Trwa ładowanie...

Zespół Hellp – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 15:00
Zespół Hellp – przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Hellp – przyczyny, objawy, leczenie (Shutterstok)

Zespół Hellp jest to grupa objawów, które występują u niektórych kobiet w ciąży. Obejmuje on objawy wśród których wymienia się: niedokrwistość hemolityczną, niski poziom płytek krwi oraz podwyższony poziom enzymów wątrobowych. Są to objawy mało specyficzne dlatego też rozpoznanie tego schorzenia jest bardzo trudne. Niemniej jednak szybko podjęte działania terapeutyczne mogą uchronić matkę oraz dziecko przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

spis treści

1. Zespół Hellp- przyczyny

Przyczyny powstawania zespołu Hellp nie są do końca poznane. Uważa się, że podłożem tego zespołu mogą być zaburzenia immunologiczne oraz skłonności genetyczne. Ponadto jest on powiązany z ciężkimi powikłaniami stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Nazwa zespołu Hellp wzięła się od pierwszych liter stanów chorobowych, które wchodzą w jego skład:

  • Hemolytic Anemia – anemia hemolityczna powodująca przedostawanie się hemoglobiny do osocza, jako efekt degradacji erytrocytów,
  • Elevated Liver Enzymes – wzrost poziomu enzymów wątrobowych będących wskaźnikami funkcjonowania wątroby a w tym wypadku jej uszkodzenia,
  • Low Platelet Count – obniżona wartość płytek krwi czyli trombocytopenia (małopłytkowość).
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
Zespół Hellp dotyczy kobiet w ciąży
Zespół Hellp dotyczy kobiet w ciąży

2.

Zespół Hellp – objawy

Objawy Zespołu Hellp są najczęściej niespecyficzne dlatego też tak trudne jest postawienie diagnozy. Wśród objawów zespołu Hellp można wymienić takie jak: bóle głowy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi a także zaburzenia wzroku. Dodatkowo pojawiają się nudności, bóle brzucha a czasem wymioty. Pacjentki mogą się też skarżyć na występowanie obrzęków czy też krwawień. Jeśli pojawiają się tego typu dolegliwości u kobiet w trzecim trymestrze ciąży to konieczne jest zawsze poszerzenie diagnostyki. Wykonuje się wówczas odpowiednie badania laboratoryjne. O zespole Hellp świadczą wówczas: nieprawidłowy wynik rozmazu krwi obwodowej, poziom AST >70 U/l, ilość płytek krwi poniżej 100 000/mm3 oraz poziom dehydrogenazy mleczanowej >600 U/l. 

Zespół Hellp bardzo rzadko pojawia się u kobiet we wcześniejszych etapach ciąży. Może także wystąpić w czasie 48 godzin od porodu.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne. Zwłaszcza na samym jej

zobacz galerię

3. Zespół Hellp – leczenie

Leczenie zespołu Hellp jest uzależnione od etapu zaawansowania ciąży. Istnieje kilka wariantów działań, które stosuje się podczas leczenia zespołu Hellp:

  •  jeżeli ciąża jest zaawansowana (po 34 tygodniu ciąży) to najlepszym rozwiązaniem dla matki jak i dziecka jest wcześniejszy poród. Objawy zespołu Hellp ustępują wówczas około 2-3 dni po urodzeniu,
  • jeśli kobieta jest przed 34 tygodniem ciąży to konieczna jest ocena funkcjonowania płuc dziecka,
  • w tygodniach od 27-34 ciężarnym podaje się kortykosteroidy w celu przyspieszenia rozwoju płuc oraz siarczan magnezu aby uniknąć napadów drgawkowych,
  • w przypadku obniżenia poziomu płytek konieczne jest ich przetoczenie.

Nieleczony zespół Hellp może natomiast doprowadzić do poważnych konsekwencji wśród których wymienia się: przedwczesne oddzielenie łożyska, wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, obrzęk płuc lub ich niewydolność. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z wątrobą oraz niewydolność nerek u dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze