Trwa ładowanie...

Zmiany w obrębie twarzy i kończyn. Groźne objawy nowotworów

Avatar placeholder
04.02.2022 12:37
Nowotwory mogą objawiać się zmianami w obrębie skóry i kończyn
Nowotwory mogą objawiać się zmianami w obrębie skóry i kończyn (123rf.com)

Wiele nowotworów przez długi czas rozwija się po cichu. Powoduje to zbyt późne podjęcie diagnostyki i zmniejszenie szans na sukces leczenia. Tymczasem nietypowe zmiany twarzy i kończyn mogą świadczyć o rozwijających się chorobach.

spis treści

1. Pierwsze objawy nowotworu

Statystycznie między wystąpieniem pierwszych objawów choroby nowotworowej, a podjęciem leczenia, upływa nawet 8-9 miesięcy. Organizm sygnalizuje wiele nieprawidłowości wcześniej, jednak często są one lekceważone.

Tzw. zespoły paraneoplastyczne poprzedzające charakterystyczne symptomy chorób nowotworowych, mogą obejmować objawy m.in. narządowo-skórne. Są to zmiany np. w obrębie twarzy i kończyn.

Zobacz film: "Objawy nowotworów ucha"

Na co należy zwrócić uwagę?

Zdarza się, że objawem rozwijającego się nowotworu jest uporczywy świąd. Oprócz swędzącej skóry, należy zwracać uwagę na zmiany o charakterze pęcherzy lub nadżerek.

Szczególnie niepokojące są zmiany na ustach, policzkach, spojówkach, a nawet wewnątrz jamy ustnej na dziąsłach albo języku. Tak może się objawiać chłoniak albo mięsak.

6 nietypowych czynników, które mogą powodować raka. Lepiej się ich wystrzegać!
6 nietypowych czynników, które mogą powodować raka. Lepiej się ich wystrzegać! [8 zdjęć]

Liczne badania wskazują na to, że jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka

zobacz galerię

U niektórych pojawiają się przebarwienia w ciemnym kolorze oraz brodawki i inne nietypowe rozrosty naskórka. Zazwyczaj koncentrują się wokół dołów w pachwinach, pod pachami, w fałdach, w zgięciach łokci albo kolan.

U części pacjentów takie zmiany są obecne w jamie ustnej. Mogą zdradzać raka żołądka albo raka płuc.

Rak żołądka może powodować także świąd i obecność szeregu łojotokowych brodawek. Podobnie objawiają się także nowotwory płuc, piersi albo układu krwiotwórczego.

Łuszczenie się płatów skóry może świadczyć m.in. o chłoniaku, szpiczaku, ziarnicy, jak również o raku płuc, piersi lub szyjki macicy. Czasem naskórek się oddziela. Jeśli towarzyszy mu intensywnie czerwony kolor języka, może to oznaczać, że pacjent cierpi z powodu raka trzustki, nerek lub płuc.

2. Niepokojące znaki mogące sugerować nowotwór

Nadmierne owłosienie nigdy nie jest powodem do zadowolenia. Bardzo długie, cienkie i jasne włosy pojawiające się poza owłosioną skórą głowy, mogą zwiastować białaczkę, raka płuc albo nowotwory w układzie pokarmowym i trawiennym, jak rak jelit, trzustki lub rak pęcherza.

Jeśli na ciele pojawiają się owrzodzenia i wyraźna jest zwiększona podatność na urazy, oznaczać to może, że pacjent cierpi na białaczkę, szpiczaka lub chłoniaka.

U niektórych pacjentów zdarzają się obrzęki i deformacje. Obrzęki i sine nacieki z pęcherzami i krostami mogą być objawem nowotworów układu krwiotwórczego. Pęcherze są typowe dla białaczki, chłoniaka lub szpiczaka.

Rumień i obrzęk twarzy oraz kończyn może oznaczać, że cierpimy na raka piersi, płuc lub jamy nosowo-gardłowej.

Zniekształcone paznokcie, jeśli towarzyszą im objawy nadmiernego rogowacenia skóry uszu, nosa albo stóp, mogą sugerować, że ciało toczy nowotwór dróg oddechowych albo rozwijający się rak przełyku.

Wiele osób cierpi również na inne objawy, jak zaburzenia potencji lub miesiączkowania, czy też suchość w ustach, osłabienie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, potliwość i zaburzenia czucia. Mogą one świadczyć o raku płuc.

Rak piersi lub jajników również może upośledzać wzrok. Pacjentki skarżą się także na zawroty głowy.

Niepokoić powinno również powstawanie siniaków, wybroczyn i wszelkie zaburzenia w postaci krwawienia z różnych części ciała. Może być to objaw m.in. chłoniaka i białaczki.

Jeśli żyły są widoczne, twarde i obrzmiałe, może to oznaczać raka trzustki u pacjenta. Oczywiście przyczyną może być szereg innych dolegliwości, jednak z uwagi na złe rokowania w raku trzustki, żadnych symptomów nie należy lekceważyć.

Uporczywe uczucie głodu, osłabienie, wymioty, nudności, niepokój i drżenie rąk mogą być powodowane wieloma choroba, ale jedną z nich jest potencjalnie śmiertelny rak płuc.

W przebiegu tej choroby zauważa się również zaburzenia w oddawaniu moczu, które mogą się pojawiać również u chorych na białaczkę.

Zmęczenie nieuzasadnione trybem życia, stany podgorączkowe i utrata masy ciała to częsty objaw raka wątroby lub chłoniaka.

Zbytnia suchość błon śluzowych w jamie ustnej oraz w narządach rozrodczych to także może być objaw chłoniaka. Chorym na chłoniaka zdarzają się również częstsze infekcje grzybicze i próchnica zębów.

Podobne objawy dają nowotwory w układzie pokarmowym. Niepokoić powinno każde nieuzasadnione chudnięcie. To częsty objaw raka.

3. Zmiany w obrębie kończyn – czy to objaw raka?

Choroby takie jak rak płuc lub białaczka mogą również objawiać się obrzękiem stawów oraz bólem i podwyższoną temperaturą fragmentu ciała.

Bóle kości i stawów mogę być także objawem raka płuc albo przełyku. Towarzyszyć im mogą deformacje palców, tzw. palce pałeczkowate.

Niekiedy palce mają przebarwienia. Jeśli nasilają się one podczas narażenia na niską temperaturę albo pod wpływem emocji, to może świadczyć o raku, jajnika, płuc lub w układzie pokarmowym. Chorym często towarzyszą parestezje.

Rak płuc może objawić się także w postaci obrzęku twarzy i szyi. Bóle kości w przypadku tej choroby to objaw zaawansowanej postaci nowotworu, zwykle sygnalizują, że nowotwór już dał przerzuty.

W raku płuc mogą zdarzać się także bóle pleców, bioder i ramion oraz osłabienie kończyn.

W chorobach nowotworowych kluczem do sukcesu jest wczesna diagnostyka. Jeśli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy, skonsultuj się ze specjalistą. Lekceważone mogą doprowadzić do zaawansowanej postaci choroby, której leczenie będzie znacznie trudniejsze niż na początku rozwoju dolegliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze