Zmiany dla osób po 40 r.ż. Wejdą w życie 31 marca
5 marca pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu Profilaktyka 40 plus. W ramach programu osoby, które ukończyły 40 lat mogą wykonać szereg darmowych badań profilaktycznych, jak próby wątrobowe, poziom kreatyniny czy krew utajona w kale.
1. Nie tylko dla czterdziestolatków
Program Profilaktyka 40 plus funkcjonuje w Polsce od 1 lipca 2021. Mogą z niego skorzystać osoby, które mają od 40 lat wzwyż, górnej granicy wieku nie ma. NFZ podkreśla, że najstarsi pacjenci, którzy wykonywali badania w ramach programu mieli ponad 100 lat.
Pakiet badań zawiera m.in.:
- morfologię krwi obwodowej,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- [próby wątrobowe](próby wątrobowe) (AlAT, AspAT, GGTP),
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
- badanie PSA.
Rodzaj badań dostępnych dla danego pacjenta jest ustalany na podstawie wyników ankiety.
2. Zmiany od 31 marca
Od 31 marca wchodzą pewne zmiany w programie. Jak czytamy w opublikowanym uzasadnieniu, rozporządzenie przedłuża do 30 czerwca 2024 r. możliwość przydzielenia świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu poza centralną elektroniczną rejestracją.
Wprowadzona zmiana wynika z przedłużania się prac dotyczących dostosowania systemów teleinformatycznych do rozwiązań i wymogów wynikających z wdrożenia w ramach programu pilotażowego centralnej elektronicznej rejestracji.
"Wynikiem omówionej zmiany jest rezygnacja z wprowadzenia do rozporządzenia zmienianego rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego na podstawie danych o zrealizowanych badaniach diagnostycznych, których termin został ustalony za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji przekazanych przez jednostkę podległą ministrowi zdrowia" - dodano w uzasadnieniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.