Trwa ładowanie...

Alergia na zimno. Kobieta cierpi na rzadką przypadłość

Avatar placeholder
Agnieszka Niećko 23.01.2019 10:42
Zimno może go zabić
Zimno może go zabić (123rf)

23-latka cierpi na rzadką alergię. Zimno utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Na uczulenie nie ma wpływu pora roku. Alergia jest na tyle silna, ze może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

1. Uczulenie na zimno - przyczyny

Zimno może ją zabić, gdy wdycha zimne powietrze lub pije schłodzony napój. Max Fischer z Anglii ma uczulenie na zimo, które objawia się pokrzywką na całym ciele. Problem nie doskwiera jej tylko w zimie. Latem lód w napoju sprawia, że puchną jej palce. Pierwszy raz uczulenie pojawiło się, gdy miała 14 lat i siedziała na mokrej trawie. Było lato i trudno było odkryć, że to właśnie zimno powoduje uczulenie. Początkowo lekarze sądzili, ze ma alergię na pyłki.

2. Czym jest uczulenie na zimno?

Uczulenie na zimno jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje palące i swędzące bąble. Mogą one rozprzestrzeniać się po całym ciele. Najczęstszym objawem jest pokrzywkowa wysypka i opuchlizna. Może pojawiać się także obrzęk rąk podczas trzymania zimnych przedmiotów oraz warg i gardła podczas picia zmrożonych napojów.

Jak sobie radzić z alergią?
Jak sobie radzić z alergią? [3 zdjęcia]

Alergia na pyłki drzew to problem wielu z nas.

zobacz galerię
Zobacz film: "Pierwsze symptomy alergii"

W silniejszych stanach alergicznych, gdy uczulenie dotyka całe ciało, mogą wystąpić omdlenia, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk języka, a nawet zatrzymanie akcji serca.

3. Jak żyje Max Fischer?

Wszystkie czynności, które związane są z chłodem utrudniają jej codzienne życie. Nawet wyciągnięcie mięsa z lodówki czy wskoczenie do basenu mogą spowodować reakcję alergiczną.

Max codziennie nosi maskę, która ogrzewa wdychane przez nią powietrze. Dodatkowym utrudnieniem jest dla niej fibromialgia.

U 23-latki ból jest na tyle silny, że często musi używać laski korzystać z wózka inwalidzkiego. Przez to ma problem ze zdobyciem pracy. Zawsze nosi ze sobą leki przeciwhistaminowe, bo nigdy nie wie kiedy może dojść do kolejnego ataku choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze