Trwa ładowanie...

Zniesienie lordozy szyjnej – objawy, przyczyny i ćwiczenia

Avatar placeholder
06.06.2022 15:28
Zniesienie lordozy szyjnej to objaw schorzenia lub skutek wypadku.
Zniesienie lordozy szyjnej to objaw schorzenia lub skutek wypadku. (adobestock)

Zniesienie lordozy szyjnej nie jest jednostka chorobową, a objawem schorzenia bądź skutkiem wypadku. Oznacza wyprostowanie fizjologicznego wygięcia kręgosłupa ku przodowi w jego odcinku szyjnym. Jakie są przyczyny i objawy patologii? Czy zniesioną lordozę szyjną da się wyleczyć?

spis treści

1. Co to jest zniesienie lordozy szyjnej?

Zniesienie lordozy szyjnej to zaburzenie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa i wada postawy. Mówi się o nim, gdy zanika naturalne zgięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, czyli dochodzi do jego wyprostowania. Innym rodzajem zaburzenia dotyczącego wygięcia kręgosłupa jest pogłębienie lordozy.

Lordoza szyjna jest fizjologiczne łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną, to jest ku przodowi. To sprawia, że zapewniona jest stabilizacja głowy i możliwość utrzymania właściwej postawy ciała.

Naturalnie wygięty kręgosłup w kształcie litery S, poza funkcją stabilizującą, pełni także rolę amortyzatora wstrząsów, do których dochodzi podczas chodzenia, biegania czy uprawiania sportów.

2. Objawy zniesienia lordozy szyjnej

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Spłaszczenie lordozy szyjnej nie daje zwykle objawów, ale prowadzi do wystąpienia poważniejszych zmian strukturalnych. Gdy dyski uciskają korzenie nerwów rdzeniowych, pojawiają się nieprzyjemne i dokuczliwe objawy zniesienia lordozy szyjnej.

Najbardziej typowy jest silny ból karku, często o charakterze napadowym i różnym czasie trwania, co zależy od stopnia zaawansowania patologicznych zmian. Bezpośrednią przyczyną bólu odcinka szyjnego jest uszkodzenie korzeni nerwowych i krążka międzykręgowego.

Inne objawy zniesienia lordozy szyjnej to:

 • ból w okolicy skroni lub oczodołów,
 • dolegliwości bólowe kończyn górnych: uczucie drętwienia i mrowienia rąk, zniesienie czucia powierzchniowego lub głębokiego bądź upośledzenia precyzyjnego ruchu dłoni. Ma to związek z uciskiem wychodzących z tej lokalizacji nerwów obwodowych. To sprawia, że ból kręgosłupa szyjnego może mieć przeniesioną, odległą lokalizację,
 • zmniejszone napięcie mięśni,
 • osłabienie mięśni,
 • trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała,
 • objawy neurologiczne: zawroty głowy, szumy uszne,
 • zaburzenia snu.

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej rzadko daje widoczne zmiany ustawienia górnych pleców i okolicy szyi.

3. Przyczyny zniesienia lordozy szyjnej

Zniesienie lordozy szyjnej to najczęściej skutek rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego oraz krążków międzykręgowych.

Inną przyczyną spłycenia lordozy szyjnej są urazy okolicy karku. Dzieje się tak, gdy dochodzi do przesunięcia głowy do przodu i silnego szarpnięcia do tyłu. To powoduje rozluźnienie mięśni i więzadeł stabilizujących odcinek szyjny kręgosłupa.

Za spłycenie lordozy szyjnej może odpowiadać także nieprawidłowa postawa ciała, zwłaszcza w pracy, siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna.

4. Zniesienie lordozy szyjnej – ćwiczenia i leczenie

Skuteczną formę oceny i diagnozy tego odcinka kręgosłupa stanowi badanie RTG. Gdy zostanie postawiona diagnoza, konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji i leczenia, ponieważ zmniejszenie lordozy szyjnej może mieć charakter postępujący.

Spłaszczona lub zniesiona lordoza szyjna może prowadzić do powikłań takich struktur jak lordoza lędźwiowa (zgięcie kręgosłupa wprzód) czy kifoza piersiowa(wygięcie kręgosłupa ku tyłowi).

W celu rozpoczęcia leczenia należy skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą. Celem terapii jest rozluźnianie napiętych struktur mięśniowych karku. Podstawę stanowią ćwiczenia, które obejmują barki, górne odcinki pleców, mięśnie szyi oraz mięśnie głębokich głowy. Powinny być wykonywane regularnie, tak bez obciążanie, jak i z obciążeniem.

Stosuje się także różne formy fizykoterapii, między innymi: hydroterapię, elektroterapię, laser, falę uderzeniową, ultradźwięki, kinesiotaping oraz taping dynamiczny, naświetlanie lampą solux.

Bardzo ważna jest także nauka prawidłowej postawy podczas chodzenia, stania, siedzenia. Noszenie kołnierza ortopedycznego rozważa się po urazach z towarzyszącym złamaniem kręgów.

Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz preparaty rozluźniające mięśnie. Gdy doszło do dużej dyskopatii i znacznego ucisku na nerwy, może być konieczny zabieg neurochirurgiczny.

Zniesienie lordozy szyjnej – jak spać?

Wiele osób zastanawia się, jak w takiej sytuacji spać. Zniesienie lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa wymaga stosowania poduszki ortopedycznej pod głowę i umiarkowanie twardego materaca. Niewskazane jest spanie na brzuchu. Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na boku lub na plecach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza