Trwa ładowanie...

Gastrolog mówi, co trzeba zrobić po posiłku. Szybka ulga dla wątroby

Avatar placeholder
27.11.2024 07:43
Gastrolog radzi: To zawsze powinieneś zrobić po dużym posiłku
Gastrolog radzi: To zawsze powinieneś zrobić po dużym posiłku (Facebook / Getty Images)

Skurcze i wzdęcia brzucha to częsty efekt zjedzenia dużego posiłku. - Uczucie wzdęcia po posiłku jest powszechne, zwłaszcza gdy ludzie jedzą za dużo lub połykają powietrze, ponieważ spieszą się z jedzeniem, rozmawiają podczas przeżuwania albo piją napoje gazowane - mówi David D. Clarke, lekarz medycyny, internista, gastroenterolog. Jednak, zdaniem specjalistów, istnieje prosty sposób na pozbycie się tych dolegliwości.

spis treści

1. Ten nawyk pozwoli nam poprawić trawienie

Gastroenterolodzy uważają, że wzdęcia to najczęstszy problem, z jakim się spotykają u pacjentów. Standardowe leki dostępne bez recepty przynoszą często niewielką ulgę, dlatego specjaliści proponują inne rozwiązanie - krótki spacer po jedzeniu, który może być darmową i zdrową alternatywą na walkę z tym męczącym problemem.

Dr Michael Bass, lekarz, gastroenterolog z Oshi Health, tłumaczy, że krótkie spacery po jedzeniu mogą uratować wątrobę i pomóc złagodzić powszechne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia i gazy. Podkreśla, że spacer pobudza ruch jelit, co pomaga przesuwać jedzenie w dół przewodu pokarmowego i wydalać gazy.

David D. Clarke, lekarz medycyny, internista, gastroenterolog dodaje, że wzdęcia mogą być również spowodowane nadmiernym skurczem mięśni przewodu pokarmowego, który może być związany ze stresem w przeszłości lub obecnie. Dlatego również zaleca po obfitym posiłku spacer, który doprowadzi do pozbycia się gazów i odbijania. W ten sposób zmniejszy nacisk na przewód pokarmowy i rozciąganie mięśni, łagodząc uczucie wzdęcia.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Zobacz także: Neurolog ostrzega. To wiek, w którym trzeba zrezygnować z piwa

2. Ile powinien trwać spacer po dużym posiłku?

Doktor Clarke radzi, abyśmy po jedzeniu postarali się pochodzić co najmniej cztery do pięciu minut. Taki lekki lub umiarkowany spacer jest wskazany w ciągu godziny po zakończeniu głównego posiłku. Jednak długotrwałe korzyści dla przewodu pokarmowego przyniesie nam dopiero półgodzinny lub godzinny spacer w umiarkowanym tempie w większość dni w tygodniu.

Jednak nie trzeba przesadzać i lepiej unikać dłuższych sesji ćwiczeń, czyli trwających dłużej niż godzinę, ponieważ może to zacząć negatywnie wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Qin Rao, lekarz z Manhattan Gastroenterology, także zaleca nie więcej niż godzinę spaceru, wyjaśniając, że badania wykazały, że dłuższe spacery przynoszą mniejsze efekty.

Taki spacer może być przyjemnością, a nie tylko nudnym obowiązkiem, jesli wybierzemy malowniczą trasę, okoliczny parki lub ścieżkę przyrodniczą. Umili nam taki zdrowy zwyczaj także spacer z przyjacielem, członkiem rodziny czy zwierzakiem.

3. Jakie są korzyści ze spaceru po jedzeniu? Łagodzą wiele dolegliwości

Przeprowadzono badania, które wykazały, że ruch w każdej formie może prowadzić do zmniejszenia gazów i wzdęć u pacjentów.

Spacer może pomóc złagodzić wzdęcia poprzez stymulację trawienia i wspomaganie przepływu gazów przez przewód pokarmowy. Zmniejsza nacisk na brzuch, co znosi uczucie dyskomfortu związanego z wzdętym brzuchem.

Dodatkowo specerowanie pomaga również uniknąć przybierania na wadze, bo w ten sposób spalamy kalorie, Kolejna zaleta to zmniejszenie ryzyka cukrzycy. Wynika to z faktu, że spacer po posiłku ułatwia usuwanie cukru z krwi przez mięśnie, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie na wydzielanie insuliny przez trzustkę.

Przechadzka po posiłku może też pomóc zmniejszyć stres i napięcie, który może przyczyniać się do problemów trawiennych. Redukuje również zgagę, bo zwiększa skurcz mięśni żołądka, co ułatwia jego opróżnianie. Jednak spacer po posiłku nie jest recepta na wszystkie problemy trawienne.

Jeśli masz którykolwiek z następujących objawów, to powinieneś udać się do lekarza:

  • uporczywy ból brzucha lub jego skurcze,
  • krew w stolcu,
  • niewyjaśniona utrata wagi,
  • zmiany w nawykach jelitowych (np. biegunka lub zaparcia),
  • częste wzdęcia, które nie ustępują po zmianie stylu życia i diety.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze