stosowane są podskórne zastrzyki z heparyny ( w przypadku ciężarnych tego rodzaju zastrzyk nie jest szkodliwy ani dla matki, ani dla płodu). Heparyna ma za zadanie poprawić pracę układu krzepnięcia. Czasem lekarz decyduje się na podanie innego leku, jakim jest kwas acetylosalicylowy, ale ten nie jest tak skuteczny jak heparyna i może nawet zwiększyć krwawienie.

W momencie, kiedy zespół anyfosfolipidowy jest zaawansowany i żadne leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne wymagana jest wymiana osocza, czyli plazmafereza, ale niestety w przypadku kobiet w ciąży jest to bardzo ryzykowna praktyka, chociaż pojawia się coraz więcej opinii lekarzy specjalistów, którzy twierdzą, że metoda nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia płodu, poronienia, a co najważniejsze jest to metoda z wysokim odsetkiem skuteczności.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Zespół Cushinga - objawy, diagnostyka, leczenie

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Kortyzol wywiera znaczny wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresowym na równi z adrenaliną.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Normy laboratoryjne

Przeciwciała przeciw protrombinie IgM

antyfosfolipidowego. Zespół antyfosfolipidowy (z ang. APS- antiphospholipid syndrome), nazywany jest również zespołem Hughesa. Charakteryzuje się występowaniem (...) . Co to jest zespół...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Sepsa - charakterystyka, przyczyny, predyspozycje, leczenie

Jakie są objawy sepsy? (WIDEO)

Jakie są objawy sepsy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Sepsa, zwana również posocznicą, jest bardzo poważną chorobą. Określa się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS). Zazwyczaj (...) nieprawidłowego leczenia lub jego braku, zwykła infekcja może przerodzić się w sepsę. Objawy...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku