Trwa ładowanie...

Zmarł dwa tygodnie po zakażeniu. To kolejny przypadek ptasiej grypy

Zmarł dwa tygodnie po zakażeniu. To kolejny przypadek ptasiej grypy
Zmarł dwa tygodnie po zakażeniu. To kolejny przypadek ptasiej grypy (Getty Images)

Eksperci przypominają, że wirus ptasiej grypy nadal krąży w środowisku, chociaż od epidemii minęło już dwie dekady. Kolejny przypadek ptasiej grypy zgłosiły Chiny. Teraz ostrzegają cały świat. Jak informują tamtejsze media, mężczyzna przed wystąpieniem objawów miał kontakt z żywym drobiem domowym.

spis treści

1. Ciężkie zakażenie ptasią grypą w Chinach

Zakażenie ptasią grypą u ludzi może mieć bardzo ciężki przebieg. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Eksperci z uwagą obserwują doniesienia o każdym nowym przypadku, bo wirus cechuje się dużą zmiennością, więc nie można wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do wznowy zachorowań.

Zakażenia wśród ludzi są sporadyczne, ale od zeszłego roku notuje się wzrost liczby zakażonych ssaków, co według ekspertów budzi pewien niepokój. Najnowszy przypadek ptasiej grypy zdiagnozowano u 68-letniego mężczyzny z miasta Chongqing. Wiadomo, że za zakażenie odpowiadał szczep H5N6. Pacjent był hospitalizowany, ale choroba miała na tyle ciężki, że nie udało się go uratować. Zmarł po dwóch tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Zobacz film: "Czy grozi nam ptasia grypa? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada"

Chińskie media informują, że mężczyzna miał wcześniej styczność z żywym drobiem, wszystko wskazuje, że to było źródłem zakażenia.

Zmarł 68-latek zarażony ptasią grypą
Zmarł 68-latek zarażony ptasią grypą (Getty Images)

2. Chiny w gotowości przed kolejną epidemią

W Chinach w ramach rządowego planu gotowości na wypadek epidemii grypy wprowadzono poziom reagowania alarmowego. Pod koniec września ukazał się komunikat w tej sprawie, sygnowały przez Centrum Ochrony Zdrowia. Chiny zgłosiły w tym roku sześć przypadków zakażenia wirusem H5N6.

O ptasiej grypie zrobiło się głośno po raz pierwszy w 1997 roku, kiedy na fermach w Hongkongu padł drób. Wówczas wykryto, że zwierzęta były zakażone szczepem H5N1. Wirusa również wykryto u 16 osób, z których 8 zmarło.

Rezerwuarem wirusa jest drób, a także dziko żyjące ptaki różnych gatunków. Wirus atakuje głównie ptactwo, ale może przenosić się też inne zwierzęta o czym świadczą zakażenia wśród kotów notowane w czerwcu tego roku w różnych regionach Polski.

3. Ptasia grypa u ludzi

Do zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy dochodzi w wyniku styczności z martwymi lub żywymi zwierzętami i ich odchodami. Choroba może mieć bardzo ciężki przebieg i prowadzić do szeregu powikłań.

- Oprócz objawów typowych dla grypy m.in. bólu głowy, gardła, mięśni, gorączki czy kaszlu może dojść do ostrej niewydolności oddechowej wymagającej respiratoroterapii - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

- Konsekwencją może być także zgon, o czym świadczą pojedyncze przypadki potwierdzane niedawno w Azji, które dotyczyły dorosłych i dzieci. Śmiertelność w tym przypadku jest wysoka - na poziomie nawet 50-70 proc. - ostrzega ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze