Już po weekendzie zmiany wejdą w życie. Możesz zdziwić się w aptece
Już za kilka dni wejdą w życie spore zmiany dla pacjentów. Na nowej liście refundacyjnej pojawi się aż 31 nowości, z których będą mogli skorzystać chorzy onkologiczni, ale też zmagający się z innymi chorobami przewlekłymi, również rzadkimi.
1. Lipcowa lista refundacyjna
Lipcowa lista refundacyjna to 31 nowych terapii, w tym 8 onkologicznych i 23 nieonkologiczne, z czego 6 jest dedykowana pacjentom zmagającym się z chorobami rzadkimi.
Nowa lista to dobre wiadomości m.in. osób z cukrzycą.
- Rozszerzamy również wskazania dla wszystkich insulin długodziałających stosowanych w cukrzycy. Istotną kwestią jest także rozdzielenie grupy limitowej 22.0 Heparyny drobnocząsteczkowe i leki o działaniu heparyn na dwie odrębne grupy limitowe – wskazał wiceminister Marek Kos, który nadzoruje Departament Polityki Lekowej i Farmacji.
Nowa lista refundacyjna to także kontynuacja promowania polskich leków, co ma zwiększyć ich udział w rynku, zachęcić do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków, a także zwiększyć bezpieczeństwo lekowe Polski.
Na licie leków wytwarzanych w Polsce lub leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski dodano 133 leki.
2. Terapie onkologiczne i nieonkologiczne
W leczeniu onkologicznym pojawią się nowe terapie w zakresie: hematoonkologii, nowotworów układu urologicznego, nowotworów układu pokarmowego, nowotworów skóry, * nowotworów ginekologicznych.
W zakresie hematologii i hematoonkologii wejdą trzy nowe pozycje, które dotyczą chorób rzadkich. Chodzi o leki: Hemlibra (profilaktyka krwawień u chorych poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią A), Poteligeo (leczenie chłoniaków T-komórkowych), * Lunsumio (leczenie chłoniaka grudkowego).
Z kolei w przypadku terapii nieonkologicznych zmiany dotyczą kardiologii, neurologii, reumatologii i dermatologii.
Chodzi m.in. o leki stosowane u pacjentów z kardiomiopatią, chorobą Parkinsona, osteoporozą u kobiet po menopauzie.
3. In vitro na liście refundacyjnej
Program darmowych leków obejmuje nie tylko standardowe terapie, ale również wsparcie dla par korzystających z procedury in vitro.
- Rozszerzamy wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro - to aż o 13 leków więcej. Dzięki temu, pary biorące udział w programie będą miały wsparcie w okresie przygotowawczym – tłumaczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Na lipcowej liście znalazły się:
- hormony płciowe – gonadotropiny,
- leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę,
- hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.