Trwa ładowanie...

Już nie 80 proc. wypłaty. Rząd szykuje zmiany w L4

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 21.03.2024 13:36
Szykują się zmiany dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim
Szykują się zmiany dla osób przebywających na zwolnieniu lekarskim (Getty Images)

Do tej pory na zwolnieniu lekarskim otrzymywało się jedynie część wynagrodzenia. Szykują się jednak zmiany w tym zakresie, jeśli tylko przepisy przejdą procedurę legislacyjną, pracownicy nie będą tracić swojej pensji.

spis treści

1. 100 zamiast 80

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami podczas zwolnienia chorobowego pracownik otrzymuje zaledwie 80 proc. swojego wynagrodzenia. W rządzie pojawił się jednak pomysł, by nie obniżać pensji w trakcie L4.

Jeśli przepisy pomyślnie przejdą procedurę legislacyjną, pracownicy nie będą musieli martwić się, że zarobią mniej ze względu chorobę. Za pobyt na zwolnieniu dostaną taką samą pensję, jak za pracę lub urlop wypoczynkowy.

2. Problem dla firm

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Jeśli przepisy wejdą w życie, pracownicy będą mieli się z czego cieszyć. Nie powtórzy się sytuacja, kiedy pojawiają się wątpliwości nad sensem zwolnienia lekarskiego ze względu na zmniejszenie zarobków.

Zmiany te z pewnością mają kilka plusów. Chory pracownik powróci do zdrowia w domu, ominie powikłania związane z nieleczonymi infekcjami i nie zarazi kolegów z pracy.

Pracodawcy mają jednak pewien problem, zastanawiają się, czy ich podwładni nie będą traktować zwolnień chorobowych, jak dodatkowego urlopu. Mogą nie mieć oporów, by brać L4 kiedy chcą odpocząć lub mają jakieś sprawy do załatwienia, a to wpłynie na dezorganizację funkcjonowania firmy.

Obecnie za pierwsze dni zwolnienia płaci pracodawca, natomiast zmiany dotyczące podwyższenia pensji na czas choroby łączą się z propozycją wypłacania wynagrodzenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co oznacza, że zapłaci za to społeczeństwo.

3. Obecnie obowiązujące przepisy

Do 2009 roku wszystkie zatrudnione osoby przez pierwsze 33 dni L4 w roku kalendarzowym miały wypłacaną pensję od pracodawcy, a od 34. dnia - zasiłek chorobowy.

Nieco później nastąpiła zmiana, zgodnie z którą pracownik od 50. r.ż. otrzymywał wynagrodzenie od szefa za 14 dni choroby, a następnie zasiłek, który był dodatkowo obniżany za czas pobytu w szpitalu.

Obecnie zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy sprzed choroby i ulega pomniejszeniu o kolejne 10 proc. za okres leczenia szpitalnego.

Oznacza to, że starsi pracownicy od 15. dnia choroby otrzymywali mniej pieniędzy w porównaniu do osób młodszych, którzy doświadczali tego dopiero od 34. dnia.

Od stycznia 2011 roku zasiłek za pobyt w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80 proc. również w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat.

100 proc. pensji podwładny otrzymuje jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy doznał wypadku w drodze do pracy/z pracy lub bierze udział w badaniach niezbędnych dla dawców komórek, narządów bądź tkanek.

Zasiłek natomiast może wynosić 100 proc. wynagrodzenia, gdy zwolnienie jest spowodowane chorobą zawodową, wypadkiem w trakcie pracy, w drodze do miejsca zatrudnienia lub powrotu do domu. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą już od pierwszego dnia choroby otrzymują zasiłek.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze