Zioła do kąpieli
Kiedy wracamy po męczącym dniu do domu, marzymy o chwili relaksu. Z przyjemnością myślimy o gorącej kąpieli, która zniweluje uczucie zmęczenia i zrelaksuje. Żeby odprężenie organizmu było większe, warto zastosować specjalne zioła do kąpieli.
1. Kąpiel dla zdrowia
Kąpiel działa nie tylko odprężająco i relaksująco. Poprawia krążenie krwi i przyspiesza regenerację organizmu. To jak reagujemy na kąpiel zależy od stanu zdrowia i wrażliwości ciała, a także od czynników technicznych, tzn. od temperatury wody, czasu trwania kąpieli oraz od użytych w niej dodatków.
Ciepła kąpiel, to jest taka o temperaturze 34°C-37°C, łagodzi nerwy, działa kojąco na ból, rozluźnia napięcie mięśniowe. Może trwać od 10 minut do pół godziny.
Gorąca kąpiel, 37°C-42°C, zalecana jest osobom po przewlekłym gośćcu stawowym, mięśniowym. Kiedy wchodzimy do wanny woda powinna mieć temperaturę 37°C. Następnie dolewając gorącą wodę sprawimy, że temperatura wzrośnie. Taka kąpiel powinna trwać około 5 minut. Ciało należy umieścić w takiej pozycji by serce nie zostało zanurzone.Ważne jest, by przed zażyciem gorącej kąpieli skonsultować się z lekarzem.
2. Jak działają zioła do kąpieli?
- Zioła dodane do wody zwiększają efekt kąpieli.
- Zioła do kąpieli lekko rozmiękczają warstwy rogowe naskórka – dzięki temu brud łatwiej usunąć, zwiększa to łatwość wchłaniania ciał biologicznie czynnych. Rozpuszczone w wodzie zioła łatwiej trafiają do krwiobiegu.
- W zależności od ziół, kąpiel może ściągać lub rozszerzać pory. Warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać i dodać odpowiednie preparaty ziołowe.
- Mieszanka ziół do kąpieli wygładza, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie.
- Kąpiele ziołowe mają właściwości pobudzające, kojące, rozszerzające lub zwężające naczynia krwionośne, w zależności od dodanych ziół.
- Mieszanki ziołowe i olejki (sosnowy, lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy) dodane do kąpieli, dają miły zapach. Ulatniają się razem z parą wodną, dostają się do płuc, a przez skórę do krwiobiegu. Pobudzają krążenie krwi, zwiększają ukrwienie tkanek i poprawiają samopoczucie.
- Zioła do kąpieli dodane do wody koją i orzeźwiają system nerwowy, rozluźniają mięśnie. Odpędzają tym samym uczucie zmęczenia, wyczerpania nerwowego i psychicznego. Odprężony organizm łatwiej zasypia.
3. Przykłady połączeń ziół do kąpieli
Szczególnie godne polecenia są następujące łączenia ziół:
- Lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik pospolity, kwiatostan lipy (do skóry suchej) lub pączki sosny (przy tłustej) – ta mieszanka ziół działa uspokajająco i kojąco. Zaleca się ją do stosowania przy nerwicach, nerwobólach, bólach reumatycznych, świądzie skóry, egzemie. Dodatkowo przy bólach gośćcowych można dodać arnikę.
- Macierzanka, rozmaryn, rumianek, szałwia, mięta pieprzowa, tatarak zwyczajny – kąpiel z dodatkiem tych ziół zadziała na organizm pobudzająco, a na skórę ujędrniająco.
- Kasztanowiec zwyczajny, perz, fiołek trójbarwny, skrzyp, pączki sosny – zioła do kąpieli zalecane osobom otyłym.
- Jałowiec, pączki sosny, tymianek, nostrzyk, szałwia – kąpiel dla osób z problemami trądzikowymi. Żywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp – zioła zalecane przy żylakach.
Odprężająca kąpiel z dodatkiem ziół to nie tylko sposób na relaks, ale i oryginalna metoda lecznicza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.