NewsyZlekceważyła objawy. Walczy z rakiem jelita grubego w czwartym stadium

Zlekceważyła objawy. Walczy z rakiem jelita grubego w czwartym stadium

Radwah Oda z Houston walczy z zaawansowanym rakiem jelita grubego. Kobieta apeluje, by nie popełniać jej błędu i nie lekceważyć konkretnych symptomów. Młoda tiktokerka wymienia pięć sygnałów alarmowych, które należy potraktować poważnie.

Jakie objawy raka miała młoda tiktokerka?
Jakie objawy raka miała młoda tiktokerka?
Źródło zdjęć: © TikTok
Katarzyna Prus

Zignorowała objawy nowotworu

Radwah Oda podzieliła się na TikToku swoją historią związaną z diagnozą nowotworu. Kiedy wykryto chorobę, rak jelita grubego był już w czwartym stadium.

Kobieta przyznała, że zignorowała konkretne objawy, przed którymi teraz przestrzega innych.

Jednym z pierwszych objawów, które zauważyła, była zmiana w wyglądzie stolca, który stał się cienki i ołówkowaty. Początkowo przypisywała to zaparciom. Takie zmiany mogą jednak wskazywać na zwężenie jelita grubego, co jest często związane z rakiem jelita grubego.

Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych

Ponadto młoda Amerykanka czuła, że również, że jej jelito nie opróżnia się całkowicie, ale to także wzięła za objaw zaparcia. W rzeczywistości jest to objaw znany jako tenesmus, często związany z rakiem jelita grubego. Guz w odbytnicy może powodować ciągłe uczucie potrzeby wypróżnienia.

Kolejnym sygnałem alarmowym była krew w stolcu, którą kobieta również zbagatelizowała, uznając za wynik hemoroidów. Tymczasem krew w stolcu to klasyczny objaw raka jelita grubego, który nie powinien być ignorowany.

Myślała, że ma zbyt ciasny biustonosz

Co ciekawe Amerykanki nie zaniepokoiły także dolegliwości bólowe. Zamiast wyjaśnić, skąd się wziął ból w dolnej prawej części ciała, od razu przypisała to zbyt ciasnemu biustonoszowi. Okazało się jednak, że ból był wynikiem przerzutów raka do wątroby.

Oda zmagała się z chronicznym zmęczeniem, na które nie pomagała większa dawka snu ani kawa. Ten objaw także potrafiła sobie wytłumaczyć. Uważała, że to efekt zdalnej pracy, do której organizm za bardzo przyzwyczaił się w czasie pandemii.

Warto mieć świadomość, że rak jelita grubego rozwija się bardzo podstępnie, dlatego należy zachować czujność i dla własnego bezpieczeństwa wyjaśniać nawet subtelne sygnały, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Rak jelita grubego to alarmujący problem, bo co roku o chorobie dowiaduje się ponad 19 tys. Polaków, a choroba atakuje coraz młodszych nawet miedzy 30 a 40 rokiem życia.

W tym samym czasie umiera 12 tys. chorych - nowotwory jelita grubego są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe wśród kobiet oraz drugą wśród mężczyzn.

Niestety wielu pacjentów lekceważy profilaktykę, przez co trafia do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Dotyczy to nawet 65 proc. chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie