Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zgrzytanie zębami – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:37
Zgrzytanie zębami (bruksizm) – przyczyny, objawy, leczenie
Zgrzytanie zębami (bruksizm) – przyczyny, objawy, leczenie (123rf)

Bruksizm polega na mimowolnym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębami. Schorzenie zwykle występuje w nocy podczas snu, co ciekawe, osoba zgrzytająca zębami może nie wiedzieć o istnieniu zaburzenia. Niestety, zgrzytanie zębami nie jest nieszkodliwą dolegliwością, wręcz przeciwnie, bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

spis treści

1. Przyczyny zgrzytania zębami

Jeśli ktoś z domowników zwrócił ci uwagę, że podczas snu zgrzytasz zębami, nie bagatelizuj tego. Zgrzytanie zębami może prowadzić do uszczerbku na twoim zdrowiu. Istotne jest podjęcie leczenia, aby zapobiec przykrym skutkom tego schorzenia. Podczas zgrzytania zębami, szczęka zaciska się kilka razy mocniej niż podczas normalnych czynności, prowadzi to pogorszenia stanu zębów, ale także innych niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Zgrzytanie zębami zalicza się do parasomnii, czyli zaburzeń, które polegają na występowaniu nieprawidłowych ruchów lub zachowań w trakcie snu. Zgrzytanie zębami może być wynikiem kilku czynników, jednak nie poznano głównej przyczyny bruksizmu. Uznaje się, że na zgrzytanie zębami może mieć wpływ nadmierny stres (bruksizm jako schorzenie psychosomatyczne), owsica, nerwica, lub wady zgryzu. Zaburzenie może wystąpić z powodu źle dopasowanej protezy, plomby czy korony.

2. Obajwy zgrzytania zębami

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W organizmie człowieka zaburzenie funkcjonowania jakiegoś narządu, może oddziaływać na inne organy. Tak jest w przypadku bruksizmu. Zgrzytanie zębami zwykle wywołuje szereg następnych dolegliwości, np. bóle różnych części głowy, mięśni karku czy obręczy barkowej. Intensywny ból głowy uznawany za migrenę, może być spowodowany zgrzytaniem zębami. Silne bóle głowy powstają wówczas na skutek napięcia mięśni głowy i szyi.

Osoba zgrzytająca zębami może nie być świadoma zaburzenia, jednak prędzej czy później zauważalne są efekty tej dolegliwości. Zgrzytanie zębami prowadzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. W wyniku zgrzytania zębami pogorszeniu ulega stan zębów, dochodzi do rozchwiania zębów w żuchwie, ścierania koron zębowych, pękania szkliwa, zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych.

Zgrzytanie zębami może prowadzić do poważnych problemów ze stanem jamy ustnej
Zgrzytanie zębami może prowadzić do poważnych problemów ze stanem jamy ustnej

Z powodu zgrzytania zębami, może dojść do zaników przyzębia, krwawienia dziąseł przygryzanie policzków i języka, ograniczona ruchomości żuchwy, przykurczów mięśniowych, ograniczenia ruchów głowy, suchości oka, nieostrego widzenia, szumu w uszach, zaburzenia równowagi.

3. Leczenie zgrzytania zębami

Zgrzytanie zębami prowadzi do charakterystycznych zmian w organizmie człowieka, dlatego objawy łatwo powiązać z tym zaburzeniem. O ile zdiagnozowanie przypadłości jest proste, o tyle leczenie zgrzytania zębami nie jest rzeczą łatwą. Ze względu na różne podłoże schorzenia konieczna może być konsultacja z różnymi specjalistami (stomatolog, protetyk, neurolog, terapeuta manualny).

To musisz wiedzieć

Pomoc doraźną przy zgrzytaniu zębami można uzyskać stosując specjalne nakładki na zęby (szyny odciążające), które zapobiegają ścieraniu szkliwa oraz wyrównują zgryz, co w przypadku osoby chorej na bruksizm, może prowadzić do podniesienia komfortu podczas snu. Czasami w leczeniu zgrzytania zębami stosuje się leki uspokajające lub psychoterapię.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Aparaty ortodontyczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze