Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szlachta

Zespolenie przełyku

Avatar placeholder
18.12.2013 15:06
Zespolenie przełyku
Zespolenie przełyku

Zespolenie żołądkowe obejmuje zmniejszenie żołądka, by ograniczyć spożycie pokarmów i utworzenie połączenia omijającego dwunastnicę i inne segmenty jelita cienkiego, aby spowodować zaburzenia wchłaniania (zmniejszenie zdolności wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia). Osoby, które poddały się zespoleniu żołądkowemu zwykle tracą 2/3 swojej wagi w ciągu 2 lat.

1. Rodzaje zespolenia żołądkowego

  1. Roux-en-Y gastric bypass – jest to najbardziej popularna procedura. Najpierw z żołądka tworzy się małą kieszeń poprzez zszycie części żołądka, co ogranicza ilość przyjętego pożywienia. Następnie jelito cienkie łączone jest ze zmniejszoną częścią żołądka, omijając dwunastnicę, jak również pierwszą część jelita czczego. Jelito cienkie ma wtedy kształt litery Y. Powoduje to zmniejszenie wchłaniania kalorii i składników odżywczych. Procedura ta może być teraz wykonana laparoskopowo u niektórych osób. Wiąże się to z niewielkimi nacięciami i szybszym powrotem do zdrowia.

  2. Odprowadzenie żółciowo-trzustkowe – podczas tego zabiegu część żołądka jest usuwana. Fragment, który zostaje, łączony jest z końcowym odcinkiem jelita, omijając dwunastnicę i jelito czcze. Mimo że metoda ta przyczynia się znacznie do utraty wagi, nie jest często stosowana, ponieważ powoduje niedobory odżywcze.

2. Ryzyko związane z operacją zespolenia żołądka

Opracja może również oznaczać:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • rozciągnięcie żołądka – powiększa się on cały czas i może wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów;
  • zniszczenie opaski, która zamyka część żołądka;
  • załamanie się klamry;
  • wyciek zawartości żołądka do jamy brzusznej;
  • niedobory odżywcze, które mogą powodować problemy ze zdrowiem.

Zespolenie żołądka może powodować zespół poposiłkowy, w którym zawartość żołądka przemieszcza się zbyt szybko przez jelito cienkie. Objawy to: nudności, osłabienie, pocenie się, biegunka po posiłku, słabość po słodkich pokarmach. W wyniku gwałtownej utraty wagi mogą pojawić się także kamienie żółciowe. Powstać mogą też niedobory witamin i składników mineralnych. Brak witaminy B12 i żelaza może wywołać anemię, brak wapnia – osteoporozę. Dlatego też osoby, które poddają się takiemu zabiegowi powinny przyjmować suplementy diety.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze