Trwa ładowanie...

Znaczenie dialogu między pacjentem a lekarzem w leczeniu depresji

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji lekarze starają się podkreślić znaczenie dobrej komunikacji pomiędzy chorym a lekarzem, która w połączeniu z farmakoterapią jest podstawą skutecznego leczenia depresji...

Zobacz film: "Rokowanie w depresji"

spis treści

1. Depresja a smutek

Nawet 121 mln ludzi na całym świecie może cierpieć na depresję. W naszym kraju jest 1,2-1,5 mln chorych na tą chorobę. Depresjazajmuje obecnie 4 miejsce wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie, ale w przyszłości może zająć wyższą pozycję. Choroba ta objawia się przygnębieniem, smutkiem, brakiem energii i zniechęceniem do podejmowania jakichkolwiek działań. Różnica między depresją, a zwyczajnym smutkiem polega na tym, że depresja to stan długotrwały, który paraliżuje normalne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na depresję nie mogą pracować, uczyć się, wypełniać obowiązków domowych, a także izolują się społecznie. Depresja jest chorobą wymagającą leczenia, a jej najpoważniejszą konsekwencją jest samobójstwo.

2. Relacje pacjent – lekarz

Relacje między osobą cierpiącą na depresję, a lekarzem muszą opierać się na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu i szacunku. Obecnie dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych, które sprawdzają się w leczeniu depresji, jednak często trudno je właściwie dobrać do danego przypadku. Co więcej, niektóre z nich wymagają więcej czasu na działanie. Niezwykle ważna jest więc właściwa komunikacja pomiędzy lekarzem a pacjentem. Tylko w ten sposób można dobrać odpowiednie leki i kontrolować przebieg choroby. Często zdarza się, że dany lek się nie sprawdza i trzeba go zastąpić innym. Pacjent musi być świadomy całego procesu leczenia, gdyż w przeciwnym wypadku może się zniechęcić i przerwać terapię. Leczenie będzie znacznie skuteczniejsze, jeśli chory potraktuje lekarza jako swojego sojusznika, a lekarz będzie umiejętnie prowadził z nim dialog, zadawał właściwe pytania i tłumaczył choremu, na czym polega jego choroba.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.