Trwa ładowanie...

Zgaś światło. Jeśli zauważysz ten objaw, to znak, że cukrzyca już zaatakowała

 Katarzyna Kurek
27.02.2023 12:13
Uszkodzenie nerwów w źrenicach wpływa na czas ich reakcji podczas zmiany oświetlenia
Uszkodzenie nerwów w źrenicach wpływa na czas ich reakcji podczas zmiany oświetlenia (Adobe Stock)

Objawy powodowane przez cukrzycę typu 2 mogą być bardzo różnorodne. Jednym z możliwych powikłań schorzenia jest pogorszenie widzenia w ciemności. Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases długi czas przystosowania wzroku do słabych warunków oświetleniowych może wskazywać na rozwój cukrzycy typu 2.

spis treści

1. Neuropatia autonomiczna

Cukrzyca typu 2 stanowi ogromny problem w społeczeństwie. Jest to obecnie jeden z najczęściej występujących typów cukrzycy na świecie. To choroba metaboliczna, manifestująca się hiperglikemią (podwyższenie stężenia glukozy we krwi), która wynika z zaburzenia produkcji i/lub wydzielania insuliny.

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases nieprawidłowa kontrola glikemii w tej chorobie, która prowadzi do utrzymującego się wysokiego poziomu cukru we krwi, może uszkodzić nerwy i małe naczynia krwionośne, które odżywiają nerwy. Prowadzi to do autonomicznej neuropatii.

Zobacz film: "Niepokojący skutek zażywania viagry. Naukowcy alarmują"

Neuropatia autonomiczna jest, więc możliwym powikłaniem cukrzycy typu 2. Ten niebezpieczny stan prowadzić może do niszczenia nerwów działających niezależnie od naszej woli. Powikłanie może dotyczyć każdego organu zaopatrywanego przez włókna autonomiczne.

2. Utrudniona adaptacja wzroku

Jednym z objawów, który może wskazywać na rozwój neuropatii autonomicznej, jest utrudniona adaptacja wzroku w ciemności. Przez adaptację ciemności rozumie się to, jak oko odzyskuje swoją wrażliwość w słabych warunkach oświetleniowych po ekspozycji na jasne światło.

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases podkreśla, że ''uszkodzenie nerwów w źrenicach może spowolnić ich reakcję na zmiany światła i ciemności''. Ponadto wskazuje, że ''oczy mogą potrzebować więcej czasu na dostosowanie się, gdy wejdziesz do ciemnego pokoju. Możesz mieć problemy z widzeniem świateł innych samochodów podczas jazdy nocą''.

Utrudniona adaptacja wzroku do ciemności nie jest jedynym możliwym objawem neuropatii autonomicznej. To niebezpieczne powikłanie cukrzycy typu 2 może wpływać także na:

Ryzyko rozwoju neuropatii autonomicznej jest tym wyższe, im dłużej trwa choroba. Zależne jest także od stopnia kontroli metabolicznej cukrzycy.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze