Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Zielony katar – leczenie, inne kolory kataru

Avatar placeholder
29.11.2021 15:13
Zielony katar – leczenie, inne kolory kataru
Zielony katar – leczenie, inne kolory kataru (adobestock)

Dlaczego może wystąpić zielony katar? Kolor wydzieliny z nosa może świadczyć o jakiejś konkretnej chorobie. Zielony katar jest najczęściej wywołany przez infekcje wirusowe. Szczególnie w porze zimy i wczesnej wiosny atakują nas czynniki patogeniczne. Katar jest wynikiem działania rhinowirusów, koronawirusów oraz adenowirusów. Rzadziej infekcja wywoływana jest przez bakterie.

spis treści

1. Skuteczne leczenie zielonego kataru

Zielony katar bywa przyczyną ogromnego dyskomfortu. Na zielony katar stosowane są najczęściej leki przeciwhistaminowe i preparaty, których zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej nosa. Leki znacznie zmniejszają przekrwienie i obrzęk nosa, dzięki temu zielony katar może szybciej się uwolnić i oczyścić skutecznie drogi oddechowe.

Jeżeli chcemy poczuć ulgę i zlikwidować zielony katar, warto od czasu do czasu przeprowadzić inhalacje.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Oddychanie ułatwi nawilżanie powietrza. W aptekach dostępne są również bezpieczne spraye do nosa, które pomagają przy zatkanym nosie i jednocześnie nawilżają błonę śluzową.

Zielony katar może być objawem infekcji bakteryjnej
Zielony katar może być objawem infekcji bakteryjnej

Zielony katar może byc leczony domowymi sposobami. Dobrym pomysem na zielony katar jest tak zwana kuracja napotna. W takim przypadku należy brać ciepłe kąpiele i spożywać duże ilości płynów.

Dodatkowo można moczyć nogi w gorącej wodzie z dodatkiem ziół. Stopy i klatkę piersiową można natrzeć maścią kamforową. Przydadzą się również napary z ziół – z kwiatu czarnego bzu, szałwii oraz tymianku.

Zielony katar pozwoli także zwalczyć prawidłowa i lekkostrawna dieta. Pamiętajmy o naturalnych antybiotykach, czyli o cebuli i czosnku. Herbata z dodatkiem soku malinowego rozgrzeje i umili czas choroby.

Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby są tylko dodatkowymi metodami. Gdy pojawi się zielony katar należy poddać się kontroli lekarskiej.

To też warto wiedzieć

2. Inne kolory kataru

Kolor kataru uzależniony jest od rodzaju infekcji. Dzięki temu lekarz może precyzyjniej postawić diagnozę. Wodnisty i bezbarwny katar może świadczyć o jakiejś reakcji alergicznej.

Zielony katar zaś świadczy najczęściej o ostrym zapaleniu błon śluzowych nos wywołanych przez drobnoustroje.

Dlaczego mamy odczucia zatkania nosa? Jest to związany ze znacznym ukrwieniem błony śluzowej nosa. Naczynia krwionośne znacznie wypełniają się krwią i przez to ulegają rozszerzeniu.

Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

Warto wiedzieć, że w pierwszej fazie rozwoju choroby każda wydzielina bywa wodnista i przezroczysta. W miarę rozwoju schorzenia, zmienia zarówno swą barwę, jak i konsystencję. Zielony katar i żółty może oznaczać infekcję wirusową i bakteryjną.

Nie zawsze zielony katar leczy się antybiotykami. Kiedy nieżyt nosa zmienia barwę z przezroczystej na inną, wówczas to znak, że układ odpornościowy zidentyfikował zagrożenie. Jednocześnie przyspieszona zostaje produkcja czynników antyseptycznych.

Komórki immunologiczne zaczynają uwalniać mieloperoksydazę, czyli enzym zawierający barwnik bazujący na żelazie. To właśnie dzięki niemu staje się zielony katar. Jeżeli zielony katar ma domieszkę ropną, wówczas może to świadczyć o istnieniu bakterii. Bakterie te nie muszą być jednak chorobotwórcze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Żółty katar
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze