Złamania kostek goleni
Złamanie kostek goleni to dość powszechny uraz. W dolnej części nóg znajdują się dwie kości, które łączą kolano z kostką, czyli: goleń oraz strzałka. Goleń jest większa i biegnie po wewnętrznej stronie nóg. Strzałka jest dużo mniejsza i jest umiejscowiona po zewnętrznej stronie. Złamanie kostek goleni może dotyczyć jednej, dwóch lub trzech kości goleni. Przyczyny najczęściej ograniczają się do upadku, uderzenia, ale złamania mogą być także efektem osteoporozy czy występowania guzów.
1. Przyczyny i rodzaje złamań kostek goleni
Do złamań kostek goleni dochodzi zwykle na skutek urazu goleni. Uszkodzenie kości może być spowodowane upadkiem, uderzeniem, wykręceniem, zderzeniem lub raną po postrzale. Ryzyko wystąpienia złamania jest większe u osób, które:
- są w podeszłym wieku,
- cierpią na osteoporozę,
- mają zmniejszoną masę mięśniową,
- mają dolegliwości osłabiające kości, na przykład guzy,
- często uczestniczą w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna,
- brały udział w wypadkach drogowych.
Złamania kostek goleni można podzielić na:
- złamania jednej kostki – najczęściej bocznej,
- złamanie obu kostek (bocznej i przyśrodkowej),
- złamania trójkostkowe – dochodzi złamanie tylnego brzegu piszczeli.
2. Objawy i rozpoznanie złamania kostek goleni
Złamania kostek goleni objawiają się poprzez ból w stawie skokowym i obrzęk stawu. W miejscu złamania pojawia się zasinienie, a poszkodowany ma ograniczoną ruchomość kolana lub kostki. Nie jest w stanie stać na nodze dotkniętej urazem. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Na czas transportu stopa oraz podudzie powinny być unieruchomione. Lekarz zadaje pytania dotyczące objawów, aktywności fizycznej oraz przyczyny urazu, po czym bada nogę. Konieczne jest wykonanie badań obrazowych, na przykład prześwietlenia lub tomografii komputerowej.
3. Profilaktyka i leczenie złamania kostek goleni
Aby zapobiegać złamaniom, warto zastosować się do następujących wskazówek:
- Unikaj sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. W czasie uprawiania sportów, zwłaszcza kontaktowych, nie forsuj się i nie zachowuj ryzykownie.
- Zadbaj o to, by w diecie znalazły się odpowiednie ilości wapnia oraz witaminy D.
- Wykonuj ćwiczenia na wzmocnienie mięśni.
- W czasie uprawiania sportów noś wygodne obuwie i ochraniacze.
Podjęte przez lekarzy działania zależą od urazu. Przede wszystkim należy złożyć kość i utrzymać ją we właściwej pozycji. Aby unieruchomić nogę, stosuje się między innymi: opatrunek gipsowy, śruby, a także śruby i metalową płytkę. Leczenie złamania kostek z przemieszczeniem wymaga operacji – trzeba odtworzyć anatomiczną powierzchnię stawu i wykonać wewnętrzną stabilizację złamania. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, w zależności od stopnia bólu odczuwanego przez pacjenta. Zwykle w czasie gojenia złamania wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, które dostarczają informacji, czy kość zrasta się prawidłowo i czy nie doszło do jej przesunięcia. Aby powrót do pełnej sprawności przebiegał zgodnie z planem, konieczne jest poddanie się rehabilitacji. Pacjent zaczyna od ćwiczeń wzmacniających. Wskazane jest wykonywanie ich pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Sport można uprawiać dopiero wtedy, gdy kość jest w pełni zrośnięta, a mięśnie nogi są w takim stanie, jak przed złamaniem. Czas rekonwalescencji po złamaniu kostek goleni wynosi kilka tygodni, a nawet miesięcy, jeśli złamanie było otwarte.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.