Trwa ładowanie...

Znak, że wątroba ledwo zipie. Nigdy nie lekceważ objawów

Avatar placeholder
15.12.2023 14:20
Zauważyłeś tan objaw? Wątroba może wołać o pomoc
Zauważyłeś tan objaw? Wątroba może wołać o pomoc (Getty Images)

Marskość wątroby to schorzenie, które, mimo swej powagi, pozostaje często niezauważone do momentu, gdy staje się już zaawansowane i powoduje poważne komplikacje. To mit, że z marskością wątroby mają do czynienia wyłącznie osoby nadużywające alkoholu. Jak zatem rozpoznać, że z naszą wątrobą jest coś nie tak?

spis treści

1. Przyczyny marskości wątroby

Marskość wątroby jest konsekwencją przewlekłych uszkodzeń wątroby, które prowadzą do powstania bliznowatych zmian narządu, zastępujących zdrową tkankę. W efekcie wątroba traci swoją elastyczność i funkcje, co prowadzi do szeregów problemów zdrowotnych.

Głównymi przyczynami marskości są przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, nadużywanie alkoholu oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które jest często powiązane z zespołem metabolicznym, otyłością trzewną, cukrzycą typu II i dyslipidemią oraz chorobami endokrynologicznymi (niedoczynnością tarczycy lub przysadki, hipogonadyzmem oraz zespołem policystycznych jajników) i obturacyjnym bezdechem sennym.

2. Objawy marskości wątroby

Objawy marskości wątroby mogą być różnorodne i często są niezauważalne do momentu, gdy choroba staje się zaawansowana.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Do najczęściej występujących objawów należą utrata masy ciała, zmęczenie, osłabienie, żółtaczka (żółtawe zabarwienie skóry i oczu), wodobrzusze (gromadzenie płynu w jamie brzusznej), krwawienia z przewodu pokarmowego, a także splenomegalia (powiększenie śledziony).

3. Diagnostyka i leczenie marskości wątroby

Diagnostyka marskości wątroby obejmuje wiele różnych badań, takich jak badania krwi, obrazowanie narządu za pomocą ultrasonografii, tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI), a także biopsję wątroby, która pozwala na ocenę stopnia uszkodzenia tkanki wątroby.

Leczenie marskości skupia się na zarządzaniu symptomami, spowolnieniu postępu choroby oraz zapobieganiu powikłaniom.

W zależności od przyczyny i stadium choroby, leczenie może obejmować antywirusowe terapie przeciwwirusowe, leki zmniejszające zapalenie wątroby, ograniczenie spożycia alkoholu, dietę niskosodową i leki zmniejszające gromadzenie płynów w organizmie.

W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczny może być przeszczep wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze