Trwa ładowanie...

Złamanie protokołu FIFA. To nie powinno mieć miejsca na mundialu, bo zagraża życiu piłkarzy

Urazy głowy, których doznają piłkarze mogą powodować groźne skutki odległe. Może to prowadzić m.in. do rozwoju procesów neurozwyrodnieniowych
Urazy głowy, których doznają piłkarze mogą powodować groźne skutki odległe. Może to prowadzić m.in. do rozwoju procesów neurozwyrodnieniowych (Getty Images)

Mistrzostwa świata w piłce nożnej zaczęły się klika dni temu, a już wśród zawodników doszło do kilku groźnych kontuzji głowy. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce podczas meczu Anglia-Iran. Bramkarz ekipy z Bliskiego Wschodu zderzył się z obrońcą Seyedem Hosseinim. Piłkarz zwijał się z bólu, ale po interwencji medycznej postanowił dalej grać. Po chwili znowu padł na murawę, w szpitalu okazało się, że ma wstrząs mózgu. Lekarze alarmują, że urazy głowy to zmora piłkarzy. Istnieje ryzyko, że skutki będą odczuwali dopiero po latach.

spis treści

1. Piłkarz doznał urazu głowy, ale pozwolili mu dalej grać

Kontuzje podczas rozgrywek zdarzają się bardzo często, ale incydent podczas meczu Anglia-Iran wzbudził szczególne kontrowersje ze względu na brak odpowiedniej reakcji ekipy medycznej. Eksperci ostrzegają, że cała historia mogła skończyć się tragicznie. W trakcie meczu piłkarze z irańskiej drużyny zderzyli się głowami. Bramkarz zwijał się z bólu, z nosa leciała mu krew. Interwencja ekipy medycznej trwała osiem minut, a tuż po niej piłkarz po prostu zmienił zakrwawiony strój i dał sygnał, że będzie kontynuować grę.

Bramkarza nikt nie powstrzymał, chociaż było widać, że ledwo trzyma się na nogach. Po chwili padł na murawę. W szpitalu okazało się, że zawodnik doznał wstrząsu mózgu, do tego miał złamany nos.

Zobacz film: "Bartek Kacprzak - od piłkarza do lekarza - cudotwórca polskich sportowców"
Alireza Beiranvand podczas meczu zderzył się czołowo z kolegą z drużyny
Alireza Beiranvand podczas meczu zderzył się czołowo z kolegą z drużyny (Getty Images)

- Wstrząs mózgu jest skutkiem działania dużej siły kinetycznej, której podlega mózgowie zamknięte w sztywnej powłoce czaszki. Dochodzi do przemieszczenia struktur mózgowia, do wygięcia w zakresie pnia mózgu, a tym samym traci się przytomność. Wszystko zależy od kombinacji działania siły kinetycznej i nasilenia bezpośredniego urazu struktur mózgu o kości czaszki - wyjaśnia w rozmowie z abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- W przypadku tego typu urazów może niestety dojść do stłuczenia struktur mózgu o powłokę czaszki, gdy ta siła kinetyczna zderzenia jest tak duża, wówczas niestety mózgowie rozbija się o twardą powierzchnię czaszki, dochodzi do mikrokrwawień, ale też do krwiaków przymózgowych. Wszystko zależy od siły uderzenia - alarmuje ekspert.

Do groźnego wypadku doszło też w meczu Argentyna - Arabia Saudyjska, kiedy obrońca arabski zderzył się z bramkarzem ze swojej drużyny. Al Shahran szybko został zniesiony na noszach przez sztab medyków, a w trakcie badań ujawniono, że ma złamaną szczękę, kość twarzy i doszło do krwotoku wewnętrznego, dlatego potrzebna była pilna operacja.

2. "To może doprowadzać graczy do demencji"

Teoretycznie w takich sytuacjach decydujący głos powinna mieć ekipa medyczna.

- To niepojęte. Jest rok 2022, prowadzimy tak wiele dyskusji na temat protokołów wstrząsu mózgu i tego, jak to może doprowadzać do demencji graczy, a tutaj dzieją się takie rzecz - alarmował Jermaine Jenas, komentator BBC. Są opracowane szczegółowe procedury, które wskazują, jak reagować w przypadku wstrząsu mózgu, ale trzeba je wcielać w życie.

"Jeśli występują oznaki lub objawy uszkodzenia mózgu lub istnieje podejrzenie wstrząśnienia mózgu, pomimo braku oznak, lub objawów, lekarz/terapeuta powinien usunąć zawodnika z boiska w celu dokładniejszego zbadania (i zastąpienia go rezerwowym, jeśli jest to możliwe). Ze względu na silny potencjał neurologiczny następstw urazu głowy, każde podejrzenie nieprawidłowych wyników powinno skutkować rozpoczęciem odpowiedniego badania i wykluczeniem z kolejnego meczu lub sesji treningowej" - czytamy w protokole FIFA.

Eksperci podkreślają, że to nie jest odosobniony przypadek, kiedy w trakcie meczu są ignorowane poważne urazy i zawodnicy dalej grają, a to może prowadzić do groźnych powikłań.

- To całkowita hańba. To miało ogromne znaczenie, że piłkarz zszedł minutę później. On nie powinien zostać na murawie ani sekundy dłużej, a my mówimy o minutach. To był pierwszy test protokołu wstrząśnienia mózgu FIFA i była to totalna porażka - podkreśla w rozmowie z "The Sun" Luke Griggs z organizacji Headway zajmującej się urazami głowy.

3. Do urazów głowy dochodzi średnio raz na trzy mecze

FIFA szacuje, że podczas najważniejszych rozgrywek sportowych do urazów głowy dochodzi średnio raz na trzy mecze. Jednym z groźnych następstw może być m.in. wstrząsu mózgu, który stosunkowo często dotyka piłkarzy - niezależnie od poziomu rozgrywek.

- W takich sportowych wydarzeniach i konkurencjach niestety te urazy są częste. Piłkarze nie mają osłony głowy. Ten temat jest bardzo gorący również w przypadku futbolu amerykańskiego, gdzie mimo ochrony, kasków te urazy są jeszcze większe - przyznaje prof. Rejdak.

Neurolog tłumaczy, że często dolegliwości mogą nie występować od razu po wypadku, ale ich skutki mogą się kumulować i dać o sobie znać po jakimś czasie. W przypadku zawodowych piłkarzy bardzo groźne są odległe skutki urazów.

- Niestety to jest też bardzo groźne, gdy tych urazów jest bardzo wiele, są powtarzalne. Przy okazji może dojść do urazów nerwów obwodowych, czyli neuropatii, a to ma niestety swoje dodatkowe skutki neurologiczne. Od dawna widzimy, że urazy mózgu mogą być powiązane z uruchomieniem procesów neurozwyrodnieniowych, takich jak otępienie czy parkinsonizm. Przykładem jest historia boksera Muhammada Ali, który rozwinął chorobę Parkinsona w młodym wieku - wyjaśnia prof. Rejdak.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze