Trwa ładowanie...

Znany lek w końcu bez recepty. Można go brać tylko przez tydzień

 Katarzyna Prus
21.07.2023 16:05
Popularny lek na bezsenność już bez recepty
Popularny lek na bezsenność już bez recepty (Getty Images)

Znany lek o działaniu nasennym i uspokajającym jest już dostępny bez recepty. Wcześniej był wydawany wyłącznie z przepisu lekarza. Nie należy go jednak zażywać dłużej niż tydzień.

spis treści

1. Nowy lek bez recepty

Lek Luminastil można już dostać bez recepty. Wcześniej tabletki musiał zapisać lekarz.

Decyzję w sprawie zmiany kategorii dostępności wydał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Preparat zawiera chlorowodorek difenhydraminy i należy do leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym. Wskazaniem do stosowania leku jest sporadycznie występująca bezsenność u osób dorosłych.

Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania
Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania (Getty Images)

Nie należy go jednak zażywać dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli w tym czasie nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Może uzależniać

Warto mieć świadomość, że difenhydramina może uzależniać. Taką informację można znaleźć w ulotce leku.

"Zgłaszano przypadki nadużywania i uzależnienia od difenhydraminy u młodych dorosłych i (lub) u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i (lub), u których wcześniej występowały zaburzenia związane z nadużywaniem leków. Wszelkie oznaki uzależnienia lub nadużywania leku, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi" - czytamy w ulotce leku.

Serwis dla farmaceutów mgr.farm, przypomina też o niebezpiecznych skutkach zażywania difenhydraminy, jeśli jest stosowana niezgodnie z zaleceniami. Skutki przedawkowania mogą być tragiczne, co potwierdziło niebezpieczne wyzwanie z TikToka, popularne w 2020 roku w USA.

Chodzi o "Benadryl Challenge" (difenhydramina jest znana na amerykańskim rynku właśnie pod nazwą Benadryl). Celowe zażywanie większych dawek leku przyczyniło się do zgonów wśród nastolatków. W reakcji na to niebezpieczne zjawisko, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała specjalne ostrzeżenia dotyczące tego leku.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze