Zespół dźwigacza odbytu - objawy i leczenie
Zespół dźwigacza odbytu funkcjonuje w medycynie pod wieloma nazwami: kurcz dźwigaczy, zespół mięśnia łonowo-odbytniczego, zespół mięśnia gruszkowatego, bolesne napięcie mięśni miednicy. Jest to jedno z zaburzeń pracy układu pokarmowego. Na chorobę częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Symptomem choroby jest ból podczas siedzenia, zlokalizowany w górnej części odbytnicy, promieniujący na dolną część tułowia.
1. Objawy zespołu dźwigacza odbytu
Zespół dźwigacza odbytu charakterystyczny jest dla osób młodych, w wieku 20-45 lat, głównie dotyczy kobiet. Powodowany jest przez nadmierny skurcz mięśnia dźwigacza odbytu. Tworzy on wraz z innymi mięśniami przeponę miednicy i uczestniczy w
dźwiganiu odbytu, odpowiedzialny jest także za zbliżanie mięśni odbytnicy ze sobą. Choroba objawia się bólem i uczuciem dyskomfortu w okolicy odbytu i krzyża. Dolegliwości przybierają na sile w pozycji siedzącej. Ból może pojawić się także w pośladkach i udach, częste są również zaparcia. U większości chorych ból pojawia się po lewej stronie odbytnicy. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się na dyskomfort wynikający z tego, że czują, jakby w ich odbycie znajdowała się piłka. Gdy pojawia się ból, zazwyczaj trwa ponad 20 minut.
Przyczyną przewlekłego bólu odbytu mogą być siedzący tryb życia oraz codzienny stres. Schorzenie pojawia się niekiedy u kobiet po porodach. Chorobie sprzyjają ponadto wielogodzinna i częsta jazda samochodem, a także niektóre dolegliwości. Zespół dźwigacza odbytu bardzo często pojawia się jako powikłanie po resekcji odbytnicy, jak również w wyniku urazów miednicy.
2. Leczenie zespołu dźwigacza odbytu
Diagnoza choroby odbywa się na podstawie badania per rectum. Jeżeli pacjentowi dolega zespół dźwigacza odbytu, podczas badania odczuje on nieznośny ból. W przypadku, gdy pacjent podczas badania per rectum nie odczuje bólu, lekarz stwierdza ból odbytu i odbytnicy o nieznanej etiologii. Ponieważ dolegliwości bólowe odbytu mogą świadczyć o rozwoju różnych chorób (np. nowotworów), zalecane jest wykonanie badań specjalistycznych, zwłaszcza badania endoskopowego.
Ponadto w diagnostyce wykorzystuje się także badanie manometryczne (manometria odbytu), w tym bada się ciśnienie w odbycie i odbytnicy. Jeśli chory cierpi na zespół dźwigaczy odbytu, wówczas badanie wykrywa zbyt duże napięcie zwieraczy odbytu.
Nie ma skutecznej metody walki z zespołem dźwigacza odbytu. Aby zwalczyć bolesne dolegliwości, zaleca się pacjentom stosowanie leków przeciwbólowych. Niekiedy skuteczne okazują się różnorodne zabiegi, mające na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego. Pożądane skutki u niektórych osób przynoszą także: stymulacja elektrogalwaniczna, gorące kąpiele, biofeedback czy masaże bolesnych mięśni. Czasami w terapii stosuje się toksynę botulinową (jad kiełbasiany), a więc środek porażający mięśnie. Zostaje zablokowane przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, nie dochodzi do skurczu i brak jest odczuwanego bólu. Schorzenie jest także leczone operacyjnie.
Choroba nie zagraża ludzkiemu życia, jednak znacznie utrudnia funkcjonowanie. Przewlekły ból odbytu obniża jakość i komfort życia. Aby nie dopuścić do wystąpienia choroby, należy unikać siedzącego trybu życia – każdy wysiłek fizyczny i najmniejsza aktywność prowadzą do wzmocnienia mięśni.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.