Dr Mosley został znaleziony martwy. Oto prawdopodobna przyczyna śmierci
Po tragicznej i szokującej dla opinii publicznej śmierci dra Michaela Mosleya lekarze alarmują, by nigdy nie bagatelizować objawów wyczerpania cieplnego. To preludium do udaru i zagrożenia dla życia.
1. Tragiczna śmierć dra Mosleya przestrogą
Dr Michael Mosley został znaleziony martwy po czterodniowych poszukiwaniach na greckiej wyspie Simi. Słynny prezenter telewizyjny, autor książek i lekarz, który opracował dietę 5:2, prawdopodobnie padł ofiarą upałów, jakie przetaczają się przez kraje Południa. Temperatura panująca w czasie tragicznego w skutkach spaceru dra Mosleya sięgała 40 stopni Celsjusza. Śledztwo w sprawie śmierci prezentera wciąż trwa, jednak z uwagi na to, że mordercze upały nie ustępują, lekarze ostrzegają.
Doktor Hilary Jones, brytyjski lekarz ogólny, podobnie jak Mosley także prezenter telewizyjny i autor tekstów o tematyce medycznej, w niedawnym wystąpieniu zawarł przestrogę przed udarem cieplnym, prawdopodobną przyczyną śmierci 67-latka.
- Patolog zasugerował, że jest prawie pewne, że zmarł z powodu wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego - przyznał 70-letni dr Jones w wywiadzie dla brytyjskiej stacji. Dodał, że dr Mosley mógł też przecenić swoje siły, jednocześnie nie doceniając wpływu wysokiej temperatury na organizm. Zdaniem dra Jonesa na kondycję prezentera mógł też wpłynąć zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
- Ogólna rada jest taka, żebyś nie wykonywał intensywnych ćwiczeń w najgorętszej części dnia, nosił ze sobą wodę i nie zakładał ciemnych ubrań - radzi lekarz i przyznaje, że dr Mosley nie stosował się do takich zaleceń.
2. Uważaj na wyczerpanie cieplne
Dodał również, że "odwodnienie jest bardzo podstępne", a podczas upału jego ryzyko szybko rośnie. Jeżeli więc w czasie wyjątkowo ciepłych dni decydujemy się na aktywność fizyczną, a nawet tylko dłuższy spacer, to odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne.
- I miał 67 lat. Wiem, że desperacko chciał żyć dłużej niż jego ojciec, który według niego zmarł zbyt młodo, mając 74 lata… Więc jest w tym także ironia - podsumowuje dr Hilary.
Odwodnienie i jego skutki w postaci nadmiernej utraty płynów i soli mineralnych z organizmu mogą prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego. Objawia się przez silne zmęczenie zwane wyczerpaniem cieplnym, które to może być wstępem do udaru cieplnego.
Alarmujące objawy wyczerpania cieplnego poza zmęczeniem to:
- nadpotliwość,
- zmęczenie,
- zimna, blada i wilgotna skóra,
- szybkie, choć słabo wyczuwalne tętno
- nudności lub wymioty,
- utrata przytomności.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Aktywność fizyczna podczas upału może skończyć się nie tylko udarem. Z jakich sportów lepiej zrezygnować, gdy z nieba leje się żar?
- Alkohol w czasie upałów może okazać się zabójczy. Dr Stolińska: To często kończy się bardzo groźnymi sytuacjami
- Bezcenne triki na upały. Lekarze mówią, jak radzą sobie z falą gorąca
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.