Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Zobacz, co stan zębów mówi o twoim zdrowiu

 Aleksandra Miłosz
Aleksandra Miłosz 12.12.2019 11:52
Zobacz, co stan zębów mówi o twoim zdrowiu
Zobacz, co stan zębów mówi o twoim zdrowiu (Zdjęcie kobiety i mężczyzny / Shutterstock)

Najczęściej kamień nazębny czy nalot, który znajduje się na twoim języku, to wynik nieprawidłowej higieny jamy ustnej – zbyt rzadkiego mycia zębów lub nieużywania płynu do płukania i nici dentystycznej. Czasem jednak problemy te mogą świadczyć o stanie zdrowia lub być wynikiem poważnej choroby. W tym wypadku regularne wizyty u stomatologa są w stanie naprowadzić na odpowiednią diagnozę i uratować życie. O czym może świadczyć stan twoich zębów?

spis treści

1. Jesteś w ciąży

U prawie 40 proc. kobiet zapalenie dziąseł z krwawieniem i odsłanianiem się szyjek zębowych jest związane z ciążą. Problemy z zębami i dziąsłami w tym czasie są spowodowane zwiększeniem stężenia progesteronu, który ułatwia namnażanie bakterii powodujących zapalenie dziąseł. U niektórych kobiet może doprowadzić do powikłań i powstania ciemnoczerwonej narośli na dziąsłach zwanej ziarniniakiem ropotwórczym. Jest to jednak niegroźny nowotwór, który po zakończeniu ciąży zanika.

2. Obgryzasz paznokcie

Nie patrząc na twoje ręce, dentysta będzie w stanie odgadnąć twój nieestetyczny zwyczaj. Jeśli obgryzasz paznokcie, szkliwo jest popękane, a zęby widocznie zniszczone. Nawyk ten może sprawić, że uzębienie stanie się nierówne, co z kolei doprowadzi do dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Ta niehigieniczna dolegliwość najbardziej daje o sobie znać na jedynkach i dwójkach, które z czasem stają się płaskie i krótsze niż pozostałe. Jak uratować zęby? Najprostsza, a zarazem najtrudniejsza metoda to zaprzestanie obgryzania paznokci. Mogą w tym pomóc specjalne lakiery, dzięki którym paznokcie mają nieprzyjemny, gorzki smak.

3. Cierpisz na zaburzenia odżywiania

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"
Zaburzenie odżywiania i częste zwracanie treści pokarmowych może być przyczyną erozji szkliwa i ubytków w zębach
Zaburzenie odżywiania i częste zwracanie treści pokarmowych może być przyczyną erozji szkliwa i ubytków w zębach

Ku zaskoczeniu wielu – lekarz spoglądając w twoją jamę ustną, może zapytać cię o sposób i ewentualne zaburzenia odżywiania. Najłatwiejsza do zdiagnozowania przez dentystę jest bulimia, która objawia się charakterystycznym starciem przednich zębów. Kwaśne wymiociny, które w tej chorobie mają częsty kontakt ze szkliwem zębów, powodują powstawanie erozji od wewnętrznej strony. Nie zawsze jednak taki efekt musi świadczyć o bulimii. Czasem może być także wynikiem refluksu żołądka czy stosowania leków przeciwdepresyjnych, które obniżają ilość śliny w jamie ustnej, a tym samym podnoszą ryzyko uszkodzenia zębów kwasami.

4. Masz cukrzycę

Często brak równowagi cukru we krwi objawia się złym stanem dziąseł. W przypadku cukrzycy mogą one krwawić, być obrzmiałe i nadwrażliwe. Wynika to ze zmiany konsystencji i składu śliny i waha się w zależności od poziomu cukru we krwi. Zmiany wyglądu i stanu dziąseł mogą być jedynymi objawami rozwijającej się cukrzycy, dlatego ostrzeżenie dentysty powinno skutkować wizytą u diabetologa, który zleci badania potwierdzające lub wykluczające cukrzycę.

5. Masz niedobór witamin

Niedobór witamin może się objawiać stanem twojej jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną powstawania guzków, aft i zajadów jest niedobór żelaza
Niedobór witamin może się objawiać stanem twojej jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną powstawania guzków, aft i zajadów jest niedobór żelaza

Niedobór witamin i składników mineralnych może być przyczyną wielu chorób jamy ustnej. Pojawiają się wówczas zakażenia, powstawają trudno gojące się rany, krwawią dziąsła i piecze język. Najwięcej problemów daje niedobór żelaza. U niektórych pacjentów w kącikach ust pojawiają się bolesne ranki zwane zajadami, a u innych powstają zmiany na języku. Dodatkową dolegliwością może być bolesne pieczenie, a także powstawanie na dziąsłach i języku małych, błyszczących i gładkich brodawek. Dieta bogata w żelazo powinna zniwelować uporczywe dolegliwości.

6. Cierpisz na raka jamy ustnej

Pierwsze objawy raka jamy ustnej to niewyjaśnione krwawienia, białe lub czerwone plamy na języku, zniekształcenia zębów, obrzęki, zgrubienia i guzki na dziąsłach oraz zniszczone usta i skóra wokół warg. Jeśli twojemu dentyście zmiany w jamie ustnej wydadzą się podejrzane, powinien skierować cię do specjalisty, który pobierze podejrzane tkanki i podda je badaniom.

Jeśli twoim problemem są słabe zęby i nawracająca próchnica, warto pomyśleć o zmianie diety i wyeliminować z niej cukier oraz produkty, których kwasowość może niszczyć szkliwo. Warto też lepiej zadbać o właściwą higienę i regularnie korzystać z konsultacji dentystycznych, zwłaszcza jeśli w jamie ustnej pojawiają się niepokojące ranki i krwawienie dziąseł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze