Złamania kompresyjne

Złamania kompresyjne są jednym z głównych objawów osteoporozy kręgosłupa. Są to złamania zdemineralizowanych trzonów kręgowych, które nie wytrzymują nacisku sąsiednich kręgów. Osteoporoza kręgosłupa występuje najczęściej u starszych kobiet, mniej więcej po 60. roku życia. Skutkiem osteoporozy kręgosłupa jest zmniejszenie się wzrostu oraz zgarbienie pleców. Klatka piersiowa opuszcza się w dół, a brzuch zostaje wypchnięty do przodu. Występuje niebezpieczeństwo złamania kręgów między karkiem a talią.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Osteoporoza kręgosłupa

Osteoporoza kręgosłupa ujawnia się najczęściej odpowiednio do liczby nadłamań i złamań kręgów, przybierając formę łagodnych lub ostrych dolegliwości. Najczęstsza lokalizacja złamań w osteoporozie kręgosłupa to trzony kręgowe odcinka piersiowego i lędźwiowego. Łagodne objawy osteoporozy kręgosłupa to m.in.: odczuwanie dyskomfortu przy siadaniu i staniu, ograniczenie zakresu ruchów kręgosłupa – zwłaszcza przy skłonach do przodu, odczuwanie silnego bólu w okolicy środkowo-dolnej odcinka piersiowego lub odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa. Ból może się pojawiać zarówno podczas spoczynku, jak i przy codziennych, lekkich czynnościach, np. przy dźwiganiu zakupów, gwałtownym zgięciu.

Bóle kręgosłupa mogą się nasilać przy kaszlu, kichaniu czy wypróżnianiu się. Napięcie mięśni przykręgosłupowych jest wzmożone, a próba zgięcia kręgosłupa wywołuje żywy ból. Niektórzy chorzy między kolejnymi złamaniami kręgów nie odczuwają dolegliwości, inni natomiast zgłaszają przewlekłe bóle w dolnej części odcinka piersiowego i górnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Kolejne złamania kręgów pogłębiają kifozę piersiową kręgosłupa, doprowadzając do uwypuklenia się brzucha. Spłaszczeniu ulega natomiast lordoza lędźwiowa. Wzrost przy każdym złamaniu kręgu zmniejsza się o 2-4 cm aż do chwili, gdy łuki żebrowe zaczynają się opierać na talerzach biodrowych. Od tego momentu nie następuje już dalsze zmniejszanie się wzrostu, ale pojawiają się objawy osteoporozy ze strony układu oddechowego: obniżenie wydolności oddechowej i skłonność do zapalenia płuc.

Jako wynik zmiany sylwetki ciała pojawiają się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego: przepuklina roztworu przełykowego i zaburzenia trawienne. Typowa sylwetka osteoporotyczna to obniżenie wzrostu z uwypukleniem brzucha, zniknięcie talii, „wydłużenie” kończyn górnych (ręce sięgają poniżej połowy ud), obecność garbu. Złamania osteoporotyczne mają charakter stabilny, dzięki czemu nie dochodzi do ucisku rdzenia kręgosłupa. Obserwuje się natomiast objawy podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych w postaci bólów opasujących klatkę piersiową.

Co to są złamania kompresyjne?

Osteoporoza nie pojawia się nagle. Jest chorobą podstępną i rozwija się przez wiele lat bezobjawowo, nie manifestując się w żaden sposób. Początkowo zdrowe kości zaczynają ulegać demineralizacji. Ubytek masy kostnej postępuje powoli, często bez dolegliwości bólowych. W późnej fazie choroby pojawić się mogą bóle stawowe i bóle kostne. Wtedy może zrodzić się pytanie: osteoporoza czy reumatyzm? Bóle osteoporotyczne mają charakter przewlekły, są bardzo dokuczliwe, trudne do uśmierzenia. Najczęściej dotyczą pleców. Czasami chorzy skarżą się na bóle żeber. Niestety, bóle pleców rzadko kojarzone są z osteoporozą. Często myli się je ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, wypadającym dyskiem czy po prostu przeciążeniem.

W zaawansowanej osteoporozie kości są bardzo odwapnione, dlatego często dochodzi do złamań. Złamania kości następują nawet w wyniku lekkich urazów czy niewielkich obciążeń. Niekiedy dochodzi do tzw. złamań samoistnych. Złamania i bóle w osteoporozie dotyczą zwłaszcza takich miejsc, jak: nadgarstek, szyjka kości udowej, trzony kręgowe kręgosłupa, żebra. Zaskakujące jest to, że osteoporoza powoduje złamania kręgosłupa, ponieważ tak poważne urazy zwykle kojarzone są z ciężkimi wypadkami, gdy na kręgosłup działa duża siła. Okazuje się jednak, że nieleczona osteoporoza jest „złodziejem kości” i może powodować poważne złamania kompresyjne.

Kręgosłup stanowi rusztowanie całego ciała. Powinien być wytrzymały, bo przyjmuje na siebie duże obciążenie. Niestety, osteoporoza dość wcześnie atakuje właśnie kręgosłup. W szczególności dotyczy to kobiet w okresie pomenopauzalnym. Kręgi ulegają odwapnieniu i stają się bardzo kruche. Nawet zwykłe obciążenie, jakim jest niesienie torby z zakupami, dla odwapnionych kręgów może się okazać zbyt duże. Najsłabszy kręg nie wytrzymuje nacisku i zostaje zgnieciony przez sąsiędnie. Dochodzi wówczas do tzw. złamania kompresyjnego. Skutki złamań kompresyjnych są bardzo poważne i obejmują m.in. zniekształcenie sylwetki, skrzywienie osi kręgosłupa, tzw. wdowi garb i obniżenie wzrostu. Złamania osteoporotyczne prowadzą do przewlekłych bólow, upośledzenia możliwości samodzielnej egzystencji, inwalidztwa, a nawet śmierci. Złamania kompresyjne wymagają kosztownego leczenia i systemetycznej rehabilitacji. W celach profilaktycznych zalecana jest wczesna diagnostyka osteoporozy.

Komentarze (3)
~dorka
~dorka 3 tygodnie temu

Mojego tatę miesiąc zabolał kręgosłup podczas wstawania z łóżka, ale nie poszedł do lekarza sądząc, że samo przejdzie. Po 2 tyg. ból nie do zniesienia. Poszedł do ortopedy na nfz, który nawet nie zlecił rtg, tylko zapisał leki p/bólowe. Pomimo tabletek ból dalej był mocny. Po kolejnych 2 tyg. tata poszdł prywatnie do lekarza, który zrobił mu rtg, po czym kolejne 2tyg. trzeba było czekać na opis...WYNIK: stan po kompresyjnym złamaniu kręgu w odcisku lędżwiowym., obniżenie trzonu kręgu L1.c Ma 83 lata więc operacja nie wchodzi w grę. Ból nie do wytrzymania. Leki niszczą tacie jelita NZJ... Co dalej? Co teraz? Szukamy pomocy! :(

Odpowiedz
~rosa agrestis
~rosa agrestis ponad rok temu

W celu zmniejszenia bólu także wykonuje się zabieg vertebroplastyki. Do zlamanych trzonow kregow wprowadza się specjalny cement kostny, który usztywnia część kręgosłup zapobiegajac dalszym zlamaniom i zmniejsza ból pleców. Mam 27 lat i zaawansowana osteoporoze. Już mialam 2 zabiegi, w sumie 5 kregow. Pomoglo na bóle, komfort życia poprawił się mimo że jestem nadal niepelnosprawna. Pozdrawiam: )

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Osteoporoza kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 45 minut temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Osteoporoza kręgosłupa
Ortopedia i reumatologia

Złamania kręgosłupa

, niska masa kostna (wynik badania densytometrycznego poniżej 1,0 SD), częste upadki oraz niski poziom aktywności fizycznej. Złamanie kompresyjne trzonu (...) . Jak rozpoznać złamanie kompresyjne...

Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

Objawy osteoporozy - czynniki ryzyka, złamania kości

kompresyjne, to znaczy złamania wynikające ze zbyt dużego obciążenia, przez co kręg ulega jakby „zmiażdżeniu". Ból występujący w tego typu złamaniu (...) podejrzenie choroby zwyrodnieniowej i dopiero...

Złamanie mostka

Mostek człowieka

Mostek człowieka

Zapadnięciu się mostka w przypadku jego złamania zapobiega silna i elastyczna błona.

Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO)

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO) Odtwórz wideo

Złamanie to rodzaj uszkodzenia kości na całej jej szerokości. Wyróżnia się również pęknięcia i nadłamania. Uszkodzenia kości płaskich dzieli (...) się na złamania trzonu, szyjki oraz występów kostnych. Mogą mieć charakter...

Złamania i zwichnięcia

Opatrunek Desaulta (WIDEO)

Opatrunek Desaulta (WIDEO) Odtwórz wideo

się więc w sytuacjach urazów ramienia, kiedy należy unieruchomić rękę, czyli w przypadku podejrzenia złamania ramienia lub przedramienia, a także zwichnięcia (...) także stosowany przez ortopedów po złożeniu złamanej...

Złamania kości udowej

Ognisko lityczne w kości udowej

Ognisko lityczne w kości udowej

Złamania kości udowej są najgroźniejszymi rodzajami złamań i wiążą się z licznymi komplikacjami.