Trwa ładowanie...

Ziele dymnicy – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie naparu

 Katarzyna Kurek
26.10.2023 16:31
Ziele dymnicy zaleca się pić w problemach z zastojami w drogach żółciowych
Ziele dymnicy zaleca się pić w problemach z zastojami w drogach żółciowych (Adobe Stock)

Ziele dymnicy to surowiec leczniczy, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Stosowany doustnie wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego, a zewnętrznie sprawdza się w leczeniu wykwitów i problemów skórnych. Czy ziele dymnicy jest często używane w ziołolecznictwie? Jak przygotować napar z ziela dymnicy?

spis treści

1. Co to jest dymnica pospolita?

Dymnica pospolita (łac. Fumaria officinalis), znana także jako dymnica lekarska, rutka polna, dymówka, ptasia ruta, czy kokorycza lekarska, to jednoroczna roślina lecznicza z rodziny makowatych.

Dymnica pospolita występuje niemal w całej Europie. W Polsce rozpowszechniona jest na całym obszarze, w niższych położeniach. Rośnie głównie na łąkach, miedzach oraz polach, traktowana jest jako uciążliwy chwast. Jest rośliną jednoroczną, kwitnącą od kwietnia do października.

2. Właściwości ziela dymnicy i wskazania do stosowania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Surowcem leczniczym jest ziele dymnicy (Fumariae herba). Znajduje ono zastosowanie w lecznictwie oraz kosmetyce, gdzie wykorzystuje się wysuszone, całe lub połamane, nadziemne części rośliny.

Ziele dymnicy zawiera m.in. alkaloidy, związki flawonoidowe, kwasy fenolowe, śluzy, związki goryczowe, żywice, czy sole mineralne. Ma ono dość nieprzyjemny zapach i charakterystyczny słono-gorzki smak.

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania ziela dymnicy?

Ziele dymnicy wykazuje właściwości moczopędne, żółciopędne, rozkurczające, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, antyarytmiczne oraz spazmolityczne.

Wskazaniem do zastosowania dymnicy są m.in.:

Pomimo dużego potencjału leczniczego, dymnica pospolita stosowana wewnętrznie w nieodpowiedni sposób lub w nadmiarze, może być szkodliwa. Dlatego też leczenie jej preparatami wskazane jest pod kontrolą lekarza.

3. Czy istnieją suplementy diety z zielem dymnicy?

Na rynku dostać można wiele produktów zawierających ziele dymnicy. Są to zarówno suplementy diety (także wieloskładnikowe), jak i inne wyroby medyczne, które najczęściej przeznaczone są do stosowania w zaburzeniach trawienia oraz do wspomagania dróg żółciowych.

W sprzedaży dostępne jest także wysuszone, cięte lub rozdrobnione ziele. Takie zioła na zdrowie służą do przygotowania leczniczych naparów oraz herbatek.

4. Przygotowanie naparu z ziela dymnicy

Napar z ziela dymnicy należy przygotowywać według informacji umieszczonych na opakowaniu produktu. Najczęściej jednak zaleca się 1 łyżeczkę ziela zalać filiżanką wrzącej wody i pozostawić na 10-15 min pod przykryciem.

Oprócz stosowania zewnętrznego napary z ziela dymnicy można stosować także zewnętrznie w chorobach skóry (do przemywania).

5. Czy ziele dymnicy ma skutki uboczne lub przeciwwskazania?

Ziele dymnicy nie powinno być stosowane w dużych ilościach, zwłaszcza wewnętrznie. Stosowanie naparów z rośliny najbezpieczniej jest omówić z lekarzem.

Przeciwwskazaniem do stosowania ziela dymnicy jest m.in.:

Ponadto należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania niektórych leków (zwłaszcza glikozydów nasercowych) i produktów o podobnym działaniu.

Ważne jest, by nie przekraczać sugerowanych dawek. Długotrwałe przyjmowanie nadmiernych ilości ziela dymnicy może prowadzić do pewnych skutków ubocznych, takich jak podrażnienia przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka).

Może prowadzić też do ataków padaczki, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, czy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze