Trwa ładowanie...

Zrosty - charakterystyka, czynniki zwiększające ryzyko, konsekwencje, metody zapobiegania

Zrosty są nieprawidłowymi połączeniami, które tworzą się między tkankami i narządami. Swoim wyglądem przypominają włókniste pasma. Bardzo często spowodowane są przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Mogą wystąpić zarówno u kobiet po cesarskim cięciu, jak również u pacjentów, którzy byli poddani operacji z otwarciem powłok jamy brzusznej. Co jeszcze warto wiedzieć o zrostach?

spis treści

1. Czym są zrosty?

Zrosty to nieprawidłowe połączenia łącznotkankowe, tworzące się pomiędzy tkankami i narządami. Pojawienie się zrostów jest konsekwencją działania naturalnego mechanizmu obronnego organizmu człowieka. Zrosty wewnątrzotrzewnowe, ale również wewnątrzmaciczne to jedno z powikłań, które może pojawić się w wyniku przebytego zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej lub miednicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Otrzewna jest przezroczystą i gładką błoną surowiczą, pokrywającą narządy wewnętrzne oraz wewnętrzne ściany jamy brzusznej oraz miednicy. Charakteryzuje się sporym unerwieniem i unaczynieniem. Jeśli w trakcie zabiegu chirurgicznego dojdzie do jej podrażnienia, konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być zrosty.

Musisz to wiedzieć

2. Które operacje sprzyjają powstawaniu zrostów?

Które operacje sprzyjają powstawaniu zrostów? Nieprawidłowe połączenia tworzące się między tkankami i narządami zwykle spowodowane są:

3. Czynniki zwiększające ryzyko powstawania zrostów

Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania zrostów są:

4. Konsekwencje zrostów

Zrosty bardzo często występują wraz z innymi dolegliwościami np. przewlekłym, nawracającym bólem podbrzusza, ale również nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów znajdujących się wewnątrz jamy brzusznej. U pewnej części pacjentów przebiegają one bezobjawowo, nie powodując żadnych powikłań.

Poważną konsekwencją występowania zrostów jest ostra lub przewlekła niedrożność jelit, wymagająca wtórnej interwencji chirurgicznej. W skrajnych przypadkach zrosty mogą doprowadzić do niepłodności.

5. Metody zapobiegania zrostom pooperacyjnym

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne metody zapobiegania zrostom pooperacyjnym. Jednym ze sposobów zapobiegania chorobie zrostowej jest stosowanie barier mechanicznych. Lekarz przeprowadzający operację chirurgiczną może wprowadzić do zoperowanej tkanki barierę w formie oksydowanej regenerowanej celulozy, błony chirurgicznej z Gore-Texu lub folii fibrynowej. Stosowanie barier mechanicznych to nieodłączny element profilaktyki przeciwzrostowej.

Kolejnym sposobem zapobiegania zrostom jest zastosowanie w trakcie operacji kwasu hialuronowego. Specjalista wstrzkuje kwas w miejsce operowane w celu odseparowania od siebie tkanek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza