Zioła zakazane latem. Objawy zauważysz na skórze
Wiele osób sięga po ziołową herbatę w przypadku bólu głowy, brzucha czy bezsenności. Okazuje się jednak, że istnieją rośliny, których lepiej nie stosować w lecie.
1. Zioła niewskazane w lecie
Zioła mają pozytywny wpływ na zdrowie, ale należy stosować je z rozwagą szczególnie w okresie letnim. Niektóre z nich w połączeniu z ekspozycją na słońce mogą wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki lub brązowych plam na ciele.
2. Rumianek
Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Po herbatę rumiankową sięgamy, by zmniejszyć objawy niestrawności czy ból gardła.
Zioło to zawiera jednak seskwiterpeny laktonowe, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji fotoalergicznych. Wówczas w miejscach wystawionych na słońce mogą pojawić się:
- pęcherze,
- opuchlizna,
- rumień.
Z tego względu w lecie najlepiej zrezygnować z picia rumianku, a także ze stosowania kosmetyków zawierających wyciąg z tej rośliny.
3. Bergamotka
Bergamotka to popularny składnik herbat, suplementów diety i produktów kosmetycznych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakterio- i grzybobójcze, obniża stężenie cukru oraz cholesterolu we krwi.
Bergamotka grozi jednocześnie wystąpieniem oparzeń i przebarwień na skórze. Warto zwrócić uwagę także na skład balsamów do ciała, mgiełek i perfum, które aplikujemy na skórę w letnie dni.
4. Dziurawiec
Dziurawiec można znaleźć w herbatach i suplementach na trawienie oraz ból brzucha. Bywa również stosowany w przypadku zaburzeń nastroju, problemów z pamięcią czy koncentracją.
Hiperycyna zawarta w dziurawcu zwiększa wrażliwość ciała na działanie promieni słonecznych. W efekcie na skórze mogą pojawić się ciemne, nieestetyczne plamy.
5. Arcydzięgiel
Arcydzięgiel skutecznie pobudza układ trawienny, zwiększa apetyt i redukuje ból spowodowany miesiączką. Wykazuje właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe.
W składzie obecna jest furanokumaryna, która działa fototoksycznie, po ekspozycji na słońce może wystąpić reakcja uczuleniowa, a nawet oparzenie.
W upalne dni warto również ograniczyć spożycie przypraw, takich jak imbir, cynamon czy pieprz cayenne, ponieważ podnoszą temperaturę ciała i zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.