Trwa ładowanie...

Znamię na czole okazało się nowotworem. Młoda mama przez lata bagatelizowała objawy czerniaka

 Karolina Rozmus
09.02.2022 20:39
Znamię na czole okazało się nowotworem. "Odcinają skórę i zabierają ją na kilka godzin, aby zbadać ją"
Znamię na czole okazało się nowotworem. "Odcinają skórę i zabierają ją na kilka godzin, aby zbadać ją" (Facebook)

Młoda mama postanowiła sprawdzić, czy pieprzyk na jej czole nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Gdy okazało się, że to nowotwór o niskim potencjale zezłośliwienia, kobieta musiała przejść osobliwą operację. - Pozwolili mi sfotografować dziurę pozostawioną w czasie zabiegu, zanim ponownie ją zaszyli, więc to było dość przerażające.

spis treści

1. Znamię okazało się nowotworem

Rachael Rollisson miała na czole niewielkie znamię. Ignorowała je przez lata, a jej niepokój zaczęło budzić, dopiero gdy zaszła w ciążę. Wówczas dostrzegła, że pieprzyk rośnie. Z kolei u jej mamy podejrzany pieprzyk na plecach okazał się nowotworem.

To wszystko sprawiło, że Rachael postanowiła, że nie będzie dłużej bagatelizować swojego stanu.

- Naprawdę zaczęłam zauważać różnicę – bardziej rzucało się w oczy, nawet gdy nie ćwiczyłam, a na brzegach wydawało się większe, jakby rosło – mówiła w rozmowie z metro.uk.

Zobacz film: "Znamiona a opalanie. Eksperci apelują do osób z pieprzykami przebywających na słońcu"

Badanie pobranego wycinka potwierdziło nowotwór o niskim stopniu złośliwości, ale z kolejnymi krokami Rollisson musiała poczekać, aż jej syn przyjdzie na świat. Oczekiwanie było dla przyszłej matki najtrudniejsze.

- Wiedziałam, że im większy rozmiar, tym większa będzie blizna, a to już było dość duże znamię. Jeśli zostawiłabym je dłużej, mogłoby wejść na linię brwi lub włosów.

2. Operacja znamienia

Rachael zdecydowała się na zabieg
Rachael zdecydowała się na zabieg (Facebook)

Cztery miesiące po narodzinach dziecka 32-latka podjęła decyzję o operacji polegającej na usunięciu płata skóry wraz ze znamieniem i poddaniu całego fragmentu tkanki badaniu histopatologicznemu.

- Odcinają skórę i zabierają ją na kilka godzin, aby zbadać ją i upewnić się, że wycięli wszystko – tłumaczy kobieta.

Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym i to właśnie zastrzyki z środkiem znieczulającym były dla Rachael najbardziej bolesną częścią zabiegu. Kobieta wspomina też, że trudnym doświadczeniem było usuwanie fragmentu skóry z czoła, które odbierała jako mocne szarpanie i ciągnięcie. Kolejnym szokiem był rozmiar blizny po operacji – młoda mama nie spodziewała się, że małe znamię pozostawi tak rozległy ślad na jej twarzy.

3. Rak skóry

Rachael dzieli się swoją historią, bo chce, by inni wiedzieli, że "może się to przydarzyć każdemu" i warto badać podejrzane zmiany na naszej skórze.

- Nie jestem szczególną fanką słońca, ale bardzo łatwo się opalam. Nieczęsto przebywałam na słońcu, więc nie mogłam spodziewać się czegoś takiego – przyznaje kobieta.

A co może wskazywać na to, że znamię na skórze jest nowotworem?

  • gwałtowne powiększanie się zmiany – łagodne zmiany rosną powoli, przez lata, złośliwe zauważalnie zwiększają swój rozmiar,
  • zabarwienie – w przypadku zmiany złośliwej w jej obrębie może być widoczne kilka barw – od brązu, przez różowy odcień, a nawet intensywnie czerwony; zmiany łagodne są jednolite,
  • nieregularny obrys zmiany – w przypadku zmian łagodnych widoczne jest wyraźnie odgraniczenie od reszty tkanki, w zmianach złośliwych granice mogą się zacierać,
  • odczuwanie swędzenia, pieczenia czy bólu – wraz z zaczerwienieniem się takie objawy wskazują na toczący się stan zapalny, co jest typowe dla procesów nowotworowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze