Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Avatar placeholder
07.08.2023 16:23
Zespół cieśni nadgarstka, inaczej zespół kanału nadgarstka lub cieśń nadgarstka, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce
Zespół cieśni nadgarstka, inaczej zespół kanału nadgarstka lub cieśń nadgarstka, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce (AdobeStock)

Zespół cieśni nadgarstka, inaczej zespół kanału nadgarstka lub cieśń nadgarstka, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Chory skarży się przede wszystkim na dokuczliwy ból, najczęściej nasilający się w nocy. Poza tym pojawiają się inne charakterystyczne obajwy zespołu cieśni nadgarstka. Zazwyczaj dolegliwości dotyczą ręki dominującej i pojawiają się 3-4 razy częściej u kobiet.

spis treści

1. Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny i objawy

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to przyczyny anatomiczne, czyli tak zwane anomalie rozwojowe. Druga grupa to przyczyny fizjologiczne. Są to najczęściej stany zapalne. Ostatnia grupa to przyczyny nabyte. Powstają one zazwyczaj poprzez prace ręczne – powtarzające się czynności ze zginaniem nadgarstka i palców, czynności wymagające silnego uchwytu, pisanie na maszynie i klawiaturze, gra na niektórych instrumentach muzycznych.

Ponadto wyróżnia się dwie postaci zespołu cieśni nadgarstka: przewlekłą i ostrą. Charakteryzują się one między innymi różnymi przyczynami pojawienia się choroby. Postać przewlekła może być spowodowana między innymi przez: stan zapalny ścięgien, hemofilię, tłuszczaka, blizny pourazowe, nieleczone złamanie kości łódkowatej, nieprawidłowości w obrębie naczyń. Postać ostra choroby może być wynikiem: zwichnięcia kości nadgarstka, ropnego zapalenia, stłuczenia, krwotoku, zakrzepu, obrzęku nadgarstka. Wszystkie te czynniki powodują ucisk na nerw pośrodkowy w obrębie dłoni.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Można wyróżnić także czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby nadgarstka. Należą do nich:

  • menopauza,
  • cukrzyca,
  • ciąża,
  • niedoczynność tarczycy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • dna moczanowa.

Oprócz dolegliwości bólowych chorzy skarżą się na: drętwienie i mrowienie ręki, zmniejszenie czucia w dłoni, niedowład, pieczenie palców, skurcze i sztywność w obrębie dłoni, pojawiające się głównie rano, trudności z trzymaniem przedmiotów i zaciskaniem dłoni w pięść.

2. Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie

Aby wdrożyć skuteczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka, konieczna jest prawidłowa diagnoza oparta na wywiadzie lekarskim i trzech testach:

  • test Tinela – stymulowanie nerwu pośrodkowego wywołujące parestezje,
  • próba Phalena – jednominutowe zgięcie dłoniowe w nadgarstku,
  • test opaski uciskowej – jednominutowy uścisk ramienia opaską ciśnieniomierza.

W początkowym stadium choroby nadgarstka ulgę przyniosą: unikanie czynności powodujących dolegliwości bólowe, szynowanie nadgarstka, ruszanie ręką, pocieranie lub potrząsanie. Jeśli dolegliwości nasilają się i są kłopotliwe, stosuje się kurację farmakologiczną. W niektórych przypadkach złagodzenie objawów mogą spowodować środki moczopędne przyjmowane po południu. Stosuje się także maści i kremy zawierające składniki przeciwzapalne.

Zespół cieśni nadgarstka o ostrym przebiegu wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego, polegającego na chirurgicznym zniwelowaniu ucisku na nerw. Skuteczność tej metody jest wysoka – ustąpienie dolegliwości notuje się u 95% chorych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze