Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka, inaczej zespół kanału nadgarstka lub cieśń nadgarstka, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Chory skarży się przede wszystkim na dokuczliwy ból, najczęściej nasilający się w nocy. Poza tym pojawiają się inne charakterystyczne obajwy zespołu cieśni nadgarstka. Zazwyczaj dolegliwości dotyczą ręki dominującej i pojawiają się 3-4 razy częściej u kobiet.

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny i objawy

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka dzielą się na trzy grupy. Pierwsza to przyczyny anatomiczne, czyli tak zwane anomalie rozwojowe. Druga grupa to przyczyny fizjologiczne. Są to najczęściej stany zapalne. Ostatnia grupa to przyczyny nabyte. Powstają one zazwyczaj poprzez prace ręczne – powtarzające się czynności ze zginaniem nadgarstka i palców, czynności wymagające silnego uchwytu, pisanie na maszynie i klawiaturze, gra na niektórych instrumentach muzycznych. Ponadto wyróżnia się dwie postaci zespołu cieśni nadgarstka: przewlekłą i ostrą. Charakteryzują się one między innymi różnymi przyczynami pojawienia się choroby. Postać przewlekła może być spowodowana między innymi przez: stan zapalny ścięgien, hemofilię, tłuszczaka, blizny pourazowe, nieleczone złamanie kości łódkowatej, nieprawidłowości w obrębie naczyń. Postać ostra choroby może być wynikiem: zwichnięcia kości nadgarstka, ropnego zapalenia, stłuczenia, krwotoku, zakrzepu, obrzęku nadgarstka. Wszystkie te czynniki powodują ucisk na nerw pośrodkowy w obrębie dłoni.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Można wyróżnić także czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby nadgarstka. Należą do nich: menopauza, cukrzyca, ciąża, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa.

Oprócz dolegliwości bólowych chorzy skarżą się na: drętwienie i mrowienie ręki, zmniejszenie czucia w dłoni, niedowład, pieczenie palców, skurcze i sztywność w obrębie dłoni, pojawiające się głównie rano, trudności z trzymaniem przedmiotów i zaciskaniem dłoni w pięść.

Zespół cieśni nadgarstka - rozpoznanie i leczenie

Aby wdrożyć skuteczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka, konieczna jest prawidłowa diagnoza oparta na wywiadzie lekarskim i trzech testach:

  • test Tinela – stymulowanie nerwu pośrodkowego wywołujące parestezje,
  • próba Phalena – jednominutowe zgięcie dłoniowe w nadgarstku,
  • test opaski uciskowej – jednominutowy uścisk ramienia opaską ciśnieniomierza.

W początkowym stadium choroby nadgarstka ulgę przyniosą: unikanie czynności powodujących dolegliwości bólowe, szynowanie nadgarstka, ruszanie ręką, pocieranie lub potrząsanie. Jeśli dolegliwości nasilają się i są kłopotliwe, stosuje się kurację farmakologiczną. W niektórych przypadkach złagodzenie objawów mogą spowodować środki moczopędne przyjmowane po południu. Stosuje się także maści i kremy zawierające składniki przeciwzapalne. Zespół cieśni nadgarstka ****o ostrym przebiegu wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego, polegającego na chirurgicznym zniwelowaniu ucisku na nerw. Skuteczność tej metody jest wysoka – ustąpienie dolegliwości notuje się u 95% chorych.

Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dziak A. (red.), Rehabilitacja ortopedyczna: Tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-081-8
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (2)
~Magnetyczna
~Magnetyczna ponad rok temu

Jakiś czas temu miałam operację i po objawach nie ma ani śladu. :) Mam nadzieję, że tak już pozostanie. Byłam u dr. Jędrzeja Kosmowskiego i dawno nie miałam do czynienia z tak kulturalnym i kompetentnym lekarzem.

Odpowiedz
~Sasankawiosenna
~Sasankawiosenna ponad rok temu

Wyjątkowa przykra dolegliwość, zwłaszcza jeśli pracuje się przy komputerze. Na szczęście jestem już po zabiegu i jest super. Gdyby ktoś szukał dobrego specjalisty, to polecam Klinikę nadgarstka w Poznaniu. :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka - czynniki ryzyka

Zespół cieśni nadgarstka - czynniki ryzyka

pojawiają się każdego dnia, to możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Objawy tej dolegliwości są często bagatelizowane i zrzucane (...) na karb przemęczenia ręki. Tymczasem nieleczona...

Kontuzje i urazy

Cieśń nadgarstka - przyczyny, objawy, leczenie

Cieśń nadgarstka, czyli zespół kanału nadgarstka lub zespół cieśni, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów (...) Wyróżnia się dwie postaci...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

USG nadgarstka - charakterystyka, wskazania, przebieg

nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań * Złamanie ręki USG nadgarstka - przebieg Podczas badania USG nadgarstka przede wszystkim ocenia (...) już po zabiegu,...

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)